Yeri mi bilmem ama…

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.40

7.55

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Yeri mi bilmem ama…

Yeri mi bilmem ama…

"Bilimsel" lâfını dünyanın başına belâ edenin kim olduğunu biliyor musunuz? Karl Marx! Ondan sonra solcular bu lâfı öyle kutsadılar ve o kadar çok kullandılar ki, içeriği boşaldı… Popülerleşme eğilimindeki her şey gibi… Bilim lâfını kılıf olarak kullanıp yolunu bulanların çıkarlarından bahsediyorum! Max Weber, "Önce büyü vardı, sonra din geldi, şimdi de bilim" der… "Bilimsel deyince, teziniz ve siz, dokunulmaz oluveriyorsunuz… İlk çağların şamanı, orta çağların papazı, zamanımızın da "bilim insanı"!

Üstüne dokunamazsın… Oysa biri çıkar bir şey söyler, son derecede bilimseldir; ona bakarsınız, ertesi günü öbürü çıkar, tam tersini söyler… O da "bilimsel"!

İşin piyasası bile var… Makam, mevki, ünvan ve para kazanıyorsun ama söylediğinin sadece araştırmanı yaptığın sınırlı sayıdaki grubun istersen yönlendirebileceğin "gerçeği" olduğunu gizleyip, evrensel olduğunu iddia ediyorsun bilmeyenlere…

Hıncal Uluç'un 1 Aralık gününe ait köşesinden aktarıyorum. O da New York Times'dan almış…

"Yakın zamanlara kadar Dr. Brian Wansink Amerika'nın en saygın yiyecek araştırmacılarındandı. Dünyaca ünlü Cornell Üniversitesi'nde kurduğu Yiyecek ve Marka Laboratuarı'nda yaptığı çalışmalar sonunda küçük davranış değişikliklerinin, yeme alışkanlıklarında önemli sonuçlara yol açacağını anlatmıştı. Dr. Wansink, durmadan best seller kitaplar yazıyor, Bush yönetiminden beri Tarım Bakanlığı'na danışmanlık yapıyordu.
Onun araştırmaları sonunda hükümet okul kafeteryalarını yeniden düzenlemek için 20 milyon dolar harcamış, "Akıllı Yemek Salonları Hareketi" başlatmıştı. İşte bu Dr. Wansink'in Cornell'in kariyerini sonlandırdı. Üniversitenin açıklaması gündeme bomba gibi düştü.
"Üniversitemizce bir yıl süren soruşturma sonunda, Dr. Wansink'ın, kendisine sağlanan burslarla yaptığı araştırmaların gerçek ve güvenilir olmadığı, görevini kötüye kullandığı ortaya çıkmış ve istifası istenmiştir." Aynı günlerde dünyanın en saygın tıp dergisi Jama da doktorun 13 araştırmasını yayınlamayı "bilimsel değeri olmadığından" diyerek geri çevirmişti.
Dr. Wansink skandalı, Amerika'da uzun süreden beri devam eden "Yiyecekler ve Sağlık konulu araştırmalar"ın pek çoğunun palavra olduğu tartışmalarına mum dikti.
Bugün ülke, pek çok araştırmanın yanlış yönlendirici, bilimselliklerinin şüpheli olduğunu ve açıklamaların kişisel menfaat sağlamak için yapıldığını tartışıyor. Nasıl tartışmasın.. Her gün birbirinin tersi "Ye / Yeme" manşetleri yayınlanıyor. Bir gün, kahve, peynir ve kırmızı şarabın, kalp krizi ve kansere karşı önleyici olduğu yazılıyor.. Bir hafta sonra bir başka araştırmaya dayanarak "Kahve, peynir ve kırmızı şarap kanser yapar" deniyor. Ve böyle güya araştırmaya dayalı haberler, her gün medyada ve tonla.. Bazı bilim adamlarının her beş günde bir araştırma makalesi yazdıkları ortaya çıktı. Çünkü durmadan makaleniz yayınlanmazsa iş bulmanız, para kazanmanız zorlaşıyordu..
Böyle olunca da çelişkiler yaygınlaşıyor.
Araştırmaların temelinde insanlardan alınan "ne yedikleri" sorusunun yanıtları var. Ayrıca, hangi sonucu istiyorsanız, ona göre denek seçebilirsiniz. 10 sağlam insan alırsınız. "Peynir" der. On kanserli alırsınız. Onlar da peynir der… Buyrun size iki zıt sonuçları zıt çıkacak iki "Yediklerimiz ve kanser" araştırması..

Geçen yıl, binlerce insanla konuşarak yapılan bir araştırma sonunda, yüksek karbonhidratlı diyetler, artan ölüm oranlarının sebebi gösterildi.
Buna karşılık margarinler ve et koruyucu etki sağlıyordu.
Ardından aynı dergide, gene binlerce insanla yapılan bir araştırma bu yakınlarda çıktı. Bir başka araştırma grubu tam tersi sonuçlara ulaşmıştı. Onlara göre düşük karbonhidratlı diyetler, ki onlar doğal olarak et içeriyordu, ölüm oranlarını yükseltiyordu…
Hadi karar verin... Düşük karbonhidrat mı, yüksek karbonhidrat mı ömrü uzatıyor?"

Bunu aktarmakla ne demek istiyorum? "Bilime inanmayın" mı?

Hayır! Popülerleşme hevesi, çıkar kaygısı, bilimin de esnafını yaratıyor, diyorum sadece…

Daha once de bu sütunda Abrahams Vak'asını paylaşmıştım… Politik tezine kanıt sağlamak üzere, arşivde sadece işine yarayan belgeleri "gören" Abrahams'ın sadece tarih doktorası değil, lisansı bile iptal edilmişti hani…

Yoksa bilimselliğin "blanza"sı, gene üniversite! Gördüğünüz gibi ünvanı verdiği gibi geri da alabiliyor… Öyle ucuz değil aslında bu işler…

Sadece "sabah kahvaltısında ekşilice, öğlen yemeğinde drifilli, akşam da efgalitto yaprağı yemezseniz, kanser olacaksınız" diyenlere inanmayın… Bu uydurma makaleleri kaynak, "bilim" sanmayın…

Derdim bu…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.