Dillirga Kantonu'nun Tam Zamanı

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.41

7.57

$

6.81

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Dillirga Kantonu'nun Tam Zamanı

Cenevre sonrasında Türkiye cumhurbaşkanı sayın Erdoğan'ın söyledikleri bazılarımıza anlaşılmaz geldi. Oysa diplomasinin temeli bir şey istiyorsan, bir şey vermeye de hazır olmaktır. Cumhurbaşkanı'nın dillendirdiği Güzelyurt/ Erenköy Çizgisi'nden çok önce, taa 24 Aralık 2015 günü burada yayınlanan bir yazıda, bakın neler demişim:

"…Anastasiadis'in söylediği " Omorfo'nun verilmesini zaten Türkler kabul etti" cümlesi tuz biber ekti! Nerde kabul etmişiz? Annan Planı'nda… Onu "Kıbrıslı Rumlar reddetti, ölüdür…" diyen ben değilim herhalde… "Omorfo" istersen, tekrar görüşeceğiz be bay… Akıncı'yı bile çileden çıkardı… Ana bölgesine ek Karpaz'da bir Rum Kantonu istediği, sır değil… Kormacit'te de bir Maronit Kantonu… Artı Maraş, artı Akdoğan, artı Omorfo… Artı bütün sınırboyu şimdiki askeri bölge…

Ben hiç karşı değilim… Çünkü bu adada çözüm istiyorum. Ancak, diplomasi, mütekabiliyetler rejimidir. Mütekabiliyeti ne?

Karpaz'da Rum kantonu, amenna... Peki, merkezi Lefke olmak üzere, yan yana bakın kaç Türk köyü var: Taşpınar, Doğancı, Gaziveran, Cengizköy, Çamlıköy (yarısı) Lefke, Bağlıköy, Ksero (nüfusu Rum çoğunluklu idi ama mülkiyetin nerdeyse %85'i Türk malıdır) arada Bademliköy (ki mezradır aslında) Yeşilırmak, Kurutepe, Günebakan, Amadhyes, Türkmenköy, Süleymaniye, Bozdağ, Mansura, Erenköy, Selçuklu, Alevkayası, Yağmuralan, Yalya... Yalya'ya nerdeyse bitişik, yarısı Türk malı Hirsofu ve Poli'yi de sayarsak? Bu tarafta da Angolem'in burnunun dibindeki Peristerona'yı?"

Demişim ki o zaman: "E hani Karpaz Rum kantonunun, KOrmacit ve Omofo'nun karşılığı, merkezi Lefke olmak üzere Dillirga Türk Kantonu talebi? 50 bin kişilik kanton olur ki madeni var, limanı var, suyu var, üniversitesi var, tarımı var... Bakın haritaya göresiniz... İşte size buz gibi Türk malı…Kimse bilmiyor mu bunu istesin? Yoksa istemek ayıp mıdır?

Dillirga Kantonu konuşulmadan, nasıl Karpaz Kantonu olur ki?

…Boynun bükük sadece istenenleri dinlemek, diplomasi midir ?...

Şimdi, başlarına bir de Dillirga belâsı çıkardım diye kızmışlardır da…"

Yanılmamışım, kızdıydılar. Onun üzerine 26.12.205 tarihinde bir yazı daha yazdım, dedim ki:

" Şimdi sizinle bir metin paylaşacağım.

" Bölüm III: TEMEL HAKLAR ve ÖZGÜRLÜKLER

Madde 11 Temel Haklar

5. Karpaz köyleri olan Rizokarpaso/Dipkarpaz, Agialousa/Yeni Erenköy, Agia Trias/Sipahi, Melanarga/Adaçay köylerinde yaşayan Kıbrıslı Rumlar ve Dillirga köyleri olan Amadhies/Günebakan, Limnitis/Yeşilırmak, Selemani/Süleymaniye, Xerovounos/Kurutepe, Karovostasi/Gemikonağı, Agios Georgios/Madenliköy ve Kokkina/Erenköy, Agios Georgoudi, Agios Theodoros/Çayırova, Alevga/Alevkayası, Mansoura/Mansur, Selladi tou Appi/Selçuklu ve ayrıca Mesarya köyleri olan Pyla/Pile ve Skylloura/Yılmazköy ve Agios Vasillios/Türkeli'nde yaşayan Kıbrıslı Türkler bu köylerin bulundukları Kurucu Devlette kendi kültür, din ve eğitim faaliyetlerini idare etme, Kurucu Devlet yasama organında temsil edilme ve köyleriyle ilgili imar ve planlama konularında kendilerine danışılması hakkına sahiptirler. Koruçam Köyü sakinleri, Kıbrıs Türk Devleti'nde ve Koruçam Köyünün 1960'taki sınırları içerisinde bulunan taşınmazların alım ve satımına ilişkin olarak Kıbrıs Türk Devleti'nin uzun süreli sakinleri ile eşit muameleye tabi tutulurlar." Link: http://www.mfa.gov.tr/bm-kapsamli-cozum-plani-_annan-plani_.tr.mfa

Karpaz'da Rum, Kormacit'te Maronit Kantonuna "mütekabil" Dillirga'da bir Türk Kantonu'nu ben çıkarmadım… Bu Metnin adı, Annan Planı… Hani… %65 oyla da "evet" dediydik… Yazarı BM Genel Sekreteri Koffi Annan… Rum dostlarımız "öldü" dediler ama "Başkan" Anastasiadis, geçen gün "Omorfo diye bir mesele yoktur, Türkler Annan Planı ile orayı bize vermeyi zaten kabul ettiydiler" dedi ya ? Ondan aklıma geldi… Dillirga Kantonu'nu ben istemedim. BM zaten vermiş! Onu bile alamayacaksanız, ne görüşüyorsunuz?"

On sene evvel, yeri göğe katarak evet dediğin bir metnin, kendi işine gelen maddelerini muhatabın hatırlatır da toprak isterken; sen unutur da içindekileri tekrarlayanları, sağa kaymakla, milliyetçilikle, çözüme karşı olmakla suçlarsan; sana donunu toplamaktan aciz çocuk muamelesi de yapılmasını sineye çekip, boynunu büküp oturacaksın.

…Annan Planı'nı bile bilmeyen bir ekiple, "görüşme" yapıyorsunuz?" demişim o zaman…

Bir tek Recep Tayyip Erdoğan mı okudu bizi, nedir?

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.