Ukrayna ve ABD'nin eski müstemlekeleri...

loading
11 Ağustos, Salı
£

9.47

8.52

$

7.24

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Ukrayna ve ABD'nin eski müstemlekeleri...

Bu yazı yazılırken, Ukrayna'dan gelen son haberler, çok acıydı…

Bilindiği gibi ülkede yapılan seçimleri %46 gibi bir oranla kazanan, Ukrayna hükümeti, Rusya'ya yakın bir politikadan yanaydı. Ansızın ortaya uzun yıllar Almanya'da yaşamış, Alman vatandaşı bir Ukraynalı çıktı, "Her şey sandık mı?" diyerek, ülkedeki AB yanlılarını sokaklara döktü… Eylem eylem üstüne, hükümeti devirdi! Durduğu yerde, hükümeti ele geçiriverdi!

Öyle miydi? Demek her şey sandık değildi ha?

Bu defa da hükümete oy vermiş olanlar, sokaklara döküldüler… Arkadaş şu anda ülkede barınabiliyor mu? Yoksa kaçtı mı, bilmiyorum… Ayın 11'inde, Ukrayna'da referandum yapılacak! Kimin kazanacağı da şimdiden belli… "Rusya ile birleşelim" diyenler kazanacak! Dün, Donetz'deki Lenin meydanında, "Faşizme geçit yok" diye bağıra bağıra, kırktan fazla "Almancı"yı, cayır cayır, yaktılar! Şiddeti bir siyasi yöntem olarak belirlediğiniz zaman, karşı tarafın şiddetinin derecesini, siz belirleyemiyorsunuz ne yazık ki! Şiddet mi? Alın size karşı şiddet…

Aslında, Ukrayna'yı AB'ye dahil etmeyi plânlayanlar, eğer bunların olacağını ön görememişlerse, "Yuh" demek lâzım… Birkaç sebepten:

Bir defa, Ukraynalılar ile Ruslar arasındaki farklılıkları incelemiş birisi değilim! Ama her ikisinin de birer Slav halkı olduklarını ve yüzyıllardır beraber yaşadıklarını, biliyorum. Bu iki halkı birbirine karşı iten "öteki"nin de Osmanlı olduğunu… Siz, Kiev'in kaç yüzyıl Kırım Hanlığı'nın vassali olduğunu hiç araştırdınız mı? Ya Kırım Tatarları'nın kaç defa Moskova'ya kadar uzanıp, oradaki "Knezlik"i tarumar edip, ayara sokarak geri Bahçesaray'a döndüklerini? Dolayısıyla her ikisi de Slav etnosundan olan bu iki halk, brleşmedikleri sürece, Osmanlı'nın tokadından kurtulamayacaklarını anladıktan sonra, o ünlü politikayı yarattılar: "Sıcak denizlere ulaşmak"!İlk adım da Karadeniz ve dolayısıyla, Kırım idi tabii ki! Uzun savaşlar oldu ama kesin sonuç, 17 Temmuz 1774'te imzalanan Küçük Kaynarca Andlaşması ile, Ruslar lehine alındı… 10 ve 18.yy arasında, Ukrayna'ya hakim olan önce Harzemliler, sonra Altınordu Devleti, sonra da Osmanlı'dır… Ruslar'ın oraya inmesi, son iki yüzyılın meselesidir.

Peki, buranın önemi nedir de bin yıldır savaşlara konu oluyor?

Bir defa, tahıl deposudur… Amerika'ya buğday satacak kadar… Ve sonra hem kuzey/güney hem de batı/doğu ticaret yolları buradan geçmektedir. Yetti mi? Hayır! 20.yy'ın başından beri, petrol olsun, doğal gaz olsun, enerji yolları da bu ülkeden geçiyor!

Almanlar'ın en son buraya burunlarını sokma girişimi, 2. Dünya Savaşı'dır… Kafkas petrolüne ulaşacaktı, Hitler… Daha o zaman Kazakistan veTürkmenistan doğal gazı bilinmiyor! Rusya, 20 milyon ölü vererek, bunu engelledi! Savaşın en kanlı çatışmaları da Ukrayna topraklarında gerçekleşti… Şimdi anladınız mı ne demektir, "Faşizme geçit yok!" ? Benim kuşağım, savaşı değilse bile hatıralarını biliyor! Nerenin Almanı?

Öte yandan, Ruslar'ın da elleri armut toplamadı elbette… Önce Kırım'daki Türkler'i, Orta Asya'ya sürüp, kırdılar… Sonra hem Kırım ve hem de Ukrayna'nın önemli bir bölümüne (batı taraflarında muhtemel savunma bölgelerine) doğrudan Rusları yerleştirdiler.

Şimdi, bırakın zaten Rus olanları, Ukraynalılar'ın çoğunluğu da AB'ye girip, Alman etkisine girmektense, tekrar Rusya ile birleşmeyi tercih ediyor!

AB manevraları, enerji yollarını ele geçirmeye çalışırken, Ukrayna'nın hem bölünmesine, hem de bağımsızlığının elden gitmesine neden oluyor! Dökülmekte olan kan, halkın içinde yaratılmış kan davası, çekilen acı da cabası…

Ha! "Bunlar her şeyi bilir ve yapar" zannedenlere duyururum… Gözlerini hırs bürüyüp de saçmalamadıkları sürece, "insanlığın ürettiği en büyük uygarlık projesidir" dedik… Öyledir de… Birilerinin çıkarları her şeyin önüne geçince, deveden büyük fil var…

Cıssss… Sizi yakar… Elli defa yaptı… Gene Amerikan müstemlekesine dönersiniz…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.