Niyazi Kızılyürek yanılıyor

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Niyazi Kızılyürek yanılıyor

Niyazi Kızılyürek yanılıyor

Niyazi sağ olsun, Yani Düzen'deki yazısında, bana cevap vermiş! Özetle diyor ki:

"1960 Anayasasında iki toplumun ayrı ayrı seçme ve seçilme hakkına sahip olduğu doğrudur. Kıbrıslı Türkler Cumhurbaşkanı-Muavini ve Temsilciler Meclisinin %30'unu seçme hakkına sahiptirler. Gelgelelim bu uygulamanın Avrupa Parlamentosu seçimleri açısından hiçbir hükmü yoktur. Yani, Avrupa Parlamentosu seçimleri Kıbrıs Anayasasına göre yapılmıyor. Avrupa Birliğinin kabul ettiği bir uygulamaya bazı Kıbrıslı Türklerin 1960 Anayasasını ileri sürerek karşı çıkmaları absürttür. Bir diğer nokta da şudur: 1960 Anayasası milli seçimlerde bile bazı durumlarda geçerliliğini kaybetmiştir. Kıbrıs AB üyesi olduktan sonra, diğer ülkelerde olduğu gibi Kıbrıs'ta da AB Müktesebatı milli anayasaların üstündedir. Nitekim Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 2004 yılında "İbrahim Aziz Davası" olarak bilinen davada aldığı kararda, Kıbrıs'ın güneyinde ikamet eden birinin etnik kimliğinden bağımsız olarak, sadece Avrupa Parlamentosu seçimlerinde değil, Temsilciler Meclisi seçimlerine de hem seçmen hem de aday olarak katılabileceğini belirtilmiştir. Hasılı, ben ve benim gibi Güneyde ikamet eden Kıbrıslı Türkler isterlerse Temsilciler Meclisi seçimlerinde aday olabilirler…"

Yanılıyor, yanılınca da zorlama yorum yapıyor. Madem AB Müktesebatı konuşacağız, " Kıbrıs Cumhuriyeti"nin AB ortak olmasını düzenleyen Protokol10'a bakalım. Anlaşmanın giriş bölümünün 6 paragrafında diyor ki:

"Yukarıda belirtilen bölgelerle Kıbrıs Cumhuriyeti'nin etkin kontrolünde olan bölgeler ve Doğu üsler bölgeleri arasındaki hatta uygulanacak ilgili AB yasalarının maddelerinin uygulanma şeklini belirlemenin gerekli olduğunu göz önüne alarak,"

Yani anlaşmanın imzalandığı durumda, "KC"nin, adanın her tarafında egemen olamdığına gönderme yaparak, egemen olduğu bölge dışındaki (üsler ve KKTC) insanlara AB yasalarının nasıl uygulanacağının belirlenmeye muhtaç olduğunu kabul ediyor.

Sonra da daha ilk maddede:

"AB müktesebatının uygulanması Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümetinin etkin kontrolü dışında bulunan Kıbrıs Cumhuriyeti'ne ait bölgelerde askıya alınacaktır." Dedikten sonra, 4. Maddede de Kıbrıslı Türkler'in haklarının nasıl düzenleneceğini karar altına alır:

"Bir çözüm durumunda, Konsey, Kıbrıs'ın AB'ye giriş koşullarının Kıbrıslı Türk Toplumu için uyarlanmasına Komisyondan gelecek bir öneri üzerine oybirliği ile karar alacaktır."

Yani, Kıbrıslı Türkler'in, Kıbrıs Cumhuriyeti ile AB arasındaki anlaşmadan doğan hakları a) Askıya alınıyor, b) Çözümden sonra nasıl uyarlanacağı da çözüm olunca, Komsiyonun önerisi ve Konsey'in oy birliği le kabulüne havale ediliyor.

Şimdi, Niyazi'nin İbrahim Aziz davası ile ilgili savunmasına dönelim… Kim karar veriyor? AİHM? Uluslar arası Hukuk yerel hukuku bağlar mı? Evet… Peki, İbrahim Aziz davasından sonra bu düzenleme nasıl yapılmış?

"A special law was enacted in 2006, "The Exercise of the Right to Vote and be Elected by Members of the Turkish Community with Ordinary Residence in the Free Areas of the Republic (Temporary Provisions)" Law, [L. 2(I)/2006] by virtue of which Turkish Cypriots residing in the government controlled area are given the right to vote and stand for election for all national elections (municipal, parliamentary and presidential). As regards parliamentary elections, this relates to the filling of the 56 seats allotted to the Greek Community. By virtue of the Election of Member of the European Parliament Law, 2004 [L. 10(I)/2004, as amended] Turkish Cypriots have the right to vote and stand for election in the elections for the members of the European Parliament, irrespective of their place of residence in Cyprus."

Kıbrıs Cumhuriyeti'nin resmi belgesinden aldık… Bkz.

http://www.olc.gov.cy/olc/olc.nsf/all/97D28762FA1E293342257A9100317D3C/$file/CORE%20DOCUMENT%20-%20FINAL.pdf?openelement

Niyazi, buna dayanıyor ama! Özel bir yasa yapmış… Kim yapmış, Kıbrıs Cumhuriyeti Temsilciler Meclisi! Peki, bu belgede kendinin de kabul ettiği 1960 Anlaşmalarından doğan hakları çerçevesinde o mecliste Türk temsilci var mı? Yok… O zaman bu yasa da, hem anayasaya hem de Protokol 10'a aykırı değil mi?

Halkı doğru bilgilendirelim… Amenna… Buyurun bilgi…

Bir de ayni resmi Rum belgesinde, AB'ye bildirilen Kıbrıs Anayasası (ki Müktesebat olmuştur) içinde seçme ve seçilme hakkı ile ilgili maddeyi aktarayım ki eksik kalmasın:

"A unicameral House of Representatives is provided for by the Constitution as the legislative body of the Republic composed of 80 representatives, 56 elected by the Greek Community and 24 by the Turkish Community for a five year term with a Greek Cypriot President and a Turkish Cypriot Vice President elected separately." Kaynak yukarda, tıklayın bakın…

60'daki milletvekili sayıları ile oynayarak gene ihlal yapıyor ama hiç değilse 3/1 oranını muhafaza ediyor ve ne diyor?

"Elected separetly"!

Ayrı ayrı seçilmiş!

Dolayısıyla bırakın 1960'ı kendinin kendi kabul edip sağa sola dağıtımını da yaptığı anayasası ile çelişen bir yasa, meşru değildir… Yani tek başına kendilerinin yaptığı, 64 Anayasası'na göre bile meşru değildir…

Siyaseten de Protokol 10 içeriği açısından da Kıbrıslı Türkler'in seçme seçilme hakları da dahil, AB içerisindeki hakları, kendilerinin temsil edilmediği mercilerin kararlarıyla düzenlenemez!

Asıl çözüme ve bu koşulların oluşmasına engel olanlarla mücadele edilmelidir…

Bu konuya döneceğim…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.