Körler ile ayvazlar

loading
29 Kasım, Pazar
£

10.43

9.37

$

7.84

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Körler ile ayvazlar

İşin başından beri bu "Ölen hasta, altmış beş yaşından büyüktü ve kronik hastalıkları vardı” lâfına gıcık oluyorum. Kendim de risk grubunda olduğumdan değil!

Bu söylendikçe özellikle genç ayvazlarımız, “bana bir şey olmaz” sanıp, altı aylık gilli gibi sokak sokak dolandılar da onun için. Orta yaşlı ayvazlar ise saba sabah kalkıp, “sağlık için yürüyorlar”! Ayvaz evet ve hatta daha da beter… Çünkü sokakta enfeksiyon kaparsa, akciğerlerinin iflas edeceğini bilmiyor ve “kaslar mı yaşatır insanı, organlar mı?” sorusunu da soramayacak kadar cahil de olduğundan, hangi durumun “sağlık” ile izah edilebileceğini anlamak yeteneği de yok…

Meslektaşım olduğundan TC Sağlık Bakanı’nın bu söyleminin, ölümü açıklamakta olan her hekimin iç güdüsel savunma refleksi ile söylendiğini biliyorum. O meşhur klişe ile “ Hekimler ellerinden geleni yaptılar ama ne yapalım?” demek istiyor ama yetiştiren ayvaz da bundan cesaretlenip, “bana bir şey olmaz” zanneyliyor.

Buyurun:

Geçen gün Fransa’da on altı yaşında bir kız çocuğu da vefat etti! Ona üzülmeye fırsat kalmadan, İzmir’den hastalara bakan tıp fakültesi üçüncü sınıf öğrencisi bir gencimizi de yitirdiğimizi öğrendik. Sabah kalktık, Rum Sağlık Bakanı’nın dün Güney Kıbrıs’ta ölen iki hastadan birinin, 47 yaşında bir Yunanlı olduğunu ve başka hiçbir hastalığının da bulunmadığını ilan eden açıklamasını okuduk.

Yani?

Elbette ki yaşlı ve hasta olan insanlar ölüme daha yakındırlar ama bu genel doğru, öyle olmayanlar için hiçbir tehlike yoktur, aptallıklarınızı sınırsız bir biçimde sürdürmenizde bir beis yok, demek de değildir. Piyangonun kime çıkacağı hiç belli değil. İzolasyon kurallarına uyun, evinizde oturun. Sokakta sürterken kapacağınız bir enfeksiyonun, evdeki çocuklarınızın canını da alma ihtimali yok, sanmayın!

Bizde zamanla bir insan grubu türedi…

Kendi bilmiyorsa, bir şeyi yok sanıyor! Hayat ve evrenle ilgili gerçekler de kendinin bildiklerinden ibarettir! Her konuda ileri geri konuşanlar da bunlardır. Herhalde her toplumda da var ama bizdekilerin hem oranı yüksek, hem de cesaretleri. Kapıların kapatılması lâzım, dediğimiz günlerde (bkz. 6 Subat tarihli yazım) biri sorduydu: “ Kıbrıs’ta barışı engelleyecen? Bu beytambal virüs check point’ten pasapotla geçer? Havadan, topraktan, sudan geçmez? Yasaklayacan rüzgâr da esmesin, Kanlıdere de akmasın?”

Gördünüz neyle geçer? Havadan topraktan sudan geçmez! İnsandan, insana “damlacık enfeksiyonu” ile geçer… Yahut da bir başka insanın, damlacık yoluyla kontamine ettiği bir yüzeye temas ederek… Ayrıntılar başka konu… Kaynağı, insandır… Varsa enfekte olmak ihtimali bulunan bir afton, ister Türk olsun ister Rum, isterse de Jamaicalı, koynuna girme iki hafta, Allah müstehakını vermeye… Da başka türlü bulaşmaz… Bizim o Kıbrıslı Türk çocuğun te Londra’dan bağırdığı gibi, “g.cime”… Oturup uzman hekimle mikrobioloji tartışmaya girişmekten hicap duy…

Dünyanın başına bu belâyı, ya “ekonomi zarar görmesin” (İtalya, ABD, UK) veya  ideolojimizin saygınlığı heder olmasın (Çin, İran) diyerek, işin başında meseleyi hafife alıp önlemlerini geç alan aptal politikacılar ile yukarıda tarif ettiğim kendini bilmez ayvazlar sardırdı. Böylelerini susturun… Bu işten oy toparlamaya çalışanlara da hem metelik vermeyin ve hem de o güne varırsak, oy… Her fırsatta olduğu gibi bunu da kullanarak halkı soymaya kalkanlara da “hasss…” demenin tam zamanıdır.

Gün işleyip gün yiyenlere, ülkemizde ister çalışmak isterse öğrenci olarak bulunan gariplere insan olmamızın gereği, yardım edin… Erzak verin meselâ… Kira almayın birkaç ay, demesi var…

İnsan onuru bunu da aşacaktır, göreceksiniz… Ama EVDE KALIN… En etkin mücadele yöntemi, odur…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.