Toplumlar arası görüşmeler başlıyor ve hiç bitmiyor 3

loading
27 Eylül, Pazar
£

9.77

8.92

$

7.66

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Toplumlar arası görüşmeler başlıyor ve hiç bitmiyor 3

Makarios, %94.5 destek alarak çıktığı Cumhurbaşkanlığı seçiminden iki hafta sonra, 12 Mart 1968 günü, öteden beri görüşmeler yoluyla bir çözüm bulmak taraftarı olduğu bilinen BM Genel Sekreteri U Thant'a, bir çözüm planı sundu. 18 Mart günü Genel Sekreter U Thant, Güvenlik Konseyi toplantısı öncesinde, taraflara soruna toplumlar arası görüşmeler yoluyla bir çözüm bulma çağrısı yaptı.

Makarios, tutukluluğu esnasında yapılan sorgulamalarda, çözümden yana olduğu izlenimi edindiği,1964'ten beri kendi emri ile Ankara'da sürgünde bulunan Rauf Denktaş'ın adaya dönüp, Kıbrıs Türk görüşmecisi olarak göreve başlamasını bile kabul ettiğini bildirdi.

13 Nisan 1968 günü, 4 yıla yakın bir zamandır, Kıbrıs'a girişi yasaklanmış olan Rauf Denktaş, Lefkoşa'nın Rum tarafında kalan havaalanından Kıbrıs'a döndü ve kendisini çok büyük bir kalabalığın, büyük sevgi gösterileri ile beklediği Türk semtine geçti. Kliridis, önceden Londra'da başsavcı Tornaridis ile gizli bir görüşme yaptığını ve tutuklanmayacağına dair garanti aldığını söylüyor. (N. Kızılyürek. G. Kliridis s.143)

U Thant Haziran 1968'de "ortamdaki gerginliğin yumuşamış olduğunu" açıkladı ama tarafsız gözlemciler bile, önerilerin "Kıbrıslı Türkler'i imtiyazlı azınlık konumuna getirmek" hedefine yönelik olduğunu kabul ediyorlardı. (Richter age s.300)

Makarios asıl niyetini ise bir yıl önce, Şubat 1967'de Yunanistan Kraliyet Danışma Meclisi toplantısında şöyle anlatmıştı:

" Tüm malvarlığı Kıbrıslı Rumların elinde iken nasıl olur da Kıbrıs'ta yeni bir Türk neslinden söz edilebilir? Dayansalar bile bu ne kadar sürer? Ben 3, 5,10 ay gibi bir süre biçemiyorum. Ancak, elbet teslim olacaklardır…" Başpiskoposluktaki halefi Hrisostomos da şöyle düşünüyordu: " … Çoğu dış ülkelere göçmekteydiler. Dağılıyorlardı… Kıbrıs Cumhuriyeti, Rumlar tarafından yönetilecekti; her şey, her yer Rum olacaktı." (M.Druşotis. Cunta ve… s. 94-95) Kaldı ki üniversite okumaya Türkiye'ye gidenlerin de geri Kıbrıs'a dönmesi yasaklanmıştı. Üniversite bitirenler Türkiye'de kalıyor, kalanlar zaten üretim yapamıyorlardı.

Böylece Marios Temriotis'in dediği gibi: " Tarihsel misafirin geldiği yere dönmesi gerektiği" (N. Kızılyürek. Bir Hinç ve… s.417) politikası hayata geçirilmekteydi.

Toplumlararası Görüşmeler, Makarios'un sadece dünyayı oyalamak için ana stratejinin ışığında oynanan bir taktik oyun olmalıydı. Sonuç da bu iddiayı onaylar niteliktedir.

(devam edecek)

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.