K.K.T.C. nin piçleri

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.50

7.66

$

6.75

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

K.K.T.C. nin piçleri

Hafta sonu bir mektup aldım. Meslektaşım, dostum, kader arkadaşım bir hekimden… Kadın Doğum uzmanı, Türkiye'de çalışıyor. Orada yaşıyor… Burada, göçmenlerin hakları konusunda, ben de dahil hepimiz çok hassasız. Da acaba, buradan göçmek zorunda kalanların hakları ne oluyor? Mektup aşağıda:

"70 li Yıllarda burslu okuyabilmek için iki buçuk sene mücahitlik yaptım. O zor yıllarda Tıp fakültesini bitirdik. Kıbrıs'a geri döndük iş istedik .İş yok dediler geri döndük.Çok az bir maaşla ihtisas yaptık.Yabancı uyruklusun dediler az maaş verdiler.İhtisası bitirdik Kıbrıs'a gittik iş istedik.İş nerde dediler dalga geçtiler,yüzümüze bakmadılar.Ailenin maddi durumu iyi değil bekleyemedik Türkiyeye geri döndük.İş istedik.Yabancı uyruklusun dediler beklettiler istediğimiz yere tayin etmediler.Az bir üçretle sözleşmeli olarak işe başladık.

Çocuklar büyüdü okula başladı. Çocuğu okul takımına yazdıralım dedik öğretmen yabancı uyruklusun dedi zorluk çıkardı. Kimliğimizi zar zor kabul ettiler ama okul takımına aldılar.

Çocuklar okulu bitirdi üniversite sınavına girdi. Sınavda görevliler K K T C kimliğini tanımayıp kimliğimizi sorguladılar. Daha sınavın başında çocuğun sınavın içine ettiler.

Yıllarca çalıştık çalışmaya devam ediyoruz. Kıbrıs'ta babadan kalma bir evimiz 10-15 tane zeytin ağacımız var. Her sene evin emlak vergisini yatırıyorum, elektrik telefon su parası veriyorum temizlik aydınlatma vergisini yatırıyorum. Senede 4-5 kez Kıbrıs'a gidiyorum ve Kıbrıs'la devamlı irtibat halindeyim.

Oy kullanmak için Kıbrıs'a gidiyoruz siz burada ikamet etmiyorsunuz diye bize oy kullandırmıyorlar. Türkiye'ye geliyoruz oy kullanmak için müracaat ediyoruz siz yabancı uyruklusunuz deyip kabul etmiyorlar.

Küçük kızım bu yıl üniversite sınavında iyi sayılacak bir puan aldı. İstanbul'da özel bir üniversitenin bir bölümünü tam burslu olarak kazandı . Biz Kıbrıslılara ayrılan kontenjana da müracaat edelim dedik siz Kıbrıs'ta oturmuyorsunuz dediler kabul etmediler ve reddettiler. Kızım bu arada Lefkoşa'da Atatürk Öğretmen Akademisinin sınavına da girdi. İyi bir derece ile Öğretmen Akademisini kazandı.Kıbrıs'ı tercih ederek okula başladı. Burs için müracaatlar başlayınca bursa müracaat edelim dedik. Siz burada ikamet etmiyorsunuz dediler ve diplomanın Türkiye'den alındığını bahane göstererek müracaatımızı kabul etmediler.

63 yaşıma geldim Kıbrıslımıyım Türkiyelimiyim bilemedim. Bu yaşıma kadar bir defa dahi oy kullanamadım.TC vatandaşı olmadığımız aşikar, fakat biz K K T C nin nesi oluyoruz, vatandaşları mı piçleri mi buna karar veremedim."

Aynı sorunları ben de yaşadığım için, her satırın doğru olduğunu biliyorum. Benim çocuklarıma da liseyi "Türkiye'de" bitirmiş olmak "suçundan" dolayı, burs verilmedi… Hem de kendim o esnada KKTC meclisinde milletvekili idim…

Bu mektubun yazarı, gerçi kendi adını saklamamı istemedi ama şu sıralar köyü ve Mesarya ile ilgili bir de kitap yazıyor… Kaç kişi ilgili ise bu meselelerle? Babası da bölgede TMT'nin kurucusu idi… Sır değil…

Hakikaten Dr. Bilgin Ergene kardeşimin sorusunu ben de tekrarlıyorum:

Hasbel kader Kıbrıs'tan ayrılıp, başka bir yerde yaşayanlar, bu devletin vatandaşları mı? Yoksa "Oh başımızdan attık, belâsından kurtulduk" dediğimiz, piçler mi?

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.