Şu biz Kıbrıslılar 3

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.55

7.69

$

6.76

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Şu biz Kıbrıslılar 3

Hüseyin Mümtaz dostumun yazısını aktarmayı, bugün bitiriyorum. Üç yazıyı da birlikte okuyup, bir daha değerlendirmenizi öneririm… Her satırına katılmak şart değil… Hatta tamamıyla karşı da olabilirsiniz. Mesele de zaten bu… İçi dolu olduktan sonra, her fikir dinlenir, tartışılır. Ve üstelik, ben çoğuna katılıyorum ama farklı siyasi görüşlere mensubuz! Olmaz mı? Siz öyle sanın… Buyurun yazıyı bitirelim:

Üçüncü perde - "Hangi vilayet?"

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, konferans vermek üzere geldiği İstanbul'da bir lâf söyledi, ortalık kalktı oturdu. Herkes kendine göre bir yorum yaptı...

Ne demişti Akıncı:

"Biz Kıbrıs Türkleri olarak her şeyden önce Güney Kıbrıs'ın üniter yapısı içinde azınlık olmak istemiyoruz. Böyle bir niyetimiz yok. Aynı şekilde Türkiye'nin 82. vilayeti olmak da istemeyiz. Bunu samimi olarak söylüyorum, halkımız bu tercihte değil. Türkiye'nin de 82. vilayete ihtiyacı yok. Yeni dertlere de gerek yok siyasal anlamda. Bunları gündem yapıp da gereksiz yere Türkiye'nin başını ağrıtmaya da ihtiyacımız yok. Bunları konuşmaya gerek yok. Ama Türkiye ile çok yakın sağlıklı ilişki içerisinde olmaya çok büyük bir ihtiyacımız var. Türkiye ile hem siyaset anlamında hem ekonomik anlamda iş birliği, dayanışma ruhu için hareket etmemizde, bugüne kadar yaptığımız gibi çok büyük ihtiyaç var".

Bence son derece doğru söyledi.

"Vay Akıncı bizi istemiyor, zaten Kıbrıslılar da bizi sevmiyor" kolaylığına kaçmadan, heyecanlanmadan, sinirlenmeden sâlim kafayla bir düşünelim.

Sarı/Sarhoş Selim zamanında, şimdiki Kıbrıs Türklerinin ataları olan ve Yavuz Selim'den beri Osmanlı ile pek anlaşamayan Alevi/Bektaşi Yörük ve Türkmenleri; padişahın mecburî göç/mecburî iskân fermanı ve "Geri dönenin boynu vurula" talimatıyla Ada'ya süren biz değil miydik?

1877/78'de gene kendilerine hiçbir şey sormadan Padişahımız efendimiz azametli, fehametli Sultan Abdülhamit Han Hazretleri İngiliz'e satmamış mıydı? ("Kiraladı" diyenlere inanmayın).

1923 Lozan'da, kendilerine sormadan tümden vazgeçmedik mi?

446 yıl sonra şimdi değişen nedir de vazgeçip geri istiyoruz?

1571'de sürülenler mi değişti, sürenler mi?

Ha bu arada sakın yanlış anlaşılmasın; 83'üncü vilayet Musul, 84'üncü Kerkük olacaksa Kıbrıs'ın 82'nci vilayet olmasına en ufak itirazım yok

Ama yarısının değil, eskisi gibi bütününün.

Bütün kalbimle alkışlarım.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.