Düşük faiz 4

loading
25 Kasım, Çarşamba
£

10.66

9.51

$

7.99

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Düşük faiz 4

28.12.2012 tarihinde, bu köşede şunları yazmışız:

"Merkez Bankası, yılda 4 defa, yani her üç ayda bir, rapor yayınlayarak, ülkenin finans ve ekonomik durumunu rakamlarla açıklar! Aslında bu, hükümetin de meclis karşısındaki bir görevidir ama bu dönemden sonra yerine getirilmeye değer bir görev olarak algılanmadı! Birkaç ay önceden başlayarak, bir şeye dikkat çekmeye çalıştım. Özetle: Bu iş, iş değildir, aklımızı başımıza toplayalım! Kimisi, okudu… Bazısı da bana uzun kulaktan haber gönderdi: Neden ekonomi yazıyor? Ona ne? Ne demek ister? Niyeti bozdu?

Yazması gerekenler, yazsaydı, ben zaten kendi işime bakardım! Yetiştiren, fırsat bu fırsattır, kendime nasıl yontarım diye çırpınıyor!

Bu yazı kaleme alınırken, Meclis Komitesi'nin iki dakika önce Mazbata Affı'nı onaylayarak, genel kurula gönderdiği haberi geldi! Selâmlarım…

Birileri ortalıkta gezip, "Herkes Borcunu ödesin" , biz de aylardır " Bu bankacılık sistemi kâğıt üzerindeki parayı kredi diye verip, olmayan paranın faizini istiyor! Hem de dünyada faiz %9 iken, reel olarak %30 faiz ve üç ayda bir konsolide edilerek! Bu sistem, bankalara da yaramaz, hem onlar çöker hem de milleti göçürürler" diyoruz ya? Yazılar, arşivde… Ulaşmak kolay…

Son bir haftadır, bazılar "ödesinler" diye bir terane tutturdu! Efendim, sistem çökermiş, ahlâk çökermiş, mafyacılık canlanırmış ve sonra ortada "akit" varmış!

Bakın size Merkez Bankası'nın 2012 Yılı, 2 Numaralı; yani Haziran'da yayınlanmış raporundan bazı rakamlar vereyim:

Daha Haziran ayında, bu memlekette Kullanılan Krediler Toplamı, bütün mevduatın %70'i imiş… Mutlak rakam olarak, 5.9 milyar TL! Milletin cebinde olduğu varsayılan para ise 2.3 milyar TL! Gerçekte piyasada dolanan para da 260 milyon TL! Bu yazıyı o dizi ile birlikte okursanız, 260 milyonun nasıl 2.3 milyar yapıldığını anlarsınız! Ama 5.9 milyar TL Borç, 5.9 milyardır… Birleştire, ulaya, konsolide ede ede iddia odur ki bu milletin bu kadar borcu var!

Hadi söyleyin bana bakalım, 260 milyon para ile 5.9 milyar borç, nasıl ödenir? Hatta bütün nakit paranız, 2.3 milyar olsa bile; 5.9 milyar'ı nasıl ödeyeceksiniz?

Merkez Bankası'nın 3.dönem Raporu'na göre, yani Ekim sonu itibarıyla sadece " Tahsili Gecikmiş Kredi" miktarı, (tümü değil) 465.6 milyon TL'sidir! Piyasaya arz edilen para ise 1.535.6 milyon TL! Piyasadaki paranın %30'u oranında "geri ödenemeyen kredi" bulunmaktadır! Kim ödeyecek? Nasıl ödeyecek?

Bütün krediler GSYH'nın, %93'ü seviyesindedir… Toplam Mevduat, 8.696 milyon TL diye ilân ediliyor ama Likit, yani eldeki para, bunun %24'ü… Yani, 2.2 milyon TL imiş… Reel olarak bunun ne kadarının piyasada olduğu, bu defa kaydedilmemiş! Kim ödeyecek? Nasıl ödeyecek?

On bin mazbata mağduru borcunu ödemeyen değil, katlana katlana ödeyeme imkânını yitiren insanlardır!

Geri dönüşün sıkıntıya girdiği an, bankanın da ayvayı yediği andır! Sistem çöker… Herkesin başına…

Faizi düşürür, bitişmesini engellersek ne olur? Kârdan zarar olur! GSYİH'nın, %156'sı oranında olan banka aktifleri, %50'sine düşer… Ama %156 kazanacam diye çırpınırken geri alamadığından batmaya doğru giden sistem, geri geleceği kesin %50 ile yaşamaya devam eder, para da kazanır, halk da rahatlar… Ekonomi de…

"Yok, olamaz ve dahi ola da bilemez, biz bu işten geçiniyoruz" derseniz, zaten 2.3 milyar ile 5.9 milyar borç, ödenemez! Tümümüz aç kalıp, kazandığımız her kuruşu bankalara versek, 3.6 milyar gene de açık kalır… Üç sene yalnız hava ile yaşarsa 200 bin kişi, o başka tabii…

Bu bir mali krizdir! Garagözlüğü bırakın da gelin çözümünü tartışalım! İşte ben öneriyi yapıyorum: Banka Faizleri derhal dünya düzeyine indirilmelidir. Yoksa hem onlar batacak, hem de toplum… "

O günden bu güne ne oldu? Bankalar baktı ki değil mazbata, aslanlara atsalar insanları, borçlarını ödeyecek paraları yok, plâğı çevirdi: " Şu kadar borcun var biz eve mahkemeliksin ama gel peşin bu kadar öde, silelim…" demeye başladılar. Yarısına… Sıcak para getirirsen…

E? Daha ne? Hile-i Şeriye yapacağınıza, ödenebilir hale getirin… %6, %10-%14 enflasyon ortamında, %30 bileşik faiz mi olurdu?

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.