Yeni Ceza Yasası...

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.41

7.57

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Yeni Ceza Yasası...

"… Herhangi birinin, bu konuda ne halt işlediği, yalnız kendini bağlar! Sömürge döneminden mi kalmadır nedir? Bizde "doğaya aykırı" diye bir tanım var! "Aykırı" veya değil! Size ne kardeşim? Bize ne? Bu tanımlama, yasalarımızdan çıkarılmalıdır…

O özendiğimiz düzenlerde, "özel hayat" gerçekten "özel"dir… Birine homoseksüel diye hakaret edemezsiniz, ayrımcılık yapamazsınız, "…şt" diyemezsiniz… Suçtur!

Ha ama o "doğaya aykırı" tanımının yaslarımızda durması ise apayrı bir acaipliktir… Polis, onun bunun bilmem nesini mi kovalayacak? Devlete ne?" Bu yazı kime mi ait? Bana… Bkz. http://www.kibrispostasi.com/index.php/cat/1/col/57/art/13200/PageName/KIBRIS_POSTASI

Peki bu son hafta ne oldu? Yapılan yasa, yanlıştı. Onu söylerkenden, saldırı başladı. Huyum kurusun ben de cevap vermezsem, çatlarım! Nilüfer gardaşınan bile, kanlı bıçaklı olduk…

Neydi dediğimiz? "Tanımı yapılmayan suç yoktur"! Bir kesimi baskı altından kurtarmak için, herkesi baskı altına almak üzere, bilim dışı gerekçeler de yaratamazsınız, ima, işaret, bilmem ne gibi yoruma bağlı suçlar da yaratamazsınız. Yoksa doğaya aykırı tanımının yasadan çıkarılmasını, herkesten çok ben savunurum. Sebep olacaksınız, o da kalacak! Bu yasanın yazım tekniği yanlış!

Çünkü, ilk iki oylamada geçen ve Pazartesi son oylaması yapılarak kabul edileceği var sayılan, bizim de karşı çıktığımız öneri, şuydu:

171.(1) Zemmedici malzemeyle, cinsiyeti ve/veya cinsel yönelimi ve/veya cinsiyet kimliği dolayısıyla bir kişiyi veya o cinsiyete ve/veya cinsel yönelime ve/veya cinsiyet kimliğine sahip olanları zemmeden kimse hafif bir suç işlemiş olur.

(2) Birinci fıkradaki fiilin basın yayın veya internet medyası dahil olmak üzere sosyal medya aracılığıyla yapılması halinde ağır bir suç işlenmiş olur ve bu suçu işleyen kişi dört yıla kadar hapis ve ayrıca para cezasıyla cezalandırılır.

(3) Bir kişiden veya gruptan nefret edilmesine, onun aşağılanmasına, küçük düşürülmesine, ondan tiksinilmesine yol açma amaçlı baskı, yazı, boyanmış şey, resim, karikatür, maket, jest veya mimikler, söylenen sözler veya başka sesler ve benzer malzeme bu madde amaçları bakımından zemmedici malzeme sayılır."

Üçüncü paragrafa dikkat edin… Yukarıda söylenenler de zaten buna karşı çıkıyor.

Geçen gün mecliste üçüncü oylamada, oy çokluğu ile geçen ve yasalaşmak için cumhurbaşkanının onayını bekleyen metin ise şu:

Aynen copy/paste yapıyorum…

Esas Yasanın 171'inci

Maddesinin
37. Esas Yasa, 171'inci maddesi kaldırılmak ve yerine aşağıdaki yeni 171'inci madde konmak suretiyle değiştirilir:

Değiştirilmesi

"Cinsiyete, Cinsel Yönelime veya Cinsiyet Kimliğine Yönelik Zem ve Kadih
171.

(1) Bu Yasanın 194'üncü maddesinde düzenlenen suçu; cinsiyeti ve/veya cinsel yönelimi ve/veya cinsiyet kimliği dolayısıyla bir kişiye veya o cinsiyete ve/veya cinsel yönelime ve/veya cinsel kimliğine sahip olanlara yönelik olarak ondan nefret edilmesini, onun aşağılanmasını veya küçük düşürülmesini sağlamak amacıyla işleyen kimse hafif bir suç işlemiş olur.

(2) Yukarıdaki (1)'inci fıkradaki fiilin basın, yayın veya internet medyası dahil olmak üzere sosyal medya aracılığıyla yapılması halinde ağır bir suç işlenmiş olur ve bu suçu işleyen kişi, mahkumiyeti halinde dört yıla kadar hapis ve ayrıca para cezasıyla cezalandırılır.

Bunlara zaten karşı çıkan, yoktu… Kanıtı yukarıdaki çok eski yazım… Üçüncü madde, yok! Karşı çıkılan da zaten oydu… Yazıları bird aha gözden geçirin, arif olan ana fikri zaten anlar… Olmayanı ne yapalım?

Gene birileri placeboyu yuttu ama acaba kimler?

Üç kişi de olsa, demek ki üç günlük muhalefet, işe yarıyor… Teşekkür ederim be arkadaşlar…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.