Eksik olsun sizin vereceğiniz eğitim...

loading
4 Haziran, Perşembe
£

8.51

7.65

$

6.75

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Eksik olsun sizin vereceğiniz eğitim...

Benim liseye gittiğim çağlarda, özellikle Şubat tatillerinde, lise öğrencileri, bahçelerde çalışır, cep harçlığımızı çıkarırdık. On altı, on yedi yaşında delikanlılar, eğer kesim işçiliği yaparsak, on şilin gündelik alırdık. Hamallık yaparsak, yövmiye bir liraya yükselirdi; çünkü taşınması gereken köfün, yirmibeş kiloya yakın ağırlıkta bir yüktü… Delikanlılara bunun ceremesi de iki misli ücretle ödeniyordu.

Dün, oğlum Ada'nın okul çantasını sırtına vurmasına ve okula çanta götürmesine izin vermedim. Çünkü çanta, en hafif olduğu gün; on kilo! ON yaşında çocuklara, "eğitim veriyorum" diye, her sabah hamallık yaptırarak, hepsinin de omurga hastası olmasına neden oluyorsunuz be baylar, yeter bu millete ettiğiniz zulüm! Demedik, sanmayın… Her veli toplantısında söyledik ama "what fayda"?

Elli defa söyledik, adamcasına: " Hoca bu ağırlıkta bir çanta bu çocukların bütün hayat boyu omurga hastası olmasına yol açar, etmeyin!"

Her defasında cevap: " Napalım?"

Büyük ekmek yapın… Memleketi idare etmekten, beyin ameliyatı yapmaya kadar hiçbir konuda bilmediğiniz yok; Angolem harmanında bir eşek doğururken ölse, miting yapıp düzeni "eleştiriyorsunuz", bir tek kendi işinizi bilmiyorsunuz? " Napsınmış?" Dünyayı idare etmeye kalkışacağına, daha hafif kitaplar basılmasını sağla! Her gün trafiği tıkayıp "parrra" diye bağıracağına, ara sıra işini de yap! Sana emanet edilen ve sırtından yaşadığın çocukları da azıcık sev… Gelecekleri hakkında birazcık dertlen… Sağlıklarını da kendine dert et…

Üstünden dünya kadar para alıp, bir de bana çocuğu sakat edecekler… Ha bu yazıyı ağzınız açık okumayın, hepinizin çocuğu da ayni tehlikeye maruzdur, bilesiniz… Kolej at yarışından kafayı tırlatarak manyak da çıksa, aklı başında da kalabilse, omurgası sakatlanacak, kurtuluşu yoktur. O bambaşka bir rezalettir ve ayni "her şeyi bilen" bir tek kendi mesleğini bilmeyen meslek erbabının marifetidir o da ama ayrı cildler yazılmasını gerektiren bir konudur. Yarın bir gün bir tanesi Saray Otel'in roofuna elinde sniper tüfeği ile mevzilenene kadar, devam edecek bu yarış; çaresi yok! Sektörü oluştu… Ha, ondan da çekiyorum çocuğumu… Bir de ona başlamayayım şimdi… O hale geldik ki herhangi bir öğretmen herhangi bir konuda bir fikir verince, ben artık " Ne ticareti var da bunları söyler?" diye düşünmeye başladım… Hepsi… Güvendiğim bir tane kalmadı… Ne sorun aktarsan, konuyu çok iyi bilen ama "özel çalışan" bir arkadaşları var…

Devlet okulu bir türlü, özel okulu başka türlü…

Dün çocuğu okula çantasız gönderdim… Başlarım çantanızdan ve beş beterini yazarım, haberiniz olsun… Bu çanta insanca taşınır bir hale gelmedikçe de göndermeyeceğim… Varsın sizden alacağı "eğitim" bir yıl da eksik olsun. Memleketi değişirim, gider insan gibi eğitimcilerin, insan gibi eğitim verdikleri bir ülkede yaşarım, daha iyi… Yeter artık…

Hadi cahilsiniz, haberiniz yok, diyelim! Ki değilsiniz, bal gibi bildiğinizi biliyoruz ama işinize böyle geliyor! Kaç defa söylenecek size be arsızlar, bu yaptığınız ömür boyu sakatlık bırakır, diye?

Yoksa "anettema" mı?

Bir defa da eğitim sorunları ile ilgili bir şey söyleyin, dişimi kırayım…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.