Ya ondansın ya bundan

loading
8 Ağustos, Cumartesi
£

9.52

8.60

$

7.29

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Ya ondansın ya bundan

Niyazi Kızılyürek arkadaşımın AKEL'den AP'na aday gösterilmesinin, hem Kıbrıs Anayasası'na, hem Kıbrıs'ın AB'ye üye olmasını düzenleyen Protokol 10'a ve hem de AB'nin AP seçimlerini düzenleyen kendi müktesebatına aykırı olmak bakımından, hukuksuz olduğunu ilk günden beri söylüyorum. Kendisi ve Hakkı Yücel'in SİM TV'de yaptıkları programa konuk olup, bu iddiayı yüzüne karşı da söyledik ve cevap olarak da "Bırak sen hukuku da siyasi yönden bu yaptığım Kıbrıs Türk Halkı'nın haklarını savunmaktır, göreceksin" yanıtını, aldık. Cevaben de "Ben daha politik eleştiri yapmadım, hukuktan bahsediyorum. Bekle sıra ona da gelecek! Sen bu seçimi kaybedeceksin, o gece beni buraya davet edin, politik eleştirimi de o gece konuşalım" demiştim. Nette var. https://www.facebook.com/kanal.sim/videos/805334856507700?sfns=mo

Geçen gün, News Bomb diye bir Rum gazetesinde Niyazi ile Andros'un resmini görüp de altında, "Soyer, Talât ve Niyazi" isimlerini seçince, ne dediğini merak edip, sağa sola saldırıp, tercüme ettirdim, haberi.onun da linki aşağıda:

https://www.newsbomb.com.cy/paraskinio/story/745726/sthlh-alatos-sogier-talat-me-niazi-gia-na-arthei-to-empargko?fYGAa4614b59f2e20c1e43b4d545ddd018d0=1&fbclid=IwAR0tgEvr3CwfqKPTYS1X09q420n8KubzogFs7SZ2HjIuoUjQl9P6g4Rv0Pk

Urumoğlu diyor ki:

Başlık: TUZ SÜTUNU-SOYER, TALAT AMBARGONUN KALDIRILMASI İÇİN NİYAZİ"
Alt başlık: "AKEL Yetişmeye Çalışıyor"

" AKEL elbette oyunun haberini aldı ama şimdi artık geç. Düdüğü Andros'tan Ferdi Soyer ve Talat aldı. İşgal bölgelerindeki ulaşabildikleri her kentte, her köyde ve her örgütte, Kıbrıs Türk toplumuna yönelik ambargonun kaldırılmasına yardım edecek kendi adayları gibi gösterdikleri Niyazi Kızılyürek'in seçim kampanyası toplantılarını organize ediyorlar.
Her ne kadar AKEL'in Avrupa Parlamentosu adayı olsa da Niyazi'nin, tehlikeli demeyeyim ama çok tuhaf kendi programı var: AKEL'in geriye kalanıyla birlikte özgür Kıbrıs'ta seçim kampanyasına çıktığında AKEL'in bildiğimiz programından söz ediyor. Garantilere hayır, Attila dışarı v.b. ancak işgal bölgelerine geçtiğinde senaryo değişiyor. Ön hattı siyasi eşitlik, ama Kıbrıslı Türklerin anladığı ve duymak istediği gibi.
Ancak güçlü nokta bu değil. Güçlü nokta, Kıbrıslı Türklere yönelik ambargoyu kaldırma taahhüdüdür. Ekonomik ve ticari ilişki kapılarının açılması, genel olarak kapıların ve elbette hepsinin de üzerinde, Türkçenin Avrupa Birliği'nin çalışma lisanı (öyle diyor) olması. Sahte devletin eski başbakanı Ferdi Soyer'in, işgal bölgelerindeki onlarca seçim kampanyası toplantısından birinde konuşurken çok da güzel betimlediği gibi 'Avrupa Birliği çizgisini daha öteye götürelim.'
Bu şekilde Niyazi özgür Kıbrıs'taki bir parti tarafından önerilme ama işgal bölgelerindeki diğer parti tarafından desteklenme ayrıcalığına sahip olacak. Bir tarafta bir partinin, öteki tarafta ötekinin (partinin) politikacısı olacak. Bizim tam tahıllı dediğimiz gibi… tam Kıbrıs."

Urumoğlu Niyazi'ye "Beyaz ekmek gibi aday" diyor… Tam buğday!

Aslında tespit, doğrudur. Oy almak için, Güney'de Rum gibi kuzeyde ise "Türk gibi" konuşmak zorundasınızdır! Kuzey'de Rum gibi, güneyde de Türk gibi konuşarak, oy alamazsınız! Niyazi'nin de yaptığı bu…

Sabahattin İsmail, bu tavra "iki yüzlülük" dedi ama bence değil, gerçeğin tespitidir, sadece. Veya bu daha önemli! Neden?

Bu keyfe bağlı bir şey değil, gerçekliğin ta kendisi: Bu adada iki farklı kimlik var! İkisinin, bir birinden farklı geçmişi, zihniyeti ve gelecek tasavvurları vardır ve bunlar bir de üstünden, antagonisttirler! İkisinden birden olamıyorsunuz, isteseniz bile… Ya birinden yanasınız, ya ötekinden! Mecburen… Gerçek bu!

Birine karşı olunca, ötekinden yana olmaktan başka bir seçenek, yoktur… Çünkü üçüncü bir yol yok, üretilmedi… Aslında sol düşünce olsa, "eşitliğe dayalı bir ortaklık" önerirdi, yıllardır yazıyoruz. Ama Niyazi'nin kendi kitabına bakın (Bir Hınç ve Şiddet Tarihi) sayısız defa, 1948'den beri AKEL'in kendi milliyetçiliğinin bayraktarlığını yaptığını yazıyor. Alıntı numarası veremiyorum, o kadar çok yazmış! Dolayısıyla Kıbrıs Sorunu konusunda, AKEL'i partner kabul etmek, aslında Kıbrıs Rum Milliyetçiliği'ne teslim olmaya çıkar, kurtuluşu yok!

"Hukuku boş ver, siyaset konuşalım" dediği zaman o programda bana dostlarımız, (Hayret bir şeydir bu da! Hukuksuz siyaset öneriliyor!) ne desem boştu! Onun için seçimde oy alamamasını beklediydim. Ama News Bomb, bekleyememiş, şimdiden bizi haklı çıkardı!

Faşist Urum'a göre: " En İyi Türk/ Ölü Türk"... Güya komünüst Urum'a göre: "En iyi Türk/ 'İyi Türk/ Ölü Türk' diyen Urumu, Haklı gören Türk"... Ağlayayım mı? Yoksa güleyim mi?

Sol felsefe olmadan (ki AKEL'de bu konuda yoktur, tanığım da adayı) Türk milliyetçiliğine kahretmek, sizi karşıtı milliyetçiliği destekler konuma sokuyor!

Ayrıntılar bir yana, politik eleştirim de bu!

Talât ile Ferdi'yi başka bir zamana bırakıyorum…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.