KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI

Ben bunların yoldaşı değilim…

Yayın Tarihi: 23/02/19 07:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+
Ben bunların yoldaşı değilim…

Son zamanlarda Niyazi Kızılyürek'i aday gösterdi ya? AKEL denilen milliyetçi küçük burjuva partisini bizim ihvanlar gene "işçi sınıfının" değil de bu defa "barışın"öncü partisi ilan ediverdiler. Fikri Toros'un da "proletarya"dan bahsedecek hali yok ki, " Bütün dünyanın proleterleri birleşin, zincirlerinizden başka kaybedecek şeyiniz yok" deyiversin. Adamı mı batıralım şimdi? Sosyalizm'i bırak, kaf dağının ardındaki zümrüd-ü anka kuşunu, "çözüm"e tahvil et…

Et edeceksen, et etmesine ama bu sizin "eşitlikçi" ve dahi "federasyoncu" öncü işçi sınıfı partisi, bırakınız 1950'den beri ENOSİSçi, 2004'te da Annan'ın federasyon planına "hayır" demiş olmayı, geçen senede çözüme destek olmanın sekiz şartını ilan etmemiş miydi? Ne çabuK unutuyorsunuz?

Konuşalım mı "Kıbrıs Sorunu'nun çözümüne destek olmak üzere ilan edilmiş sekiz madde" yi? Konuşacağız, çaresi yok… Neyin öncüsü olduklarını başka nasıl anlarız ki, Niyazi'nin geçen hafta SİM TV'de bana "Kiprianu AKEL'i değişti" demesine kulak asmadan önce… Buyrun:

AKEL 'in Kıbrıs sorunu 8 maddelik çözüme destek verme şartları

  • Türk askerinin çekilmesi.

Meali: Bir tek Trük askeri kabul etmem. Amenna… Adamın işi gücü var, yapacak, Trük askeri engel…

  • 1960 garanti sisteminin ve tek yanlı müdahale hakkının tasfiyesi. Güvenlikte, NATO çözümü de kabul edilemez.

Meali: Hiçbir garanti maranti istemem. Eyvallah 19 Şubat 1959'dan beri Makarios da Papayuannu da ayni şeyi söyler dururlar zaten de onlar sebebini de söylerlerdi: "Bu garantiler, ENOSİS'e engel…

  • 'Kıbrıs Cumhuriyeti'nin, BM ve AB üyesi devlet statüsü ve uluslararası sözleşmeleri aracılığıyla 'iki bölgeli iki toplumlu' federasyona dönüşerek devamı.

Meali: 1964'ten sonra ırzına geçtiğimiz KC olduğu gibi devam etsin, Türkler de gelsin içine yamalansın. Beğenirseniz!

  • Devlette, tek bir egemenlik, tek bir uluslararası temsiliyet ve tek vatandaşlığın da aralarında bulunduğu güçlü merkezi bir güç.

Meali: O devleti de çoğunluk olarak, biz yöneteceğiz! İşinize gelirse…

  • Temel özgürlüklerin ve insan haklarının kesintisiz uygulanması. AKEL Avrupa müktesebatından daimi sapmaları kabul etmez. Gerek çözüm anında, gerek gelecekteki Türk ve Yunan vatandaşı akışında 'kolonizasyona' son verilmesi ve 4'e 1 nüfus oranına saygı.

Meali: İmzayı attınız, AB Müktesebatına girdiniz; ertesi gün o müktesebata göre sizin imza "batsi" olur, "iki bölgelilik" bilmem diye tatsızlık edemezsiniz, haddinizi bilin. Ben Girne'ye gelirim, siz da buyurun Leymosun Arnavut Camii avlusunda çadıra. Geriye kalanlarınız da Vazektomi yaptırsın da çekemeyiz öyle her sene bir tane doğurmaya kalkarsa sizin "karılar"! "Yerleşikleri" geri göndermekle kurtuldunuz, sanmayın…

  • Maraş ve Güzelyurt'un Rum idaresine verilmesini de kapsayacak özlü toprak düzenlemeleri. Gerek toprak iadelerinde, gerek Türk askerinin çekilmesinde takvimin asgariye indirilmesi.

Meali: Daha toprak verin.

  • Düzenlemeye tabi olacak toprak, kapsamlı anlaşmanın yürürlüğe gireceği andan itibaren Kıbrıs Rum eyaletine ait olmalı.

Meali: Hem da hemen verin. Ondan sonra imza atacak mıyız, bakarız.

  • Güvenlik Konseyi ve diğer müdahil taraflardan, kapsamlı çözümün uygulanması ve idamesini güvence altına alacak güçlü bir karar.

Meali: Dünya bizim arkamıza geçip, tezimizin uygulanacağını garanti etsin yoksa imzalamayık!

"Yol" budur… Bu yolla "yoldaş" olan Kıbrıslı Türk varsa, beri gelsin görelim… Bakalım oturduğunuz eski Rum evinin, kıza satın aldığınız Rum arsası üzerine kondurulmuş villanın, tapuları; ertesi günü battal olunca da polis sizi sokağa atar ne yapacaksınız? Oğlanın mezun olduğu KKTC üniversitesinin diploması geçersiz, ders verip kendisine sövdüğü devletin okulu iptal, maaşı aldığı bakanlık "yok" farzedilince ne halt işleyeceksiniz? Çalışırken İrsen beye yamalanıp, müdür olmaya uğraştığınızı biz unutmadan; siz emeklilikten sonra dönüp Anastasiadis hazretlerine biat ettiniz etmesine ama emekli maaşçığınızı ödemeye hiç teşne değil, Sarayönü' nde babutsa ayıklarken, dikeni elinize batarsa, kim çıkaracak anam? Zeytin yağı da pahalı… Kendi 65 yaşına kadar çalışıp, sizi 50 yaşında emekli eden sigortanızın maaşını da ödeyecek değildir… European olun da hava da yeter, tamamdır. Mı?

Ya kazara kaçırdığınız, öldürmeye de kıyamayıp doğurttuğunuz üçüncü çocuğu kaydettirmeye gittiğinizde, "nüfus oranını bozamazsın! Bu vatandaş olmayacak! Aha anlaşma, aha anaysa! Bize mi sordun da ektin? Bilmem neyine sahip olamazsan, bize ne?" dendiğinde (olmaz zannetmeyin de anayasasında benzer maddeler bulunan Lübnan'da oluyor) ne turşu yiyeceğinizi de hesap ettiniz mi?Fe

Bütün hayatım boyunca Bariş ve federasyon için uğraştım… Ama bu yol ne federasyona çıkar, ne de barışa…

"Yoldaş"ları varsa aramızda, açık açık söylemelidirler…

"Ben isterim Niyazi'ye oy vereyim!" Anayasaya aykırıdır ama git ver… Sonra başına bunlar geldiğinde de çünkü adamların niyeti gizli de değil, işte söylüyorlar; başına geleni de çek…

Niyazi Kızılyürek dostum, beni ikna edemedin… 27 Mayıs gecesi SİM'de Gaileli Sohbetler'e gene konuk olayım isterim. Kaybettiğin seçimi konuşacağız…

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Doç. Dr. N. BERATLI yazıları