İ'lerin noktalarını koyalım da eksik kalmasın

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

İ'lerin noktalarını koyalım da eksik kalmasın

Dünkü yazıda, Rum tarafının neden bu defa çözüme mecbur olduğunu anlatırken, ana fikri aktardım sanırım ama verdiğim rakamlar, orada da belirtildiği gibi Sabah gazetesinden alınmıştır. O zamandan da fark ettiğim bir gerçek, doğru olmadıklarıydı… O zaman oturup, gerçeğini arayıp, okurla paylaşmıştım. 25 Mart 2013 günü bu köşede doğru rakamları da yazdıydım. O yazıdan bir özet aktarayım da ne olur? Ne olmaz? Özet, aşağıda:

"… Haftasonu, Sabah Gazetesinin ekonomi yazarı Süleyman Yaşar'ın yazdığı bazı rakkamları, "ne de olsa uzmandır, ferasetine kurban olayım, biliyordur" diye buraya aktardık! Meğer, uzman var, "uzman" var! … Allahtan, bir başka "uzman" bizi uyardı da başka kaynaklara da baktırdım… Bu defa kaynak, Barclays Bank! … Bankacılık uzmanı bir arkadaşım gönderdi. Memlekette çalışmıyor… Garibin aklı Oxford Ünivesitesini bitirmeye yetmiş! Daha iyisini bitirmiş, daha akıllı iktisatçılarımız, mutlaka vardır. Hata varsa, düzeltsinler!

… Rumlar'ın bütün (mevduatı), Barclays'e göre 68.363 milyar euro imiş… Bu mevduatın içinde, Mudi'lerin payı (ki içinde Rum da var, yabancı da) %51 imiş… Hükümet'in payı, sadece %1… Finans işi ile uğraşmayan şirketlerin toplam mevduat içindeki payı % 10, bankaların kendi parası sadece %6. Asıl ilginci, Finans işi ile uğraşmayan ama "yabancı" olan şirketlerin parası! %31… Rus mu?

… Kıbrıs bankalarındaki 20 bin euro'dan az mevduat miktarı, bütün mevduatın %27'si imiş… 20 ile 100bin euro arası mevduatlar, bütün mevduatların, %19'u; 100 ile 500 bin euro arası mevduatlar, bütünün %12'si, 500 bin euro'nun üstü mevduatlar da bütün paranın, %42'si imiş be uşaklar! Kemikli Rus parası yani?

"Traşlanması istenen para" kimin parasıdır, gördünüz mü? Ya kopan rezaletin esbabı mucibesini?"

…Bu rezilane durum nasıl ortaya çıktı?

Dün bir yerel gazetemizde, Politis gazetesi ekonomi sorumlusunun açıklamaları vardı! Diyor ki: 'Biz AB'a girince dışardan öyle bir para geldi ki sektör büyüdü. Banka parayı kredi olarak verdi. Krediler de çok arttı… Sonuçta, ekonomimizin boyutları o büyüklükteki bir mevduat, kredi, faiz sarmalını karşılayacak üretim yapamadığından, piyasada likit kalmadı! Bu yetmezmiş gibi 50 milyar euro, gelir gelecek diye Yunan Tahvillerine yatırıldı ve batırıldı! O da elden gidince, değil mavduat sahibinin parasını geri istemesi halinde ödenemeyecek olması, piyasadaki nakit, sistemin dönmesi için ödenmesi gereken faizi bile karşılayamayacak hale geldi! Battık… Gidip Avrupa'dan hiç değilse sistemi döndürmek için 17 milyar euro para isteyince, onlar da bize, haklı olarak bu önlemleri dayattı… Yoksa gelen de batar…'

Zaten hepsi, 68! Ellisini Yunanistan'a vermiş!

" Tabii bu arada banka mevduat miktarlarının da yerel GSYİH'nın 6 ilâ 8 katına ulaşmış olduğunu da ben ekleyeyim! Yani 6-8 sene hiç yemeden işleseler, bankaların borcunu ancak öderler… Faiz hariç! Zaten %9 faiz ödesen, faizi bile ödeyemiyorsun bütün GSYIH'yı versen… (Adamlar) gitti, bütün gazı, bir bankayı bir de liman teklif etti, Ruslar yüzlerine bile bakmadı!" Adamlar batırılan 50 milyar euro'larını istiyor. Napacak kilisenin zaten batık Laigi Drabezasını?

Brüksel de "Ya ödeyin, ya da eoru zone'dan çıkarırız sizi" diye tehdit etmekten başka yol bulamadı, hatırlayın…

Neyle ödeyecek? Hamburger ve "caciki" satarak?

Petrol ve gaz satarsa, belki öder… Onu da çıkarmasına, Kıbrıs Sorunu çözülmediği sürece, Türkiye izin vermiyor!

N'olacak?

Başpiskopos Hrisostomos da ikna olacak… Çaresi yok! Oldu bile… Zaten Hristofyas'la ikisi birlikte batırdılar… Öteki halâ kem küm ediyor…

Meseleyi çözüp, gazı-petrolü çıkarmaktan başka çare, yok! Yok yokum, haciz gelecek…


banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.