AB ve Klaus Von Matternich

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.51

7.66

$

6.76

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

AB ve Klaus Von Matternich

Son on yıldan beri, sanırım Almanya'da bile bizdeki kadar AB taraftarı dürümemiştir! Bunun oluşmasında eğer bir kusur varsa, küçük bir kısmı da bana aittir. Kabul etmek lâzım! Pek çok tv programında, "Ya insanlığın geliştirdiği en ileri uygarlık projesine dahil olacağız, ya da Afganistan düzeyinde kalacağız" dediğim, aklımdadır. Öyle midir? Evet, elbette halâ öyledir. Ancak:

Her konuda olduğu gibi bu konuda da analitik bir yaklaşımdan çok, seçtiğimiz bir sembole, simgeye ya da imgeye tapınarak, ya taraftarı, ya karşıtı oluyoruz. Avrupalı bir memur, diplomat ve hatta garson bize bir şey söyledi mi yukardan "vahiy" geldi sanıyoruz! Hele yazarı, akademisyeni, politikacısı konuştu mu say ki "ayet-i kerime"!

Konuya vakıf olduğunu sananlarımızın çoğu da AB düşüncesinin, 2. Dünya Savaşı sonrasında vücut bulduğunu sanır! Bugüne kadar Kıbrıs Türk basınında Klaus von Matternich ile ilgili bir makale, gözüme ilişmedi!

Prens Matternich, (1773 - 1859) kırk yıla yakın bir süre Avusturya başbakanlığı yapmış bir politikacıdır. Tam bir gerici idi… Ulus devletler, milliyetçilik, eşitlik, özgürlük, cumhuriyetçilik gibi hareketlerin, silah zoruyla bastırılmasına, imparatorlukların devam etmesine taraftardı. Örneğin, Yunan İsyanı'na karşı, Osmanlı'yı destekledi… Ulus devlete karşı!

Avrupa Birliği fikrini, ilk savunan bu adamdır! Merkezi Viyana'da olacak bir Avrupa Federasyonu'nun, hem savaşları önleyeceği ve hem de sosyal ilerlemenin motoru olacağını ileri sürmekteydi!

Bu amaçla, Napolyon Savaşları sonunda Fransız Orduları'nın Koalisyon Orduları tarafından tümüyle yenilgiye uğratılmasının ardından, Avrupa'daki sınırları ve güçler dengesini yeniden belirlemeye yönelik kararlar almak üzere Viyana'da bir kongre toplamıştır. 9 Mart 1814 tarihinde, Avrupa'nın en güçlü devletleri olarak İngiltere, Avusturya, Prusya, Rusya , Avrupa'da siyasi coğrafyanın ve dolayısıyla güçler dengesinin yeniden düzenlenmesi için aralarına bir ittifak oluşturmuşlardı. Fransa, İsveç ve Portekiz'in de katılmasıyla 30 Mayıs 1814 tarihinde Paris'te imzalanan Paris Antlaşması'sında, savaşa katılmış olan tüm devletlerin Viyana'da toplanacak bu kongreye, tam yetkili temsilciler göndermesi kararlaştırıldı.

1815 Viyana Kongresi'nde ve Avrupa'nın yeniden yapılanmasında en önemli rolü aynı zamanda kongre başkanlığı görevini de yürüten Avusturya Başbakanı Metternich oynadı. Avrupa siyasi haritası ve güçler dengesi, Osmanlı Devleti hariç tüm Avrupa devletlerinin katıldığı bu kongre kararlarıyla yeniden yapılandırıldı. Hemen hemen tüm Avrupa devletlerinin temsilcilerinin katılmasına karşın, Kongrenin nihai kararları, İngiltere, Rusya, Avusturya ve Prusya tarafından belirlenmişti…

1848 devrimlerine kadar, Avrupa'nın fikirsel lideri Matternich idi… Avusturya'nın merkez olacağı, bir Avrupa Federasyonu kurmak istiyordu. İlk AB projesi budur… Özetini anlattığım bu görüş ve politikalar, Matternich Prensipleri diye anılıp, 1848 devrimlerine rağmen, kendisi 1859'da öldüğü halde, elli yıl daha Avrupa'nın düzenini belirledi. 1. Dünya Savaşı'na kadar…


Matternich, Osmanlı'nın bu birlikte yeri olmadığını düşünüyordu! "Avrupalılaşmak, sizi mahveder! Çünkü Avrupa Hristiyanlıktır! Size uymayan pek çok kurumu vardır. Bizim her yaptığımızı siz de yapmaya kalkarsanız, toplumunuz dağılır. Ne geleneklerimiz aynı, ne ihtiyaçlarımız… Siz… kendi reformlarınızı yapın!" demekteydi. Kim diyordu? Birlik fikrinin babası diyordu ey AB Muhipleri… Saray Otelin karşısındaki memurlar belki bilmez… Haberiniz vardı muhakkak… Bana mı kaldı hatırlatmak?

Mısır'da Mehmet Ali Paşa isyan edip de Osmanlı ordularını yenerek, Kütahya'ya kadar gelince, fikrini değiştirdi! Ve Osmanlı da olmazsa, Avrupa'da istikrarın savunulamayacağını düşünmeye başladı. Ondan sonra, Osmanlı da ilk AB'nin üyesi haline geldi… Matternich'in dediği gibi Tanzimat'ı bile halâ tartışıyoruz ama…

Öyle, elinde her elinde hıyar tutanı gördüğünüzde, tuzluğu kapıp peşine düşmeyin! Ortada yüz çeşit Avrupa, bin çeşit de AB düşüncesi vardır! Hangisi? Matternich mi? Örneğin Mitterant mı? Milliband mı? Schultz mu? Merkel mi? Hangisi?

Bu toplum, sömürge aydınlarından çok çekti, İngiliz devrinde… Devamını söylemeyeyim…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.