Verelim gitsin… Beytambal kalsın… Ama

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.58

7.65

$

6.78

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Verelim gitsin… Beytambal kalsın… Ama

ICAO 29.12.1986'da, Ercan'ı uluslar arası bir hava alanı olarak kaydetmeyi, reddetmiştir. "Kıbrıs Cumhuriyeti" bununla da yetinmemiş, 30 farklı ülke ile da ayrıca ikili andlaşmalar yapıp, "egemenliği"ni kayıt altına aldırmıştır. Bunlardan biri de Almanya'dır!

Kuzey Kıbrıs havaalanlarını, Chicago Konvansiyonu'nun 10. Maddesini gerekçe göstererek, uluslar arası havaalanı olarak tanımayı reddeden ICAO, her neden ve nasılsa, uluslar arası hukuk ve söz konusu konvansiyon açısından aynı durumda olan Taipei Havaalanı'nı, "Taibei City/Taibei Intl AP, China" adıyla, tanıyor. Her ne kadar da 1974'e kadar ICAO'da temsil edilen tarafın Çin Cumhuriyeti olması konuşulsa da bugünkü gerekçe, "Beijing Hükümeti'nin egemenlik hakları saklı kalmak üzere", söz konusu ülke ve hava sahası üzerinde de facto kontrolün Taipei hükümetinde olmasıdır. Ama, Taiwan'a yapılan tarifeli/tarifesiz uçuşların şartları, şunlardır:

1. Taipei'ye yapılan uçuşlar, Çin Cumhuriyeti hükümeti ile yapılan politik anlaşmalara değil, kişisel, ticari ve ekonomik çıkarlara bağlıdır.

2. Havayolu şirketleri Taipei'ye tarifeli seferler yapan bütün devletler, Çin Cumhuriyeti hükümeti ile hiçbir politik ilişki içine girmeyeceğini ve "Tek Çin" devletini tanıdıklarını bildiren birer deklerasyon yayınlamışlardır.

3. Uçaklar hiçbir ulusal amblem, bayrak v.s. taşımamakta, Taipei'ye mülkiyeti devlete ait ulusal havayolları değil, onların alt şirketleri uçmakta, uçuşlar devletten devlete değil, şirketler arası ilişkilerle düzenlenmektedir.

Özetle, Taipei havaalanına yapılan uçuşlar, ICAO'dan çok; IATA'nın düzenlediği uçuşlar şeklinde devam etmektedir. Ama bu şartlarda!

Bahsettiğim raporun sonuç bölümünde, deniliyor ki: " Egemenliğin sahibinin Kıbrıs Cumhuriyeti olduğu kabul edilerek, kuzeydeki hava sahasının da de jure olarak Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetine ait olmakla beraber, de facto olarak bu egemenliğini kullanamadığı belirtilip, IATA nezdinde, Taipei örneği kullanılarak, kuzeyin izolasyonu aşılabilir."

İngiliz'in de aklı, bu kadar… Nerde İngiliz Hukuk profesöründe, bizdeki akıllar fikirler?

İkide bir Taiwan modeli diye tutturanlarımızın da Taiwan'ın hukuksal durumunu bilmeleri açısından, bu bilgi önemli! "

Şimdi, diyelim ki Maraş'ı görüşmeler başlamadan biz hediye olarak verdik.,

Ercan açılmaz be gumbaro!.İki gündür yazdığım Uluslar arası Hava Taşımacılığı ile ilgili Chicago Konvansiyonu orada duruyor! ICAO ilgili kararını (Ercan yasadışıdır) geri almış değil! "Kıbrıs Hükümeti" otuz farklı ülke ile yaptığı, kuzeydeki hava alanlarının yasadışı olduğu ile ilgili anlaşmalar da yürürlükte!

Bunlar kalkmadan, açılmaz… Bunlar da sivil toplum örgütlerinin değil "egemen" olduğu kabul edilen devletlerin müracaati ile değişir! Yani ne Lordos'un bu yetkisi var, ne Bank of Cyprus'un…

Anastasiadis'in ICAO, BM ve IATA'ya yaptığı "yasaklama" müracaatleri ile otuz ülke ile yaptığı "yasaklama" anlaşmalarını iptal etmek üzere müracaat ettiğini düşünün! Ki ne öyle bir söz verdi; ne de meclisten bunu geçirebilir, gene açılmaz, patriodi…

Çünkü, Ercan'a uçak inmesi için, bizim tarafın da bütün Kıbrıs'ın, 1964 Anayasası ile Kıbrıs Helen Cumhuriyeti haline gelen "hükümeti"nin egemenliği altında olduğunu kabul etmesi de lâzım… Taipei'ye bakın…

Kim kabul edecek bunu? Türkiye mi? Eroğlu mu? Özdil Nami mi? Görüşme başlamadan, "iyi niyet jesti" diye böyle bir şeyi kabul edersen, zaten görüşmeye de neden kalmaz… Dostlarımız, konunun ayrıntılarını bilmedikleri gibi, iki sene önce yazdığım bu makaleler de gözlerinden kaçmış…

Ercan uluslar arası havacılığa açılacaksa, ben yalnız Maraş'ın kıyı kısmını (ki istenen de orasıdır, haritayı da gördüm) değil; Mağusa'nın bütününü de Rumlara vermeyi öneririm… El şeyi ile gerdeğe girilmesin… Ama bu uluslar arası havacılık hukuku ortamında, Maraş gittiği ile kalır; Ercan mercan da açılamaz.

Ben vereyim, sonra da senin egemenliğini kabul etmeden, sen karşılığını verme! Onu bile kabul etsem, gene de resmi havayolları, buraya inemesin… Ben çok "güven arttırdım" yani…

Konu, kapsamlı bir çözümü gerektirir… Buna yoğunlaşmak gerek…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.