8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun...

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.40

7.55

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun...

Bugün Dünya Kadınlar Günü… Attı mı mangalda kül bırakmayan her bir "STÖ" (Örgütüne kurban olayım, her biri üç/beş kişidir. Genellikle de açıklamayı yapan bir kişiden ibarettir…) gene olanca modernlikleri ile esip gürleyecek… Ama, dün akşam mailime iki mektup düştü. Birincisi bir hekimden:

"Buyrun memleketimden kadın manzaraları izleyelim….Geçen hafta sizlere kocası tarafından dövülüp hayati tehlikesi olan kadından bahsetmiştim…Şimdi bu okuyacaklarınızı eğer mideniz sağlam ise devam edin !….Bundan iki hafta falan önceydi herhalde tarihi tam hatırlamıyorum, televizyonlarda bir bayan ' annemi kurtarın, torunları eziyet ediyor' diye feryat etmişti!... Bu ihbar kabul edilmiş, sosyal hizmetler ve polis devreye girmiş, yapılan incelemelerde yaşı 70 in üzerinde olan yaşlı kadına iki erkek torununun sürekli bir şekilde TECAVÜZ! ettiği tespit edilmiştir.Bu erkek torunlar yakalanıp göz altına alındıkları süre içerisinde ihbarı yapan anneleri polise gidip şikayetini GERİ ÇEKMİŞ VE BU TECAVÜZCÜLER SERBEST KALMIŞ, YAŞLI NENE İLE AYNİ ÇATI ALTINA GİTMELERİNE İZİN VERİLMİŞTİR….Bugün sabah ambulans ile bu sözde ev den zavallı kadıncağız hastanemize getirilmiştir… Bir ayağı alçıda olan, beslenememe nedeni ile genel düşkünlük, her iki ayak parmaklarında nekroz ( beslenme bozukluğuna bağlı hasar) , konuşamama ve bilinç bulanıklığı olan yaşlı kadını görünce ağlamamak için kendimi zor tuttum…. Doktorluğumdan, insanlığımdan ve Kıbrıslı olmaktan utanç duydum! ….Ambulans ile kadını getiren şöför dönüp bana sordu; Bu kadının tedavisi bitince ben bu kadını tekrar o eve mi götüreceğim?!!!!!!!!!! Hadi buyrun sosyal devlet varsa eğer bu ülkede siz bana yanıtı verin… Ben veremedim… Nerede bu insanlık nerede kadın yasası…Şikayet geri çekildiğinde böylesine ağır mağdur olacak ise kadınlar veya herhangi canlı ben o ülkede yaşamaktan utanç duyarım…..Herkesi ama siyasileri değil onların durumu ortadadır benim duyarlı vatandaşlarımı göreve çağırır artık bu insanlık ayıplarına bir son vermeye davet ederim.Bunu yapamıyorsak da bari ötenaziyi serbest bırakın ki bu kadını o eve götüreceğimize bırakalım ölsün…"

İkinci mektup, hepinizin de tanıdığı üst düzey bir kamu görevlisidir. Makamını falan yazsam, hepiniz tanıyacaksınız. İznini almadığımdan, yazmıyorum. Buyrun okuyalım:

"YAŞLI BİR NİNE İŞKENCELİ TECAVÜZLÜ ÖLÜME TERK EDİLDİ KİMSEDEN TIK YOK

Dün geceden bu yana iptal durumdayım. … arkadaşım Girne Devlet Hastanemizde karşılaştığı bir insanlık dramını, utancını aktardığından bu yana. Anladığım kadarıyla diyeceğim (çünkü midem sadece bir kez süratle okumama izin verdi ve ikinci kez bakamadım) yaşlı bir kadın torunları tarafından defalarca tecavüze uğruyor. Kızı "anneme işkence yapılıyor " diye feryat ediyor, polis bu torunları tutukluyor ama ardından şikayet geri çekildiği için herhangi bir dava okunamıyor ve torunlar serbest bırakılıyor. İşin özü şu: KKTCde buna benzer durumlarda şikayet eden yoksa sorun da yok, soruşturan da yok, hesap soran da yok. Kamu davası diye bir şey yokmuş. Bu zavallı kadın dün yine hastenelik oldu ve Lefkoşa Devlet Hastanesine sevkedildi "toparlanana" dek. Toparlanınca da torunların olduğu o işkence evine dönmekten başka seçeneği de yok. Yani bol işkenceli tecavüzlü ölüme.
Ve kimseden tık yok . 8 Martta yine basmakalıp, bir yerlerden çalıntı sloganlarla süslenmiş konuşmalar yapılırken burada olmayacağım için kendi adıma mutluyum çünkü başım çok büyük belaya girebilirdi."

Bu da bana bu mektupları ileten arkadaşımın notu:

"Doktor raporları "kamu davası" teşkil etmediği için gbu 75 yaşındaki kadın tedavisinden sonra tekrar evine dönmek zorundadır gardaşcığım... Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi'ne de almadılar kadını hem yer yokmuş! Hem de yakın bir akrabasının başvuru yapması gerekirmiş…"

Meselâ devletinin, faraza hükümetinin, bil-farz sivil toplum örgütlerinin, farz-ı muhal meclisinin, örneğin milletvekilleri:

Dünya Kadınlar Gününüzü, verdiğiniz yasal haklar çerçevesinde, bütün özgürlüğümle arzu ile severim… Örneğin… Meselâ… "Yönelimim" de artık bana kalmış… Bugün yayınlanan demeçciklerinizi de…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.