Sırça köşkün bülbülleri...

loading
27 Mayıs, Çarşamba
£

8.25

7.40

$

6.78

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Sırça köşkün bülbülleri...

Sol gelenek içinde, kendi partisini kamuoyu önünde ilk defa eleştiren kimdir biliyor musunuz?

Karl Marx!

Komünist Manifesto, 1848'de yayınlandı ilk defa… Ama çok sınırlı sayıda ve 1872'ye kadar da adeta gizli bir metindi. Marx da öyle sanıldığı gibi, solun en önemli lideri falan, değildi. O rol, Lassele'a aitti! Lider oydu… O dönem Almanya'da iki önemli sol parti vardı: Biri Lassalcı Parti diye bilinen Genel Alman Emekçileri Birliği; öteki de Eisanach Kongresi'nde kurulan, Halk Partisi… 1869! Yirmi sene, Almanya'da sosyalizm kâh yasaklandı, kâh takibata uğradı! Karl Marx, Almanya'da yaşayamadı, Londra'ya göçtü… Oradan yazdığı mektuplar, makaleler, broşürler, kitaplarla, Alman soluna yön vermeye çalıştı…

Parti lideri Lassale, bunu yutmadı. Karl Marx'ın partinin teorisyeni olmasını sineye çekmedi. Tuttu, yetmiş yaşından sonra sosyalist olduğunu ileri süren bir adamı, teorisyen diye ileri sürdü: Eugene Dühring! Bu kez, Engels kaleme sarıldı: Anti- Dühring, Bay Eugene Dühring Bilimi Alt Üst Ediyor! İsimli ünlü eserini yazdı.

Parti yönetimi, bu metnin,… yayınlanmasına karşı çıkar! İki sebeple: Partinin eleştirisi böyle açıkça, kamuoyu önünde yapılmamalıdır! Ve, bir parti üyesi, bir diğer parti üyesini, kamuoyu önünde böylesine açıkça aşağılamamalıdır!

Kitap yayınlanır! Anti-Dühring… Engels, partinin resmi teorisyenini, kamuoyu önünde paçavra etmiştir… Ben Kenan Somer tercümesini okudum. (Anti – Dühring. Sol Yayınları. Ankara:1976) İlk yayını, 1878'dir…

1870 savaşından sonra, söz konusu iki partinin birleşmesi için 1891'de Gotha Kongresi toplandı. Lasallecılar, kongre öncesinde, bir de program taslağı yazıp, dağıttılar. Karl Marx, işte o Gotha Programı'na karşı, çok ciddi bir eleştiri yazıp, yayınladı. Ayrıntılara girmemek için, yayınlanmaması, "düşmana" koz verilmemesi için ne dolaplar çevrildiğini anlatmıyorum. " Eleştiri" yayınlandı! ( Bkz. Gotha ve Erfurt Programlarının Eleştirsi. Sol Yayınları) Hemen ardından da o meşhur "eleştiri" geldi: Partiyi kamuoyu önünde eleştirdin, karşıtlarımıza, koz verdin!

5 Şubat 1891'de, Engels, Londra'dan Kausky'ye yazdığı bir mektupta, " Metni resmi organda yayınlamakla, bu işin hasımlarımız tarafından kötüye kullanılmasına son veriliyor. Bundan sonra göğsümüzü gere gere şöyle diyebiliriz: Bakın biz, kendi özeleştirimizi nasıl yapıyoruz. Bunu yapabilen biricik parti bizim partimizdir… Siz de yapmayı bir deneyin bakalım! Herkes soruna daha başından bu açıdan bakmalıydı.." (age s.70)

Eleştiriyi, kamuoyu önünde yapılmalı diyor, adam! " O amansız özeleştiride, Lassale'ın "eşek kafalı" olduğu bile yazılmıştır!

Parti başkanının bir eşek olduğu söylenmiştir!.. Parti sırrının ifşa edilmesi, eleştirilebilir tabii…

1902'de, bu defa başka biri parti içindeki bir tartışmayı, kamuoyu önünde yapmak, "partinin karşıtlarına fırsat vermekle" suçlanır: Lenin… Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi İkinci Kongresi'nde, parti lideri Plekhanov için, açık açık "oportünizm" suçlaması yapmıştır. 1904'te yayınladığı ünlü İkinci Kongre'yi anlattığı Bir Adım İleri, İki Adım Geri isimli kitabında, Vladimir İliç Ulyanof, buna şöyle karşılık verir:

"Bu kişilerin, herkesin gözü önünde yapılacak açık bir tartışmanın taze rüzgarına dayanamayacak olan dar grup anlayışları ve parti üyesi olarak gösterdikleri şaşırtıcı toyluk, burada açıkça ortaya çıkıyor. … Bu insanlar, içine kapalı dar bir çevrenin, bir sırça köşkün yalnızlığına öylesine alışmışlardır ki, herhangi biri, serbest ve açık bir arenada, kendi sorumluluğunu bilerek, çekinmeden açıkça konuştuğu zaman neredeyse bayılacak gibi olurlar. … Ya bu temizlenemez hakaret yüzünden partiyi böleceksin, ya da sırça köşkün "devam etmesi"ni sağlayarak bu "iç tatsızlığı" örtbas edeceksin — bu ikinci seçenek, incelemekte olduğumuz mektupta açık-seçik ortadadır, Aydın bireyciliği ve grup anlayışı, parti önünde [sayfa 107] açıkça konuşma gereğiyle çatışmaya düşmüştür... … haksız oportünizm suçlaması" yüzünden partinin bölünmesine, yalnızca… dar kafalı bir hizip anlayışı neden olabilir."

( http://www.kurtuluscephesi.com/lenin/biradim02.html. s.26)

Kesmediyse, yarın da liberal bir düşünürün "gizli" eleştiri hakkında ne yazdığını konuşalım mı? Konuşmayalım, kalsın…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.