13. Maaş Norveç ve Suudi Arabistan

loading
2 Haziran, Salı
£

8.51

7.57

$

6.77

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

13. Maaş Norveç ve Suudi Arabistan

Geçen akşam, Mehmet Özkardeş'in bir paylaşımını okudum. Şöyle diyor:

"Yasa'ya göre 13.maaşlar Aralık sonuna kadar ödenmesi gerekirdi...
Ancak icraat hükümeti işin kolayını buldu ve başbakanı , " su konusunda ve ekonomik paket konusunda imza atılmadan 13. maaşlar yok ! " diyor.
Diğer taraftan da maliye bakanı B. Özgür , " 13. Maaşlar dan vaz geçilirse cari bütçe bize yeter ve Türkiye'nin vesayetinden çıkarız , vesayetten kurtulmak isteyenler ciddi ise 13. Maaşların kaldırılmasına ses çıkarmasınlar! " anlamında açıklama yaptı. Senaryo çok güzel. Hani hep" kendi kendimizi yönetelim emir almayalım ! " deriz ya , şimdi şunu demeye getiriyor üstatlar , " 13.maaşları kaldıralım , ikramiyeler çok yüksek indirelim ya da vergi alalım , emekli maaşları da yüksek ! Onlardan da vergi alalım ! Grevlerin alanını daraltalım ve sendikal hakları kısalım..." Yapılmak istenen budur." İmzasını atmayan var mı?

Birkaç gün önce de Mahfi Eğilmez'in bir yazısını okudum. Şöyle: "Suudi Arabistan'ın iflasın eşiğinde olduğu haberleri basında yer almaya başladı. Bütçe açığı hızla büyüyen ve o nedenle önlemler almak zorunda kalan Suudi Arabistan'ın durumunun bozulduğunu IMF, bir süredir dile getiriyordu… Dünyada 1,7 trilyon varil petrol rezervi olduğu tahmin ediliyor. Bunun 267 milyar varili Suudi Arabistan'da, 6,5 milyar varili de Norveç'te (Kuzey Denizi petrolü). Bu rezervlerle Suudi Arabistan dünya petrol rezervinin yüzde 16'sına, Norveç ise yüzde 0,4'üne sahip... 2014 yılı verilerine göre Suudi Arabistan sahip olduğu bu rezervden günde 11.505 bin varil, Norveç ise sahip olduğu rezervden günde 1.895 bin varil petrol üretmiş… Farklı miktarlarda olsa da aynı doğal kaynaklara sahip olan bu iki farklı ülkenin 2015 yılı itibariyle ekonomilerinin görünümü aşağıdaki tabloda gösteriliyor.

2015

S. Arabistan

Norveç

GSYH (Milyar USD)

632

398

Nüfus (Bin kişi)

31.386

5.213

Kişi Başına Gelir (USD)

20.138

76.266

Yatırımlar/GSYH (%)

29,7

28,2

Tasarruflar/GSYH (%)

26,1

35,2

Enflasyon (%)

2,2

2,3

Kamu Gelirleri/GSYH (%)

28,9

53,9

Kamu Giderleri/GSYH (%)

50,4

47,9

Kamu Borcu/GSYH (%)

6,7

28,1

İşsizlik Oranı (%)

5,6

4,2

Cari Denge/GSYH (%)

-3,5

7,0

Bütçe Dengesi/GSYH (%)

-21,5

6,0

… Suudi Arabistan, Norveç'ten yaklaşık 1,6 kat daha fazla GSYH'ya ve 6 kat daha fazla nüfusa sahip bir ekonomi. Norveç, kişi başına gelir olarak Suudi Arabistan'dan yaklaşık 3,8 kat daha zengin. Suudi Arabistan, tasarrufundan daha yüksek yatırım yapıyor. O nedenle de cari açık veriyor. Buna karşılık Norveç, tasarruflarının oldukça yüksek olması sonucu cari fazla veriyor. Suudi Arabistan kamu gelirlerinin çok üzerinde kamu harcaması yaptığı için bütçesi açık veriyor. Oysa Norveç, kamu gelirlerinin altında kamu gideri yaparak bütçe fazlası veriyor.

… Suudi Arabistan, Norveç'ten çok daha fazla petrol geliri elde ettiği halde bu geliri yönetememiş, har vurup harman savurmuş ve bütçesini ele güne muhtaç duruma düşürmüş. Bir zamanlar IMF'ye borç veren Suudi Arabistan, IMF'ye muhtaç duruma gelmiş... Bu aşamada akla şu soru geliyor: Petrol fiyatlarında yaşanan hızlı düşüşün yarattığı sıkıntılar Suudi Arabistan'ı daha da sıkıntılı duruma düşürürken Norveç'in durumu gelecekte ne olacak? İşte bu aşamada Norveç Fonu diye adlandırılan bir fon karşımıza çıkıyor. Norveç'te 1967 yılında emeklilik fonu adıyla kurulan bir fona, 2006 yılından başlanarak petrol ve doğalgaz gelirleri aktarılmaya başlanmış. Bu fon, bu adımdan başlayarak Avrupa'nın en büyük emeklilik fonu haline gelmiş. Norveç Fonunda biriken para 900 milyar dolar düzeyinde. Bu fonun işletilmesi son derecede sıkı kurallara bağlanmış. Çevreyi gözeterek ve yalnızca legal faaliyetlere para yatırarak büyüyor. Her gün 160 milyon dolar dolayında getiri sağlıyor. Hükümet, bütçe amaçlı olarak fondaki paranın yalnızca yüzde 4'ünü kullanabiliyor. Geri kalan yüzde 96 ise biriktiriliyor ve getiri getirecek alanlara yatırılıyor. Norveç'e zenginlik sağlayan petrol rezervleri bir gün tükense bile bu fon döndürülerek gelecek kuşaklara refahı aktarmanın aracı olmaya devam edecek.

Suudi Arabistan da krallık Norveç de. İkisi de petrolün nimetlerinden yararlanıyor. Birisi günü kurtaracak şekilde yaşıyor, öteki geleceğe refah aktarmayı amaçlıyor. "

Ve unutmadan ekleyeyim, on yıl kadar oluyor, Norveç'te Gelir Vergisi Şampiyonu, bir doktordu! Aklınız şaşacak ama Kıbrıslı Türk! Dr. Ümit Aröz… Ayıp da olmasın ama kendisi amcamın oğlu… Lefkoşa'da iş bulamadı, o da gitti Norveç'te çalışıyor… Yeteneksiz tabii…Vergiyi çalmayıp, bir tamam ödemesinden belli… Bize yetenekli adam lâzım…

Ayni malı biri ilerdeki nesillere de refah aktarmak için kullanıyor, öteki günü geçirip, batmak için…

Vahabi gibi düşünmek için, Vahabi olmak gerekmiyor… Zihniyet aynı olduktan sonra, ideolojinin anlamı yoktur… Aynı kapıya çıkar…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.