Vallahi aya çıkardık…

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.41

7.58

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Vallahi aya çıkardık…

Bu yazıda bazı bilgileri saklı tutacağım, ihbar olmasın…

Geçen gün bir arkadaşın arabasıyla, bir yere gidiyoruz. İsim ve hedef, saklı! Her şeyi de faş etmeyelim! Ama o arkadaşın araba sürüşünü hiç beğenmediğimi ve arabasına her girdiğimde söylene söylene kendisini tilt ettiğimi aktarmazsam, bu defa da kendi hakkımı yenmiş hissedeceğim. Uzatmayalım…

Her zamanki gibi, kaptırmış gidiyor… Ben de kemerimi bağlamış, bir elim kapının kulpuna sıkı sıkıya yapışmış, " Tevekket-ültaalallah" diye, kader alnımıza ne yazdıysa o olur, modunda, yola bakıyorum. Düz bir yere geldik, bizimki coştu ki aya doğru uzay aracını süren NeilArmostrong, haltetmiş… "Challenger yoksa, Ford verelim gardaş!"

Derken, ötelerden bir yerden, sarı yelekli bir herif zuhur etti… Çıktı, yolun ortasında duruyor! Dursun! Ne gam? Biz üstünden geçip de giderdik ama bunun sırtında bir de üniforma var! Polis buuu… Bir de yüzünden suratından utanmıyor, sağ kolunu yukarı kaldırdı, avucu bize dönük, "Halt" işareti yapıyor: Dur…

Bizimki frenlere asıldı, yavaşladı… Polisin işareti ile sola yaklaştı, kenarda park etmiş polis arabası ve içindeki öteki polise kıyamadan, Allah'a şükür, durabildi. Fena halde de kızdı bu arada… Onlar henüz duyamadan, ana avrat dümdüz gidiyor…

Polis, yaklaştı… Cama eğilerek, son derecede nazik bir sesle, " Efendim" dedi, "gerçi şehirlerarası yoldasınız ve burada sürat tahdidi, yok! Ancak, ülkemizde şehirlerarası yollarda da en fazla, yüz kilometre ile seyretmek yasa gereğidir. Birkaç kilometre fazla olsanız, sizi durdurmazdım ama süratiniz Yüz elli beş kilometre…"!

Bizimki bir öfkelendi… Breh, breh, breh…

"Ne var? Bu düz yolda yüz elli beş kilometre fazladır?"

Zavallı polisi " Yasalar böyle…" falan diyerek, sanki de suçu işleyen kendisiymiş gibi, savunmaya geçti… Bizimkisi, tam coştu: " Yasalar eski… Değişsinler… Zaman değişti, bunlar daha eski İngiliz kanunları ile mecliste bilmem ne çatlatıyorlar. Şimdiki arabalarla yüz ellinin altında araba mı sürülür?"

Dayanamadım…

"Be sör" dedim, "Amerika'da High Way'de de sürat tahdidi 110 km. dir… Neden bilin? Sen ongarıldın da pahalı bir tomofil aldın diye, fizik değişmiyor! Ayni fiziktir, kıyamete kadar… Bilmem kaç bin tonluk A 320 Airbus, 300 km. sürati bulunca havalanıyor. Senin bu birkaç tonluk para verdin diye uzay aracı aldım sandığın kurada, yanda kanatları olsa, 100 km.yi geçince, uçardı… Uçamıyor… Takla atıp seni cennete gönderiyor işte… Polis de yasa da canını korumaya çalışıyorlar, saçmalama…"

Polis'cik, gülmeye başladı… Bizimki "Sen kimden yanasın?" der gibi yüzüme baktı… Ehliyetini, boynunu büküp; uzattı… Aslında ondan yanaydım ama birkaç yüz lira ceza ile canı arasında tercih yapabilmenin farkında değildi. Daha da olmayacak…

Bu "zaman değişti, şimdiki arabalar" yavesinin altında ne yatıyor, biliyor musunuz?

Yâni ya arkadaş der ki: " Ben mühim adamım! Para bende zebil… Araba da son model! Yüz yetmiş giden da hiiiçççfarketmen be gardaş!"

İşte fizik kurallarının senin komplekslerinden umuru olmuyor ne çare ki…

Yoksa biz aya da çıkardık…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.