BM Güvenlik Konseyi'nin 750 Sayılı Kararı

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

BM Güvenlik Konseyi'nin 750 Sayılı Kararı

"Güvenlik Konseyi, Genel Sekreter'in iyi niyet görevi çerçevesinde, 3 Nisan 1992 tarihinde verdiği raporu dikkate alarak, Kıbrıs konusunda daha önce kabul edilen kararların önemini vurgulayarak, Genel Sekreter'in 8 Ekim 1991 tarihinde yayımladığı raporundan beri, bütünlüklü bir anlaşmanın sağlanması için gerekli olan fikirler demetinin tamamlanması konusunda, hiçbir ilerleme olmadığını, hatta belli alanlarda gerileme olduğunu kaygıyla not eder.

Türkiye ve Yunanistan ile Kıbrıs'ta iki toplum liderinin son iki aydır, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ne, kendisiyle ve temsilcileriyle iş birliği yapmaya hazır olduklarını bildirmelerini, memnuniyetle karşılar.

1) Genel Sekreter'i, çabalarından dolayı tebrik eder ve raporundan dolayı şükranlarını bildirir.

2) Güvenlik Konseyi'nin 649 sayılı (1990) ve 716 sayılı (1991) karar tasarılarında öngörüldüğü üzere, Kıbrıs sorununun çözümünün, bağımızlığı ve toprak bütünlüğü güvence altına alınmış, tek egemenliği bulunan, uluslararası karakterli ve tek vatandaşlıklı temellere dayalı, siyasi olarak iki eşit toplumu kapsayan, iki kesimli ve iki toplumlu bir federasyondan geçtiğini ve bir anlaşmanın başka bir ülkeyle bütün ya da bir bölümünün birleşmesini ya da Kıbrıs'ın herhangi bir şekilde bölünmesini ya da bir kısmının ayrılmasının kapsam dışı bırakıldığını vurgular.

3) Taraflara, bu ilkelere tamamen saygı göstermeleri ve bunlar dışında yeni kavramları gündeme getirmeleri için yeniden çağrıda bulunur.

4) Genel Sekreter'in raporunda, 17'den 25'inci maddeye kadar, 27'inci maddede belirttiği gibi bu fikirler dizisinin, bütünlüklü bir anlaşmanın gerekli olduğunu ve toprak düzenlemeleri ile göçmen konusu başta olmak üzere, iki toplumun da üzerinde anlaşmaya varacağı "kapsamlı" (integrated) paket olarak sona ermesini destekler.

5) Bu sorunların açıklığa kavuşturulması için ilgili tüm taraflara, Genel Sekreter ve temsilcileriyle iş birliği yapmaları için çağrıda bulunur.

6) Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin iyi niyet görevinin, iki toplumun da refahı, güvenliği eşit temellere dayalı katılımı temellerine dayandığını vurgular.

7) Kıbrıs'ta bir çözüme ulaşılması ve bütünlüklü bir anlaşma sağlanması için 4'üncü maddede değinilen fikirler demetinin doğrudan desteklenmesini kararlaştırır.

8) Genel Sekreter'in, kararda 4'üncü maddede söz edilen fikirler demetini en geç Mayıs ve Haziran 1992'de tamamlamasını ve Genel Sekreter'in, çabalarıyla ilgili olarak Konsey'i bilgilendirmesini ve gerekirse Konsey'in doğrudan desteğini istemesini talep eder.

9) Genel Sekreter'in yoğun çabaları sonunda 4'üncü maddede sözü edilen fikirler demetinin tatmin edici bir biçimde tamamlanmasından sonra, iki toplumla, Türkiye ve Yunanistan'ın katılacağı üst düzey bir uluslararası toplantının hala bütünlüklü bir anlaşma sağlanması için etkili bir mekanizma olduğuna inanmaya devam eder.

10) Genel Sekreter'in çabalarının sonucuyla ilgili olarak en geç Temmuz 1992 tarihine kadar Konsey'e bir rapor sunmasını ve belirgin güçlüklerin açılması için belirli tavsiyelerde bulunmasını da ayrıca talep eder.

11) BM Genel Sekreteri'nin UNFICYP (Kıbrıs'taki BM Barış Gücü) konusundaki önemli yetkisine değinerek, Genel Sekreter'in UNFICYP'e ilişkin olarak Mayıs 1992 tarihinde vereceğini belirttiği bu konudaki raporunu merakla beklediğini vurgular".

Evet, BM parametreleri derken, aklına sadece bir tarafın lehine yorumlanabilecek kararlar gelenlerimiz için yayınlamakta olduğum BM GK Kararları için bu kadarı yeter.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.