Niyazi telefon etti...

loading
2 Haziran, Salı
£

8.46

7.54

$

6.73

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Niyazi telefon etti...

Niyazi telefon etti...

Son günlerin tartışmaları içinde, ben Konstantin Simonov'a sardırdım gene… "Bekle Beni" şiiri ünlüdür ama romanları daha bir şiir tadında. Üstelik en koyu gerçekçilikle savaşı anlatıyor ama şiir gibi anlatıyor. Okumayanlara tavsiye ederim… Dinleniyorsunuz… Dinlenirken Rusya'dan insan manzaraları öğreniyorsunuz. Savaşın ürkütücü gerçeğini, Stalingrad'ı öğreniyorsunuz.

Dün okurken, telefon çaldı! Dinlenmeye ara verip açtım… Niyazi Kızılyürek… Kısa bir sohbet yaptık. Önümüzdeki pazartesi SİM'de yapacağımız programı, 18 Şubat'a erteledik. Meşgulmüş…Ben de öyle… Farklı fikirlere sahip olmak, küsmeyi gerektirmiyor. "Şimdi popülerim ama bir zamanlar kuzeye geldiğimde yanıma gelmekten korkmayan ilk beş kişiden biri olduğunu, unutmadım" dedi… Niyazi, seçkin bir entelektüeldir… Sövmekle başa çıkamazsınız… Eleştirerek, ikna edebilirsiniz belki…

Ama seçkin entelektüeller de yanılmaz, hata yapmazlar; diye bir kural yok…

Yanılıyor, hata yapıyor… Son yaptığı açıklamalarla neden yanıldığının da farkına vardım… Ona geleceğim…

Şimdi biz ne dedik? Önce bir toparlayalım:

" Bu adaylık, 1960 anayasasına dolayısıyla, uluslar arası hukuka aykırı!" Çünkü o anayasa, bir uluslar arası hukuk metni…

Yalan mı? Hayır! Öyle olduğunu kendisi de ikrar ediyor! Ama diyor ki:

" Bu ulusal bir seçim değil ki! AİHM İbrahim Aziz davasında müşteki lehine karar vererek, güneyde yaşayan Kıbrıslı Türkler'e de seçme seçilme hakkı verilmesini emrediyor, uluslar arası hukuk, ulusal hukukun üstündedir." Doğru mu? Yarısı doğru…

Seçimler, mahkeme kararları ile değil, seçim yasaları ile yapılır ve o mahkeme kararına göre oturup bir yasa yapan Temsilciler Meclisi (siz Rum meclisi olarak okuyun) AP seçimlerinde, kuzeyde yaşayanların da aday olup oy kullanabileceğine karar vermiş, 2006 yılında… "Ulusal seçimler"de de oy verebilirler ama Rum Cemaatı içinde sayılırlar…

Bir uluslar arası anlaşma, imzacı bütün taraflar hemfikir olursa değişebilir! Öyle mi? Peki bu meclisin Türk üyeleri nerde? Kendisi anayasaya aykırı bir kurulun yaptığı yasa, meşru mu?

Devam edelim uluslar arası hukuka: Bu kendine Kıbrıs Cumhuriyeti diyen yönetimin AB ile ortaklık anlaşması yaparken, oraya verip de Müktesebat haline getirdiği, kendinin çarpıttığı 1964 Anayasası'nın 90. Maddesinde alenen "ayrı ayrı seçilir"dedikten sonra, 91. Maddede, AP seçimleri ortak da olabilir diyor?

Kim? 1960 Anayasası ve Kuruluş Anlaşmaları'na göre, kendi gayri meşru olan, kendisi analasaya aykırı bir "meclis"… Üstelik bizi de gönderme yaptığımız 60 ile 63. Maddeler arasında, 62 maddeye atıf yaparak. (http://www.olc.gov.cy/olc/olc.nsf/all/97D28762FA1E293342257A9100317D3C/$file/CORE%20DOCUMENT%20-%20FINAL.pdf?openelement )

Öte yandan AB'nin kendi yasalarında AP seçimlerinin nasıl düzenleneceğine ilişkin kural da diyor ki:

" Avrupa Parlamentosu seçimleri, ulusal seçim yasalarına göre yapılır. " Buyrun: (http://carnegieeurope.eu/publications/77922)

Peki "ulusal" seçim yasası, "ulusal" anayasaya uygun değil de meşru değilse ne olacak?

Bunun cevabı, hukuk içinde yoktur… Siyasidir…

Yani bu seçim de her seçim gibi siyasidir, Niyazi'nin AKEL tarafından aday gösterilmesinin de siyasi bir amacı, vardır…

Buraya kadar anlatabildimse, yarın da neden hata yapmakta olduğunu ele alacağım…

Yukarıdaki o tırnakları neden attığımı siz düşünedurun…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.