KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI

Tabii ki hayır...

Yayın Tarihi: 27/06/14 08:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+
Bugün çok uzun yazmayacağım… Birkaç alıntı, ne demek istediğimi anlatır… İlki şu:

""Özgür HİÇ KİMSE kendi benzerleri tarafından ülke kanunlarına göre yasal bir şekilde muhakeme edilip hüküm giymeden tutuklanmayacak, hapsedilmeyecek, mal ve mülkünden yoksun bırakılmayacak, kanun dışı ilan edilmeyecek, sürgün edilmeyecek veya hangi şekilde olursa olsun zarara uğratılmayacaktır."

Efendim, bu Magna Carta'dan… 15 Haziran 1215 tarihinde Kral Yurtsuz John tarafından kabul edilip, halka ilan edilmiş. O "anayasası yok" dediğimiz Britanya'nın temel hukuksal sözleşmesi… Yazarları, 4 adet soylu… Zaten adı da "Bütük Sözleşme" anlamına geliyor!

Buyrun bir tane daha:

"Herkes ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal ya da başka türden kanaat, ulusal ya da toplumsal köken, mülkiyet, doğuş veya başka türden statü gibi herhangi bir ayrım gözetilmeksizin, bu Bildirgede belirtilen bütün hak ve özgürlüklere sahiptir."

Bu da: İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi… Madde 2…

Daha başka da var mı? Var, buyrun:

"Bu Sözleşme'de tanınmış olan hak ve özgürlükleri ihlal edilen

HERKES, ihlal fiili resmi görev yapan kimseler tarafından bu sıfatlarına dayanılarak yapılmış da olsa, ulusal bir makama etkili bir başvuru yapabilme hakkına sahiptir."

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, madde 13… Devamla, Madde 14'e de bakalım:

"Bu Sözleşme'de tanınan hak ve özgürlüklerden yararlanma, cinsiyet, ırk, renk, dil, din, siyasal veya diğer kanaatler, ulusal veya sosyal köken, ulusal bir azınlığa mensupluk, servet,

doğum veya herhangi başka bir durum bakımından hiçbir ayrımcılık yapılmadan sağlanır."

Şimdi, bir de şuna bakınız:

"HER YURTTAŞ, Anayasada düzenlenmiş temel hak ve özgürlüklerinden herhangi birinin kamu gücü tarafından ihlal edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesine başvurabilir. Başvuruda bulunabilmek için olağan yasa yollarının tüketilmiş olması şarttır. Bireysel başvuruya ilişkin usul ve esaslar ve bireysel başvuru üzerine Anayasa Mahkemesi tarafından verilebilecek hükümler yasa ile düzenlenir."

KKTC Meclisi, Anayasa değişiklik önerisi: MADDE 144(4)… Adam daha 1215'te "Herkes" demiş, sen kendi meclisinde "Her yurttaş" tanımında "konsensus" sağlamışsın! Yâni "bizim ülkemizde, yabancıların hukuksal hakları, sınırlıdır" diyorsun… Tabii bu tanıma, sadece yabancılar değil; zaten Kıbrıslı olan ama Türk değildir diye vatandaş olmayan Maronitler ve Rumlar da dahildir, onu da bilelim… Bir de burada yaşayan ama vatandaş olmayan Türkiye vatandaşları, artı yabancılar… Bu geçerse, Avrupa Konsey'inde Mehmet Çağlar nasıl savunacak acaba? Çok merak ediyorum…

Hadi bir alıntı daha yapalım:

"İnsanlar tarafından onaylanmamış her yasa hükümsüzdür ve geçersizdir, aslında bu yasa (hukuk) dahi değildir." Bunu da Jan Jack Rousseu söylemiş, daha 1754'te İnsanlar Arasındaki Eşitsizliğin Temeli ve Kökenleri" adlı eserinde…

Liberalizm'in babasıdır… Hani "sosyalizm B planı değildi" ya? İşte bu liberal…

Adamların ta 1215'te aştığı garip saplantıları olan bu metni onaylayıp, "Hukuk" haline getirerek, dünyaya rezil, Zulu kabilesinden beter düzeyde bir halk olduğumuzu mu ilan edeceksiniz?

TABİYATIYNAN HAYIR…

Derslerine iyi çalışıp, düzgün bir değişiklik önerisi ile gelsinler, onaylayalım! 1985 Anayasası'nı değiştireceğiz diye, 1215'ten geri metinleri kabul edecek halimiz, yok!

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Doç. Dr. N. BERATLI yazıları