Düşük faiz 2

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Düşük faiz 2

Nakit darlığı, yapısal bir sıkıntıdır. Bizim açığımızı Türkiye örneğin karşılasa, bir süre sonra aynı sıkıntı gene ortaya çıkacaktır. Çünkü o nakit, piyasaya değil, sadece borç veren kurumların eline geçecek ve onun on misli daha "para yaratılması"na neden olup, genel toplam içinde, piyasada dolanan, gene var olduğu iddia edilenin, %10'u düzeyine düşecektir. Gerisi, bilgisayar hard diskindeki rakamlardır… Aslında yok!

3. 07 2012'de konuya devam ediyoruz:

"Paranın, para cinsinden değeri, sıfırdır. On kilo altın'ın değeri, altın cinsinden gene on kilo altın değil midir? Ya da 5 bin Dolar'ın fiyatı, kaç Dolardır? Hiç!

Krezus'tan 18.yy başlarına kadar, para denilince, devlet tarafından bastırılan, kıymetli maden anlaşılırdı! Altın veya gümüş… Aşağı yukarı, 2 bin yıl!

Çin'de tarihi eskidir ama Batıda kâğıt paraların basılması ve kullanılması 17'nci yüzyılın sonlarında rastlamaktadır. İlk kâğıt paranın 1690'lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri'nde Massechusetts Hükümeti, İngiltere'de ise "Goldsmiths"ler tarafından basıldığı ve dolaşıma çıkarıldığı bilinir.

Bu aslında para değil; bankanın, üzerinde yazılı değer kadar altın parayı ödemekle yükümlü olduğunu belirten, bir senetti! Taşınması daha kolaydı… Giderek banknot, altın sikkenin yerine, "para" diye anılmaya başlandı… Temsil ettiği altına göre… Ve artık, bu yeni "para"yı, devlet değil, bankalar basıyordu. Bu durumu düzenlemek üzere 1694 yılında İngiliz Merkez Bankası ve daha sonra diğer ülke merkez bankalarının kurulması ile de banknotun yaygınlaştığı görülmektedir. Sanıldığı gibi bunlar devlete bağlı değillerdir. Örneğin Amerika Merkez Bankası'nın ortakları sekiz adet özel bankadır…

Osmanlı'da ilk kâğıt para 1840 yılında basılıp, adına da "Kaime-i Mutebere" denilmiştir. Avrupa'dakinin aksine bizde banknotu da devlet basmıştır! "Altın" parayı temsilen! Anadolu halkı onun için 5 bin ton altını evde saklamaktadır! Asıl paranın o olduğunu unutacak zamanı geçmedi halâ!

İkinci Dünya Savaşı sonunda, bütün dünyanın yakılıp yıkıldığı o felâket dolayısıyla, ayakta kalan tek ülke; "bundan sonra, para birimi olarak, altını değil; benim milli para birimimi kabul ederseniz; taahhüt ederim ki bana milli paramı getiren herkese, karşılığı kadar altın öderim" dedi. Ve uluslar arası para birimi, US Dolar oldu… Neye karşılık? Altına…

Ne var ki 1971'de o "müteahhid" devlet, elindeki altın rezervinin, dünya piyasasında dolaşan Dolarları karşılayamayacağını görünce, başka bir para sistemi politikası üretti: Borca Dayalı Para Sistemi! Neye göre para? Altın'a göre değil, bilgisayardaki kayda göre… Ortada nakit yok… Para, bankaların bilgisayar kayıtlarında… Herkes borçlu, yatırım, istihdam finiş! Sadece "Para ticareti" yapanlar abad olmuş!

Konu biter mi? Bitmez! Devam etmişiz! 4.07.2012 günü de…

" Kanada'da mesleği ekonomi olmayan üniversite ve üstü mezunu başarılı insanlar arasında bir anket yapılmış. Anketten çıkan çarpıcı sonuca göre hiçbirisi paranın nasıl üretildiğini bilmiyormuş. Yine ilginç şekilde hepsi parayı devletin bastığını zannediyormuş. "

Oysa, parayı devlet basmıyor!

"Cebinizden madeni bir para çıkarın. Üzerinde "Türkiye Cumhuriyeti" yazmaktadır. Yani devletin ürettiğini gösteriyor. Bu madeni paralar tüm para içinde çok az bir miktardır. Gelelim asıl fiziksel meblağa yani kâğıt paralara. Cebinizden rastgele bir kâğıt para çıkarın. Üzerinde "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası" yazmaktadır. Dikkat edin "Türkiye Cumhuriyeti" değil zira "Cumhuriyeti" ifadesi devlete aidiyeti belirtir. Oysa "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası A.Ş." ortaklarını devlet bankaları, özel bankalar ve özel şahsiyetlerin ve kuruluşların oluşturduğu anonim şirkettir. Kâğıt paraları basmada tekel olan tek kuruluş olup yarı özel bir yapıdadır. Eğer ülkelerdeki Merkez Bankalarını devlete ait zannediyorsanız bu anket grubu içindesiniz. Örneğin ABD'deki para basımında tekelleşmiş kuruluş olan FED özel bankaların kendi aralarında kurduğu bir ortaklıktır."

Ortakları da şunlardır: (1) Rothschild Bank, (2) Lazard Brothers Bank, (3) Israel Moses Seif Bank, (4) Warburg Bank, (5) Lehman Brothers Bank, (6)Kuhn, Loeb Bank, (7) Chase Manhattan Bank ve (8) Goldman Sachs Bank.

Peki, Lefkoşa'da da bir şubesi bulunan Türkiye Merkez Bankası'nın ortakları kimlerdir?

Buyrun:

Hisse Tutarı TL

Hisse Oranı %

T.C. Başbakanlık Hazine Müst

13,685,300,000

55

T.C. Ziraat Bankası A.Ş.

4,794,800,000

19

Güvenlik Yard. Sandığı Vakfı

1,280,100,000

5

Türkiye Garanti Bankası A.Ş.

620,800,000

2

T. İş Bankası A.Ş.

581,800,000

2

T. Halk Bankası A.Ş.

277,400,000

1

Türkiye Kızılay Derneği

300,800,000

1

T.C. Emekli Sandığı Gen.Müd.

250,000,000

1

Sosyal Sigortalar Kur.Gen.Müd.

100,000,000

<1

Diğer

3,109,000,000

12

Toplam

25,000,000,000

100

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.