O meselenin kimyası…

loading
7 Haziran, Pazar
£

8.57

7.64

$

6.77

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

O meselenin kimyası…

Haftaya okur mektubu ile başladık madem, bugün de facebook'a gelen doğru dürüst bir eleştiri ve verdiğim yanıtın özetini buraya alalım.

" Nazım abi, … "Ben kadınları tercih etmeye devam edeceğim" dediniz. Hakikaten biz mi tercih ediyoruz bunu yoksa bu doğal bir yönelim mi? İnsanlar hep farklı olmuşlardır. Farklılıkları "normal" veya "anormal" diye değerlendirmek ne kadar doğru?... Ben Boston Universtesi'nde aldığım "Psychology of Sex and Love" dersinde bunun bir tercih değil, yönelim olduğunu ve tıpkı heteroseksuellik gibi çok normal bir şey olduğunu öğrendim. Acaba profesörler yanılıyor mu? "

Yer darlığından bir şeyi eksik bırakmam inşallah… İşte yanıtım:

" … Bana da İstanbul Tıp Fakültesi Psikiatri Kliniğindeki profesörler, bunun bir Kişilik Bölünmesi olduğunu öğrettiler. Acaba hangi profesörler yanılıyorlar? Boston'dakiler mi? İstanbul'dakiler mi?

Burada inter disipliner bir çatışma söz konusudur. Çünkü psikoloji sosyal bir bilimdir. Psikiatri ise tebabet'tir, bir fen bilimidir. Farklı yorumlar yapmaları, normal...

Cinsellik bir şartlanmadır... İster homo, ister hetero olsun… Hayvan cinsinin çok büyük çoğunluğu, "cinsel imge"yi, karşı cinste bulur çünkü en temel hayvan içgüdüsü, neslin devamı iç güdüsüdür. İnsanların, hücre çekirdeğinde Barr Cisimciği ve üreme hücerelerinde Y kromozomu olanlarında Testesteron hormonu baskındır. Hücre çekirdeğinde Barr cisimciği olmayan ve üreme hücreleri de iki X kromozomundan oluşanlarda da Östrojen Hormonu. "Cinsel imge", yapısal olarak farklı bu iki hayvan toplulukları arasında gelişmiştir.. Mevlâna, "Şehvet insan soyunun devamına yönelik olmasaydı, Adem kendini hadım ederdi" der!

Cinsel heyecana kapılma, çoğunlukta bu içgüdüyle beyne yerleşen cinsellik şifresi imgelerle karşılaşınca ortaya çıkar! Bazı insanlarda ise geçirilmiş bir olayla ilişkili olarak, bu şifre farklılaşmıştır. Bir şey olmuştur ve bir obje cinsel şifre halinde alt beyine yerleşmiştir. En güzel örneği de fetişizm... Adam ayakkabıdan heyecanlanır örneğin... En derin içgüdü ile hiç ilişkisi olmayan bu eylem, gonad hücrelerinin ziyan edilmesi ile sonuçlanır. Olsun, bize ne? Bireysel özgürlük!

Genelde, insanda o "cinsel simge" ile her karşılaşıldığında, cinsellik tetiklenir... Hayvanlarda ise kızışma dönemlerinde artan östrojenin idrardaki kokusu, erkeği; testesteron kokusu da dişiyi, tetikler… Aslanlar ne halt etmeye her yere işer sanıyorsunuz? Filler kendi ayaklarının üzerine işerler… Babaları onlara BMW almıyor, ne yapsınlar?

Tetiklenme, dopamin, serotonin ve endorfin salgıları ile ilişkilidir. Dopamin düşer, ötekiler yükselir… İşte bir cinste ereksiyon, ötekinde ıslanma (ki onda da erektil organlar var) bundan gelişir.

Kadın orgazmı, oksitosin salgısıdır. ! Serotonin "pik" yapar, hypothalamus,hipofizi etkiler salgılanır! O da uterus kaslarını kasılıp gevşetmeye başlatır! Bazısı da zanneder "uçurdum" kadını… Erkek orgazmı da serotonin ve endorfin salgısı ile düzenlenir. Pik noktasına gelince, otonom sinir sistemi devreye girer, erkekte de başka kaslar kasılıp gevşemeye başlıyor. Orgazmdan sonraki o "sigara keyfi" modu, serotonin ve endorfinin en yüksek düzeyden normale inerken verdiği rahatlıktır. İki cinste farklıdır çünkü erkeğin bu mekanizmasını testesteron, kadının da östrojen hormonu düzenliyor. Tabii hipothalamus/hipofiz uyarmasıyla, böbreküstünden salgılanan adrenalin'i de ekleyelim! O çarpıntıyı da bu yapıyor… Kimya bu, kimya…

Eşcinsellik doğuştan mı gelir? Bilemem, çünkü… Farklı bir DNA'sı veya geni yok! Kanı testesteron baskısı altında olup da sanki östrojen baskısı altındaymış gibi davranıyor! Keyfi bilir, diyeceğimiz yok ancak öyle yaratılmış olsaydı, en azından üçüncü ve hatta dördüncü genotipik özellikler de olurdu. Yok! Sadece iki tane var…

Aslında tıpta böyle bir durum var. Ben anlatayım da bilirseniz bilin… Testiküler Feminizsayon diye bir "hastalık" var!

Dıştan baktığınızda, tam bir kadın! Vajeni de var! Uterus'u da… Ama overlerin yerinde, testisler var… Genellikle çok güzel olduklarından, evlenirler de… "Neden çocuğu olmuyor?" diye tetkik edilince, ortaya çıkar ki yumurtalığı yok! Testisi var… Genotipik olarak da erkektir, kendi bilmez ama… Ankara'da böyle bir vak'anın teşhisinde ekipte ben de yer aldıydım… Kocasına zor belâ anlattığımızda, eşinin seksüel yönden muhteşem olduğunu söyleyip, anamıza küfrediyordu az daha… Homofobik'ti adam!"Kadın"dan gizledik… Ama ona anomali diyoruz… Hastalık! Bu duruma uymaz… Homoseksüalite de sayılmıyor…

Prof. Oya Gökmen'in bir "Vaginal Agenezis" vakasında, Prof. Utku Özcan'ın "Yapay vajen" ameliyatında da asistanlığını yapmıştım. Ne hasta ne de bizim için hiç de keyifli bir iş değildi… Zaten en sonunda kocası da hiç beğenmedi… Bir türlü "duhul vaki olmuyordu"! Bir daha yapmadım o ameliyatı… Faydası yok!

Peki, yasak mı olsun? Hapse mi atalım? Yakalım mı? Yoo… İnsan istediği gibi yaşayamazsa mutlu olamaz… Bunu elinden almaya da kimsenin hakkı yok!

Ama bilimi ters yüz etmeyelim… Hele böyle karışık bir meselede… Her bilmediğimiz şeyi söyleyene de ezbere sövmeyelim…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.