Arap milliyetçiliği ve Türkler

loading
2 Haziran, Salı
£

8.51

7.58

$

6.81

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Arap milliyetçiliği ve Türkler

Mısırlı düşünür Tahtavi, sadece Arap değil, Türk milliyetçiliğini de etkilemiş bir insandır. Namık Kemal, "vatan" kavramını ondan almıştır, örneğin! "Hübbül vatan/Minel iman" sözü de Namık Kemal'e değil, Tahtavî'ye aittir…

Bugünkü anlamıyla değil ama Araplar arasında Milliyetçilik fikri, bizimkinden eskidir. Bunun üç nedeni vardır: Öncelikle, Mısır'daki Avrupa kökenli eğitim kurumları ve aydınlarının Londra – Paris gibi kentlerde eğitime gönderilmesi, Avrupa kökenli bu düşünceyi, öğrenip benimsemelerine yol açmıştır. Daha sonra özellikle Suriye ve Lübnan'dan ABD'ye gidip geri gelen Hristiyan Araplar, orada öğrendikleri bu düşünceyi, ülkelerine taşımışlardır. Ve nihayet buralarda kurulan Fransız ve Amerikan okulları, yeni nesle bu düşünceyi aşılamışlardır.

İlk başlarda Hristiyan Araplar tarafından bayrağı çekilen Arap Ulusçuluğu düşüncesi, sonunda Müslüman Araplar tarafından da benimsenmiştir. Bunda, İttihat Terakki'nin bir yandan Merkeziyetçi yapısı, öte taraftan da Türkçülük politikasını benimsemesi önemli rol oynamıştır. Oysa İttihat ve Terakki'nin dört kurucusundan biri olan Dr. İshak Sükûti, Arap'tır. İttihat döneminde yapılan 1912 seçimlerinde, o zaman nüfusu 7.5 milyon olan Türkler 100 küsur, 10 milyon olan Araplar ise 40 küsur milletvekili çıkarınca, Hristiyan Arap ulusçuları, İttihatçılar'ın kendilerini "Türkleştirmeye" çalıştıkları propagandasını, doruğa çıkarmışlardır. Oysa aynı dönemde, İttihat Terakki'nin önde gelen kadroları arasında Araplar da vardır. Sonradan Mısır Savunma Bakanı da olan Aziz el Mısri, Teşkilat-ı Mahsusa'nın önemli isimlerindendir! Irak Başbakanı olan Nuri Sait Paşa da Libya hanedanını oluşturan Sunusiler de aynı teşkilata mensupturlar. O dönem, Meclis-i Mebusan'daki Arap milletvekillerinin, milliyet esasından bir muhalefet ettikleri de görülmemektedir! İttihat Terakki'nin başbakanı da Mısırlı bir Arap'tır: Sait Halim Paşa… Partinin ilk başbakanı Mehmut Şevket Paşa da Iraklı, Araptır… Arap vekiller, milliyetçilikten çok, yerelliğe dayanan bir politika izlemişlerdir.

Ciddiyetle ele alınmalıdır ki Suriye'nin Osmanlı sonrası eliti, Galatasaray Lisesi mezunlarıdır! Cumhurbaşkanı Ahmet Nami Bey'e kadar… Madem lâf buraya geldi, Siyonizm'in bayraktarı, İsrail'in kurucusu David Ben Gurion'un da Mekteb-i Sultani mezunu olduğunu, aktarayım. Vallahi, Venizelos da…

Hristiyan Araplar'ın Avrupa'dan taşıdığı Arap Ulusçuluğu fikrinin, ön alması, 1. Dünya Savaşı esnasındadır! Zaten İttihatçı politikalardan (Türkleştirme) rahatsız olan geniş Arap entelijensiyasının ön alması, savaş esnasında bir yandan İngilizler'in kışkırtmaları, öte yandan da Suriye valisi Cemal Paşa'nın haklı haksız, önüne geleni "Arap Milliyetçisidir" diye asması, sonucundadır. Bu yanlış politika, Müslüman Araplar'ın da "Türkleştirme" politikasının varlığına inanmalarına, isyan etmelerine ve Osmanlı ordularına karşı, İngiliz ordusuna yardım etmelerine yol açtı!

O gün bugündür, Suriye ve Lübnan'da yılın belli günlerinde, Osmanlı idamları ve asılan Arap aydınları, törenlerle anılır… Adlarına, Beyrut'ta Şam'da ve büyük Arap kentlerinde meydanlar vardır. Arap Ulusçuluğu, "Türkleştiriliyoruz" propagandası ile patlak vermiştir! Geri olmasının suçunu, "Türk idaresi"nde görmektedir!

BAAS Partisi de bunların fikirsel öncüsüdür!

"Ne ilgimiz var?" diyenler, hadi bin yıllık tarihi bilmiyorlar, son yüz yıl da mı unutuldu? Nasıl yok?

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.