Dillirga kantonu benim fikrim mi?

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.43

7.57

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Dillirga kantonu benim fikrim mi?

Dünkü Dillirga Kantonu başlıklı yazıma en güzel tepkiyi, facebook'ta Lapsana Mulla verdi… Dedi ki bizim Lapsana: "Nazim Beratli utanmadan Dillirga kantonu da istedi bugün... Sanki İsviçre'yi kuracak ... Kanton bölge ister... Mütekabiliyetmiş ... Biz düşünürük Maraş'ı verelim cep telefonları açılsın ... Adam "iki bariton bir bas" taciz kampanyası başlattı... Yazıklar olsun saaa! Ben da solcu zannetmiştim seni ..."

Şimdi sizinle bir metin paylaşacağım. Memleketin bütün ışıklar erbabı, modern ve X-mass kutlayacak kadar Avrupalı olduklarından, tam da Avrupalı olduklarına göre, İngilizce bilmemeleri, mümkün değil. Paylaşacağım metin de İngilizce! Diyor ki:

"Part III:

FUNDAMENTAL RIGHTS AND LIBERTIES

Article 11 Fundamental Rights

5. Greek Cypriots residing in the Karpas villages of Rizokarpaso/Dipkarpaz, Agialousa/Yeni Erenköy, Agia Trias/Sipahi, Melanarga/Adacay, and Turkish Cypriots residing in the Tillyria villages of Amadhies/Günebakan, Limnitis/Yeşilyirmak, Selemani/Suleymaniye, Xerovounos/Kurutepe Karovostasi/Gemikonagi, Agios Georgios/Madenliköy and Kokkina/Erenköy, as well as the Me saoria villages of Pyla/Pile, Skylloura/Yilmazköy and Agios Vasilios/Türkeli shall, within the constituent states in which these villages are situated, enjoy the right to administer their own cultural, religious and educational affairs and to be represented in the constituent state legislature and to be consulted on matters of zoning and planning regarding their villages. Residents of the village of Kormakiti shall enjoy equal treatment to long-term residents of the Turkish Cypriot State with regard to sale and purchase of properties located within the Turkish Cypriot State and the 1960 boundaries of the village of Kormakiti. "

Ve fakat, memleketteki herkes, barış ve dahi çözüm için bu derecede yetkin, yetişmiş ve ışıklandırılmış olmadığından, belki de bu düzeyde İngilizce bilmez! Ben sağa ve milliyetçiliğe kayıp, yukarıdaki İngilizce metni, Türkçe ile de vereceğim:

" Bölüm III: TEMEL HAKLAR ve ÖZGÜRLÜKLER

Madde 11 Temel Haklar

5. Karpaz köyleri olan Rizokarpaso/Dipkarpaz, Agialousa/Yeni Erenköy, Agia Trias/Sipahi, Melanarga/Adaçay köylerinde yaşayan Kıbrıslı Rumlar ve Dillirga köyleri olan Amadhies/Günebakan, Limnitis/Yeşilırmak, Selemani/Süleymaniye, Xerovounos/Kurutepe, Karovostasi/Gemikonağı, Agios Georgios/Madenliköy ve Kokkina/Erenköy, Agios Georgoudi, Agios Theodoros/Çayırova, Alevga/Alevkayası, Mansoura/Mansur, Selladi tou Appi/Selçuklu ve ayrıca Mesarya köyleri olan Pyla/Pile ve Skylloura/Yılmazköy ve Agios Vasillios/Türkeli'nde yaşayan Kıbrıslı Türkler bu köylerin bulundukları Kurucu Devlette kendi kültür, din ve eğitim faaliyetlerini idare etme, Kurucu Devlet yasama organında temsil edilme ve köyleriyle ilgili imar ve planlama konularında kendilerine danışılması hakkına sahiptirler. Koruçam Köyü sakinleri, Kıbrıs Türk Devleti'nde ve Koruçam Köyünün 1960'taki sınırları içerisinde bulunan taşınmazların alım ve satımına ilişkin olarak Kıbrıs Türk Devleti'nin uzun süreli sakinleri ile eşit muameleye tabi tutulurlar."

Karpaz'da Rum, Kormacit'te Maronit Kantonuna "mütekabil" Dillirga'da bir Türk Kantonu'nu ben çıkarmadım be sör. Bu metinde yazılıdır. Hatta Rum Kurucu Devleti Meclisi'nde bir da Türk, Dillirga milletvekili var! Onu daha istemedim…

Metnin adı, Annan Planı… Hani uğruna 80 bin kişilik mitingler yapıp, %65 oyla da "evet" dediydik… Yazarı BM Genel Sekreteri Koffi Annan… Ben de Türk olduğumdan Annan'ın yeter gördüğüne komşu Türk köylerini de ekledim… Pazarlıkta ne kurtarırsak… Annan'ın bize mehel gördüğünü bunlar görmez! Hani BM İlkeleri ile çözüm'dü? İşte genel sekreterin planı…

Işıklar dili İngilizce için link: http://unannanplan.agrino.org/Annan_Plan_MARCH_30_2004.pdf sayfa 22. Madde 5.

Türkçe için link: http://www.mfa.gov.tr/bm-kapsamli-cozum-plani-_annan-plani_.tr.mfa o da Dışişleri Bakanlığı tercümesidir.

Rum dostlarımız "öldü" dediler ama "Başkan" Anastasiadis, geçen gün "Omorfo diye bir mesele yoktur, Türkler Annan Planı ile orayı bize vermeyi zaten kabul ettiydiler" dedi ya? Ondan aklıma geldi… Dillirga Kantonu'nu ben istemedim. BM zaten vermiş! Onu bile alamayacaksanız, ne görüşüyorsunuz?Kimin adına görüşüyorsunuz?

On sene evvel, yeri göğe katarak evet dediğin bir metnin, kendi işine gelen maddelerini muhatabın hatırlatır da toprak isterken; sen unutur da içindekileri tekrarlayanları, sağa kaymakla, milliyetçilikle, çözüme karşı olmakla suçlarsan; sana donunu toplamaktan aciz çocuk muamelesi de yapılmasını sineye çekip, boynunu büküp oturacaksın.

Bu ekiple %15'i bulun, öpün alnınıza koyun sevgili Akıncı… Sizi, süresi dolmadan istifa eden ilk KKTC cumhurbaşkanı olarak tarihe geçirecekler, haberiniz olsun… Annan Planı'nı bile bilmeyen bir ekiple, "görüşme" yapıyorsunuz…

Bu çözüm değil ki! Çözülme... Oysa ben, çözüm istiyorum…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.