Linç kültürü ve tıbbi bulgular

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.40

7.56

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Linç kültürü ve tıbbi bulgular

Bilindiği gibi, ortaya çıkan bebek skandalından sonra, iki doktor, mahkemeden doğrudan hastaneye kaldırıldılar ve millet geçmiş bazı örnekleri de hatırlayarak, bunun aklanma faaliyetinin ilk adımı olduğu kanaatine vardı. Kardioloji servisi Şef'i zavallı Dr. Gülgün Vaiz, aslında bakanlığın, savcılığın ya da Tabipler Birliği'nin yapması gereken bir işi yapmak zorunda kaldı. Bir açıklama ile kamuoyunu aydınlatmak yoluna gitti. Olayla hiç ilgisi olmayan başka hekimlerin okkanın altına gitmesine de engel olmak lâzım. Ben, açıklamayı okudum ve kırk yıllık hekim olarak, ikna oldum. Bir bölümünü paylaşıyorum. Engizisyon'da bile insanın savunma hakkı vardır! Gülgün Hanım'ı dinliyorum;

"Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastahanesi'ne sevkin yapılmasının ardından Lefkoşa'da o gün resmi olarak görevli bulunan nöbetçi ve on call olan iki kardiyolog (Ben ve Doktor Güzin Zekican) acil servis doktorunun çağrısı üzerine acil serviste, polis gözetiminde hastaları, muayene bulgularını, elektro değişikliğini ve labaratuvar bulgularını değerlendirdik. Yüksek tansiyon, gögüs ağrısı, EKG değişikliği ve her iki hastanın önceden bilinen kalp hastası oluşunu da dikkate alarak hastaların hastahanede gözetim altında tutulmalarına karar verdik.

Bu aşamaya kadar olan süreçte bahsi geçen tüm bilimsel ve tıbbi bulguları Sağlık Bakanlığına, Savcılığa ve Tabipler Birliği'ne ulaştırdık. Herhangi bir kuşkusu olan vatandaş, politikacı, gazeteci ve bilirkişi bu evrakları ilgili mercilerden talep edebilir ve dünya üzerinde istediği herhangi bir tıp otoritesine gösterebilir.

Koroner yoğun bakım ünitesine yatırılan hastalardan Rasiha Serdaroğlu'nun kalp ritminin bozulduğu, kalbinin dakikada 200 attığı, EKG ve Ritim Monitörü ile tesbit edidi ve bu bulgular da tıpkı diğerleri gibi kayıt altına alındı. (Hastaların tutuklu olması sebebiyle bu bulgular da Mahkemeye, Savcılağa, Sağlık Bakanlığı'na veTabipler Birliği'ne verildi.) Fahri Karagözlü'nün de koroner bakım ünitesindeki takibi sırasında yine Elektro ve monitörle tesbit edilen yaşamını tehdit eden ritim bozukluğu saptandı. ( Bu bulgular da Mahkemeye, Savcılığa, Tabipler Birliğine sunuldu.)

Adı geçen hastalarla ilgi tüm bilgi ve veriler … Kardiyoloji Konseyi'nde görüşüldü ve tüm kardiyoloji uzmanlarının ( Dr Gülgün Vaiz, Dr Güzin Zekican, Dr Cenk Conkbayır, Dr Sevgül Maydanozcu Kara, Dr Refika Hüral, Dr Hasan Feray, Dr Naciye Özbek) ortak görüşüyle hastalara koroner anjiyografi yapılmasına karar veridi.

1.03.2016 tarihinde her iki hastaya koroner anjiyografi yapıldı. Anjio sonucunda Rasiha Serdaroğlu'nun damarlarında ciddi darlık saptanmadı, ancak kalp ritminin ara ara bozulması ve kalp ritminin 200'e çıkması, ayrıca iki yıl önce bu ritim bozukluğu için Türkiye'de Ankara Memorial Kalp hastahanesin'de ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde Ablasyon geçirdiği dikkate alınarak tüm kardiyologların katıldığı Sağlık Kurulunda durumu değerlendirildi. Ritim bozukluğunun tekrar etmesinin tedavisi olan Ablasyon işleminin Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastahanesi'nde yapılamaması nedeniyle hastanın bu işlemin KKTC sınırları içerisinde yapılabilen bir merkeze sevkinin yapılması kararı savcılığın da görüşü alınarak verildi.

Fahri Karagözlü'nün anjiosunda, üç ay önce kalbine takılan ana damar(LAD) ve yan damar(D1) stentlerinin açık olduğu ancak ana damarın (LMCA) ortasında %50 bir darlığın olduğu görüldü… ultrasound ( IVUS) yapılmasına tüm Kardiyologların ve Kalp Damar Cerrahlarının katıldığı Sağlık Kurulunda oy birliğiyle karar verildi. Yine bu işlemin Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastahanesi'nde yapılamaması dikkate alınarak, aynı durumdaki tüm hastalarda yapıldığı gibi bu hastanın da KKTC sınırları içerisinde yapılan bir merkeze sevkine karar verildi.

…Tüm kayıtlar, tıbbi bulgular, anjiyo görüntüleri tüm dünyada kaydedildiği şekilde kaydedilmiş olunup KKTC Sağlık Bakanlığına, Tabipler Birliğine, KKTC Savcılığına (bildirilmiş) tüm otorite ve bilir kişilerin görüşüne açıktır.

…Yaşanan… olayları ne kadar vahim ve üzücüyse, işimizi yaptığımız için üzerimizde kurulmak istenen linç kültürü de o kadar vahim ve mide bulandırıcıdır.

Sanıklar adil biçimde yargılandıktan sonra, eğer suçları mahkeme önünde kanıtlanırsa, dilerim en ağır biçimde cezalandırılırlar. … İntikam almak, yargı yerine hüküm vermek, linç etmek benim işim değildir. Kimsenin tatmin olması için de bunu yapmayacağım. Sağlık Bakanlığın'dan ricam eğer biz(e) güven yoksa, uluslararası bir sağlık heyeti kurup söz konusu bulguları oraya taşımalarıdır…"

Daha ne desin? İşte size "hekim" duruşu…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.