YAZAMIYORUM…

loading
6 Haziran, Cumartesi
£

8.57

7.64

$

6.77

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

YAZAMIYORUM…

YAZAMIYORUM…

Yirmi gün önce izne çıkmıştım… Ardından on gün bayram tatili de gelince, ben bir ay yattım… Kelimenin gerçek anlamıyla…

Arada birkaç gün İstanbul'a gittik, Ada'nın hatırına… Onun da tadı damağımızda kaldı…

Yazdık, bitti… Her gün de İstanbul yazılmaz ki!

Sıcaktan mıdır, başka şeylerden mi neden? Bir aydır köşe yazısı yazamıyorum.

Öyle absürd bir fikirsel ortamda yaşıyoruz ki insan ne yazsam boş diyor, daha başlarken hevesi kaçıyor.

Facebook'a da girmeyi canım hiç istemiyor… Millet ta başından bir şey bellemiş, her oluşan durumun, o başından beri bellediği ezberi haklı çıkarması veya çıkarmaması esasından, çırpınıyor! Gerçeğin ne olduğu ile hiç ilgimiz yok!

Örneğin bir arkadaşımız, "Türkiye son on altı yıldır kötü yönetildiği için dolar yükseliyor" dedi… On altı yıldan önce, muhteşem iyi yönetiliyordu tabii…

Örneğin 1946'da, muhteşem iyi yönetiliyordu, dolar, 1.32 TL'den 2.83'e yükseldi. Dolar fiyatındaki artış yüzde 116 oranında idi. Yöneten? İsmet Paşa hazretleri!

1958 Menderes hükümeti devalüasyonunda dolar 2.83 TL'den 9.02 TL'ye yükseltildi. Dolar fiyatı yüzde 218 oranında arttı.

1970 yılında dolar 9.00 TL'den 15.00 TL'ye yükseltildi. Artış yüzde 66 oranında. Ama sonunda dolar fiyatı küçük devalüasyonlarla 19.00 TL'ye getirildi. Artış yüzde 111 oranında. Bu da Süleyman Demirel! İkisi de zaten Amerika'nın adamı, boşverin…

Ama 1972'de de Dolar 19 TL'den 25 TL'ye yükselmiş. Artış yüzde 32 oranında.1979 yılında da zamanın hükümeti, doları 47 TL'ye çıkarmış! Başbakan? Karaoğlan… Rahmetli Ecevit ki hani öldüğünde, "bütün serveti cebindeydi"!

Süleyman Demirel hükümeti döneminde Turgut Özal 24 Ocak kararları ile doları 47.10 TL'den 71.70 TL'ye yükseltti. Artış yüzde 51.5 oranında.

Rakkamları Güngör Uras'tan aldım…

Neymiş? Demek ki Türkiye onaltı yıldan once de çok iyi yönetilmiyormuş! Demek ki bu dolar/TL ekseninde, sistemle ilgili birşeyler var… Ona bakalım, deseniz, cevap hazırdır: AKP'yi savunun?

Zaten biliniyor ki bugün var olan "birşey", kendinden once var olan "herşey"in ürünüdür…

"EURO'ya geçelim" söylemi de böyledir… EURO'nun sahibi, size böyle bir izin veriyor mu senetsiz, sepetsiz de geçeceksiniz? Hükümette olduğumuz dönemde, Dünya Bankası'nın bize önerdiği "istikrar tedbirleri"ni, halka duyurmaya korkmuştuk. " En az 25 bin memurunuz, gereksiz, gizli işsiz, durdurun" da demişler miydi? Dememişler miydi? Unuttum… Zamanın bakanları, başbakanı falan hatırlıyorlardır… Bi zahmet bizi bilgilendirseler… " Bu on seneden emekli olan ve ellisindeeve gönderdiğiniz emekliler de olamaz! Kesin maaşlarını, iş bulsunlar kendiklerine 65'e kadar… Sonra düşünürüz o zaman ne olacaklarını da…" denmiş miydi? Gündelik siyaseti bıraktım, dedim; raporu attım ne yazık ki! Dönüp bakamıyorum.

Ama kapsamlı bir "paketti"… O kadarı aklımda…

Geçelim be gardaş… Da bu yaştan sonra Sicilya'da bir otelin bodrumunda tabak yıkamak üzere ayakta duracak halimiz yok, bize de günah…

Böyle önü arkası boş lâflara ne cevap vereceksiniz? Yazamıyorum işte…

Kusura bakmayın…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.