Ercan'ı açarık be gardaş...

loading
6 Haziran, Cumartesi
£

8.57

7.64

$

6.77

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Ercan'ı açarık be gardaş...

Dünya sivil havacılığı 1944 Chicago Konvansiyonu'na göre ICOA tarafından yönetiliyor.

ICAO 29.12.1986'da, Kuzey Kıbrıs havaalanlarını, Chicago Konvansiyonu'nun 10. Maddesini gerekçe göstererek, uluslar arası hava alanı olarak kaydetmeyi, reddetmiştir. "Kıbrıs Cumhuriyeti" bununla da yetinmemiş, 30 farklı ülke ile da ayrıca ikili andlaşmalar yapıp, "egemenliği"ni kayıt altına aldırmıştır.

Ama bu bir "devlet"in tanınmamış olması, o "devlet"in hava trafiği dışında tutulması anlamına gelmez! Hollanda, İsveç ve Avusturya havayolu şirketleri, Demokratik Almanya'yı tanımazdan yıllar önce, Doğu Almanya havaalanlarına tarifeli seferler düzenlemişlerdir. Alman şirketleri de Makedonya'yı tanımadan, Skopje'ye sefer düzenlemekteydiler… Lufthansa, Eritre'nin bağımsızlığı tanınıp, Chicago Konvansiyonu'na taraf olmadan, haftada iki kez, başkent Asmara'ya tarifeli seferler düzenlemekteydi.

Bunun için, Karşılıklı (Bilateral) Anlaşmalar yapmak, gerekir. İşte bundan dolayı, Ercan Havaalanı açılır açılmaz, "Kıbrıs Cumhuriyeti" bir seferberlik yaparak, otuz farklı ülke ile "Bilateral Anlaşma" yaptı… Biz, kostaklanma ve hamaset edebiyatı üstünden, "hiçbir şey yapamaz" diye yan gelmiş, yatarken…

Bu bakımdan, bakılması gereken örnek, Taiwan'dır…

Almanya, Çin Halk Cumhuriyeti'ni tanıyınca, Taiwan denilen Çin Cumhuriyeti'ni tanımaktan vaz geçer ve Lufthansa da Taipei'ye yaptığı seferleri durdurur. Çünkü Çin Halk Cumhuriyeti, Formoza (Taiwan) adasının, kendisinin işgal edilmiş bir parçası olduğu iddiasını halâ sürdürmektedir! Ve Almanya'nın kıta Çin'inde paha biçilmez çıkarları vardır. Ne var ki Lufthansa, 20 yıl uçmadığı Taipei'ye 1993'te tekrar sefer yapmaya başlar! Mandarin Air Lines da 20 yıl sonra tekrar Frankfurt havaalanına iner… O zamandan beri, yirmiden fazla ülke, tanımadıkları Taiwan ile tarifeli hava trafiğini sürdürüyorlar. Chicago Konvansiyonuna göre, bu uçuşların Çin Halk Cumhuriyeti izni ile yapılması gerekir. Biejing Hükümeti ise 1993'te yayınladığı bir bildiri ile buna izin vermediğini, ilân etmiştir. Ne var ki koca Çin, Taiwan'a uluslar arası tarifeli uçuş yapılmasına engel olamamaktadır. Her ülke aynı yolu izlemese de herkes, Taiwan hava sahasının, Çin'in egemenlik sahası olduğunu kabul ettiğini söyleye söyleye, Taipei'ye tarifeli sefer yapmaya, 1993'ten beri devam ediyor. Çin de utangacça "iznim yok" demeye…

Bu nasıl olur? IATA (Uluslar arası Hava Trafiği Birliği) aracılığıyla… IATA, 1945'te Montreal'de kurulmuş bir NGO'dur! Sivil Toplum Örgütü… Üyeleri, devletler değil, havacılık şirketleridir… Görevleri de uçuşların güvenliğini, şirketler arası ve ICAO ile ilişkileri, düzenlemektir. IATA'nın üyelerine "kuzey Kıbrıs'a sefer yapın" demek yetkisi yoktur ama Avrupa'dan Türkiye'ye touch down yaparak Ercan'a ulaşan seferleri mümkün kılan, THY'nın IATA ile yaptığı anlaşmalardır…

ICAO, uluslar arası hukuk ve söz konusu konvansiyon açısından aynı durumda olan Taipei Havaalanı'nı, "Taibei City/Taibei Intl AP, China" adıyla, tanıyor. Gerekçe, "Beijing Hükümeti'nin egemenlik hakları saklı kalmak üzere", söz konusu ülke ve hava sahası üzerinde de facto kontrolün Taipei hükümetinde olmasıdır. Ama, Taiwan'a yapılan tarifeli/tarifesiz uçuşların şartları, şunlardır:

  1. Taipei'ye yapılan uçuşlar, Çin Cumhuriyeti hükümeti ile yapılan politik anlaşmalara değil, kişisel, ticari ve ekonomik çıkarlara bağlıdır.
  2. Havayolu şirketleri Taipei'ye tarifeli seferler yapan bütün devletler, Çin Cumhuriyeti hükümeti ile hiçbir politik ilişki içine girmeyeceğini ve "Tek Çin" devletini tanıdıklarını bildiren birer deklerasyon yayınlamışlardır.
  3. Uçaklar hiçbir ulusal amblem, bayrak v.s. taşımamakta, Taipei'ye mülkiyeti devlete ait ulusal havayolları değil, onların alt şirketleri uçmakta, uçuşlar devletten devlete değil, şirketler arası ilişkilerle düzenlenmektedir.

Taipei havaalanına yapılan uçuşlar, ICAO'dan çok; IATA'nın düzenlediği uçuşlar şeklinde devam etmektedir. Ama bu şartlarda!

Ha bunları kabul ederseniz, bir şey vermeye gerek yok! Ercan zaten açılır…

Bilmem anlatabildim mi?

Meselenin "egemenlik meselesi" olduğunu, hem bizim yoldaş hem de Anastasiadis, defalarca söylediler zaten…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.