Cinsel şovenizm

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.40

7.55

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Cinsel şovenizm

Bu haftayı okur mektupları ile kapatacağım anlaşılan. Mail box'tan iki mektup sunuyorum size. Önce bu işe karşı olan bir tane. İşte:

"Be gardaş bu yaptıkları şey, "Cinsel Şovenizm"dir...
Yani çeşitlilik değerini temel bir ilke olarak gören ve bütün kültürel gruplara saygıyla ve eşitlik içinde muamele edilmesini savunan bir sosyal-entelektüel(güya öyledirler) , toplumsal dayanışmayı baltaladığı noktasını göz ardı edemez!..
Hiç kimse de Milletvekilliğinden dolayı elde ettiği imtiyazlara dayanarak, bütün kadın/erkek ve eşcinseller adına konuşma yetkisini kendinde göremez. Görürse bu "cinsel şovenizm"dir...
Benim kaderlerim ile ilgileniyorlarsa ve diğerleri için fedakarlık yapmamı arzuluyorlarsa, bu dayanışma gerektirir. Böyle bir dayanışma olmadığında, barış dolu siyasi bir toplum kurma olasılığı ortadan kalkar... Derin bir dayanışma hissi olmazsa, siyasi bir toplum, bir birleri ile didişen fraksiyonlara bölünür.
Şunu anlayamadılar : İnsani farklılıkları inkar ederek de aynılıkları inkar ederek de insanları baskı altına almak mümkündür. Eğer farklılıklar dile geliyorsa ve bir şekilde farklılaşmış bir grubun daha önemli olduğu, daha insani olduğu ya da bir anlamda diğer bir gruptan daha iyi olduğu ileri sürülürse, insanlar arasındaki farklılıklar bir baskı unsuru olarak işler.
"Homofobiksin sen"...
Yasayı kaldır... Kimse sana bu hususta muhalefet etmiyor zaten... Ama başka yasa yapma! Yasalar sabittir duygular izafidir...
Birileri "hiçbir birey kadın veya erkek olmanın verdiği bütünlük duygusunu tatmayacak . Bunu yasalarla alıkoyacağım " derse, ...Sebebi de, "Homofobiksin Sen" yaftası olursa;
Ben buna şiddetle muhalefet ederim...
Neden bu abartılı yorumu yaptım? Çünkü ; bâzı radikal feministlere göre, problemin çözümü: Hetoroseksüellik kurumunu değiştirmektir...Her iki cinse de hem erkek hem de dişi gibi davranmalarına izin vermek. Çift cinsiyetlilik (androgyny)...
Erkekler kendi kadınsı yanlarını keşfedecekler! Kadınlar da erkeksi yanlarını... Homoseksüalite lehine heteroseksüelliği reddetmek yani...

Lakin!
Yasa tasarısına katkı sunanlardan "yoldaş ben homoseksüelim" diyenini duymadım ben daha... Önce sen kendi içindeki heteroseksizmle mücadele et be dost! Sonra , "herkes öyle yapar"a, "doğrusu budur"a, "biz Londra'da böyle gördük"e dayalı devşirilmiş formüllere yaslanırsın!"

Buyrun fena halde taraftar bir arkadaşın mektubundan da bir bölüm:

"Hayvanlarla ilgili National Geographic kanalının hazırladığı ve bilimsel verilere dayandırdığı bir belgesel izlemiştim yıllar önce... Senin iddianın aksine hayvan ırkının %80'ninin eşçinsel ilişki içine girdiğini anlatıyordu... Araştırılması gereken diğer bir nokta da askeriye döneminde hiç de azımsanmayacak bir miktarda "Normal" erkeğin bu tip ilişki içerisine girmesi... Ayrıca sadece kızların ve/veya sadece erkeklerin gittiği yatılı okullardaki ve manastırlardaki eşcinsel ilişkiler de önemli bir bilgi kaynağı olabilir... Bu örnekler bu eğilimin "Yönelim mi" yoksa tercih mi" konusunda biraz kafaları bulandırıyor..."

Bu da üçüncü… Facebook'tan aktarıyorum. Yazarı Uğraş Beratlı:

" Yıllar önce okuduğum bir yerde yazardı sanırım kitabın adı "Müzik ve Muhalefet" idi galiba... Baskısı yoktur artık ... Orada Rusya'da Queen'in ve Freddy Mercury'nin bir özgürlük idolü olarak kabul edilirken ilk Moskova konserlerinde kadın kıyafeti ile çıkıp, "I want to break free" söyleyince Ruslar'ın, Freddy'nin özgürlükten ne anladığını, anladığını yazar... (Halil Turhanlı'nın kitabıydı sanırım,... 6.45 yayınlarından).... Bazı cidden kendi ile ilgili fikirleri (aslında içgörüleri) oldukça buhranlı arkadaşların, kapitalizmin tam olarak da insan kimliğini bir belirsizlikler yığını olarak gördüğünü ve bunun üzerinden insan benliğini tüketim toplumunun hizmetine soktuğunu yok sayıyorlar... Kapitalizm, insanı heteroseksüel olarakmış "kuruyor"muş.... "Kurmak" iddiası zaten kendisi tamamen pozitivisttir. İnşa etmek, kurmak vs. ile söylemleştirilen, yapısalcı bir tarihsizleştirmedir. Kurmak, inşa etmek tamamen toplumsal süreçlerin ve toplumların, yaşayan, gelişen ve değişen bir tarihsellikten uzak olduğunu, toplumların ve onun davranışlarının elitlerce "mühendislik" ürünü olduğunu iddia etmektir ki yasa eliyle yapılmaya çalışılan tamamen de budur. Bunun sonucunu görmek isteyen en erken tarihlerde 1950'deki seçim sonuçlarına bakabilirler. Yetmeyen 28 Şubat'a baksın... Aydın despotizmi hiç de yeni bir kavram değildir. Aynı şekilde eşcinsel aşkın kutsallığını savunan Platon'un, devlet modeli hülyasıdır... "Hadi bana inanmadınız" deyim ben de Cem Yılmaz gibi "en az sizin referanslarınız kadar tartışmaya açık bir referans da ben veririm"... 171. maddedeki cinsel suçların kaldırılması başka birşeydir, yerine bunlar artık suç değildir aksine özendirilmesi gerekir demek başka birşeydir. Ahlak görecelidir evet ama ahlak bir toplumsal norm'dur. Ahlak toplumdan topluma görecelidir yoksa kişiden kişiye değil... Ahlak tekil değildir tümeldir. Ahlağın kişiden kişiye değişken olduğunu söyleyen biri, bir milletvekilinin transfer yapmasının ahlaksızlık olduğunu iddia edip de bunu yasaklayamaz. Birinde ahlak önemli diğerinde değil? Birinde ahlak kişisel, diğerinde toplumsal?"

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.