Ezan-ı Muhammedi... susar mı?

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Ezan-ı Muhammedi... susar mı?

Ben, Bektaşi meşrep bir adamım… Ama hayatta sohbetinden en büyük zevk aldığım kişi, Mevlâna Şeyh Nazım Adil-i Kıbrısî el Hakani Hazretleridir… İslâm tefekkürü konusundaki sohbetlerimizin sonunda, hazretin benim hakkımda ne düşünüp söylediğini de İslam Cemiyeti Başkanı, sevgili dostum Okyay Sadıkoğlu'na sorar, merak eden… Kendim yazmayayım, ayıp olur… Daha da merak eden, üniversitede verdiğim Ahlâk dersine gelip, İslâm Ahlâkı hakkında öğrencilerime neler anlattığımı dinleyebilirler, davet ediyorum…

Bu çerçevede bir başka arkadaşımın, Feza Güzeloğlu'nun çıkardığı son meseleye müdahil olmadım. Zira onu güya eleştirenler seviyeyi o kadar düşürdüler ki cevap vermek bile sizin de düzeyinizi düşürmeye sebep olacaktı. Onun kullandığı polemik dilini de benimseyemedim. Konunun karşı tarafı İmam Mehmet Genç Hoca da sohbetinden zevk aldığım, saygın bir genç dostumdur. Ancak:

Bir link gönderiyorum: http://www.sonpeygamber.info/ezan-hangi-makamdadir

Okuyun ve altındaki blog'a da dikkat edin: Vedat Çelik 23.08.2013

"Benim oturduğum köy Türkiye'nin en büyük köyü sayılır. Ezan merkezi sistem okunuyor. Öyle bi ses açıyolar ki ezan başlayınca yerimizden sıçrıyoruz Müzzin öyle bi başlıyor ki dövecek gibi tehtid eder gibi. Korkuyoruz nolur şu ezanı bağırmadan tane tane okunsa da sukünetle dinlesek olmaz mı? Ezan okunurken balkondan kapıyı kapatarak içeri girmek va rmı böyle bir şey? Maalesef bizde var! İşte ezanımızı bilen okusa bağırmadan okusa 2 oktava çıkıp da tiz sesle bağırmasa olmaz mı? Yok mu bizde güzel ezan okuyan usülünce kuralınca okuyan muezzin?"

Ha bu ne Kıbrıs'tan bir site ne de yazan bir Kıbrıslı… Link yukarıda, bakın… Feza'dan da epey once yazılmış üstelik…

Dünyada ezanın en güzel okunduğu hem de her vakitte makamına uygun okunduğu şehir, İstanbul'dur... Her ezan vakti, huşu içinde dinlerdik... Yıllarca Süleymaniye Camii denilen muhteşem abidenin yanı başında yaşadım, okula gittim... Merkezi hoparlörlü ezan diyerek, onu bile bozdular... Bir düşünün bakalım zamanında Hafız Burhan'ın minareden okuduğu ezan mı makbuldür? Yoksa makamsız usulsüz, merkezi bir teybin, otomatik olarak özür dilerim ama her vakitte aynı makamdan "bağırtılması" mı? Ezan ta Hz. Osman zamanından beri, makamla okunur.

Sabah Ezanı: Saba Makamı Öğle Ezanı: Rast Makamı İkindi Ezanı: Hicaz Makamı Akşam Ezanı: Evc ve Segâh Makamları Yatsı Ezanı: Uşşak ve Beyâti Makamları...

Hangi camiimizin hangi müezzini biliyor bu makamları? Müezzinlere ezan okumayı, makamını usulünü öğretin önce, sonra bağırıp çağırın... Bilal-ı Habeşi, mikrofona mı okurdu? Bir duvara çıkar, onun üstünden okurdu... Peygamber zamanı... "Sünnet-i Muhammedi" yalnız işe gelince mi akla gelir?

İslam'da Ruhban yoktur. En temel ve ilk kurallarından biridir bu dinin… Devletten maaşlı uydurma bir ruhban sınıfı yaratıp, sonra da temeli hoşgörü olan bir dinin adına halkı terörize etmek, inadına bağırıp çağırmayı, ibadete çağrının yerine koymak, İslâm mıdır? İtiraz edeni de ölümle tehdit etmek? Demek ki zamanında size yapılanlar diye şikâyet ettiklerinizi, fırsatı bulunca siz de yapacaksınız? İskilipli Atıf Hoca'nın ruhu, acaba buna ne der?

Bende Bediüzzaman Said-i Nursi'nin külliyatı vardır. Yasak yayındı zamanında… Nerede der ki "Cemaatın inadına gidin, sabah namazına gelmeyenleri de hoparlörden makamsız usulsüz ezan okuyarak, hasta, çocuk, yaşlı demeden rahatsız edip, zorla uyandırın"?

Nakşibendi desen, değil; Nurcu desen değil… Mutasavvıf desen, kenarından geçmez… Ne bu?

Bilir bilmez, her konuda hüküm vermek de bir ayrı yetkidir sanki! Hazret soruyor: " Gidip kilisenin yanında ev alsam ve sonra da rahatsız oluyorum diye dava açsam ne olacak?"

Çan çalma, bu ülkede Fasıl 33 tahtında kaymakamın iznine tabiidir üstad! Kilisenin yanında ev tutarsan, kaymakamlığın verdiği izin saatleri ve süresinde, çana katlanacaksın… Papazın keyfine göre değil… Yasal izin saati dışında ve süresinden uzun çan çalarsan da 50 KL ceza öder, 2 sene de hapis yatarsın… 1931 tarihli Resmi Gazeteleri bir tarat, göreceksin… Fasıl 33… Numarası: 28/34,2. Madde 4.

Bilmediğin meselelerden, (ki bilmen lâzım aslında) argüman arama… Bildiğini de tam öğrenmeye bak…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.