KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI

Aranmayın...

Yayın Tarihi: 25/04/20 07:00
okuma süresi: 8 dak.
A- A A+

Altı haftadır evdeyim… Derslerimi, tv programlarımı, sınavlarımı evden yapıyor, makalelerimi, köşe yazılarımı evden gönderiyorum. İşlemeye da işlerim yani… Birkaç günde bir, eczaneye ya da en yakın bakkala gitmek üzere maskemi, takıp eldivenlerimi giyerek çıkar, en çok on dakikada dönerim.

Evde oturdukça ne yapacaksınız? Okuyorum…

Bizim gazeteden okuduğum bir habere göre dünyanın en önemli finas kurumlarından biri olan Ficth Ratigs’in raporuna göre göre, Avrupa'nın önde gelen ekonomilerinden Almanya'da yüzde 6,2'lik bir küçülme beklenen raporda, Covid-19 salgının bölgede en çok etkilediği ülkelerden İtalya ekonomisinin 2020'de yüzde 8, Fransa eko nomisinin yüzde 7 ve İspanya ekonomisinin yüzde 7,5 daralacağının tahmin edildiği aktarıldı. Raporda, İngiltere ekonomisinin ise bu yıl yüzde 6,3 küçülmesinin beklendiği bildirilmiş. ABD ekonomisinin de bu yıl yüzde 5,6 daralacağı, 2021'de yüzde 4,3'lük büyüme göstereceği öngörülmekteymiş. (22.04.2020 günkü Kıbrıs Postası)

Ertesi günü, Sabah gazetesinde Bercan Tutar’ın köşe yazısında ise şu tespit vardı: “9 Kasım 1989'da yıkılan Berlin Duvarı nasıl SSCB ve reel-sosyalizmin çöküşünün sembolü haline geldiyse benzer şekilde korona salgını da Batı'nın ve reel-kapitalizmin çözülüşünün miladı olarak kayıtlara geçecektir.” Yazar, ABD’de bile sistem tartışması yapıldığına dikkat çekiyor!

Batan sadece Arasta esnafı ile Dereboyu sosyetesi değil yani… Sistem çökmüş! Çökerten de ne biziz, ne Ersin Tatar hükümeti!

Oturmaktan bunalıp da klâsik tarih kitaplarını karşıtırırken, ne bulsam beğenirsiniz?  1588’de Kıbrıs’a da uğramış olan Villamont, seyahati esnasında “ uzun zamandan beri bir Veba salgınının devam ettiği Mağusa çevresindeki kırsal alanın” bütün halkının öldüğünü yazıyor. Yazarın ziyareti sırasında Mağusa’daki salgın sona ermiş (çünkü ölecek insan kalmamış) ama karşı kıyı Trablus’da her gün 120 kişi vebadan ölmeye devam etmekte imiş! ( Excrepta Cypria. Cobham. 2014: 174, 178). Bu da bir yöntem... Herkes ölürse salgın da durur... Bunu Rahmican’a söyledik o da yazdı… Nette iki ayvaz çok kızdılar… Biri bana sövdü, öteki de “bunları çocuklar da okurlar” diye sözde insaniyetlik yaptı! İyi ya?! Okusunlar da sizin gibi ayvazlardan da korusunlar kendilerini, virüsten betersiniz çünkü… Yarım akılla…

Birtakım şeyler açıkça konuşmanın zamanıdır. Üniversiteyi Washington’sa, masteri Oxford’da okumuş; doktorayı da İspanya’da yapmakta olan ve gönüllü olarak, canını tehlikeye koyarak, genetik laboratuvarında fiilen çalışmakta olan bir arkadaşım var. “ Hocam” dedi, “sekiz gündür, + vakamız yok!” İnanmıyorum demek için diplomaya gerek yok! Ananızdan hasbel kader doğmuş olma, ve gövde-i cismaninizi sokakta dolaştırabilmek, yetiyor… Ne çıkarı var da yalan söyleyecek? Beleş işler… Bu lâfı “mutlak gerçek”in ta kendisi zannederek, Körün bilmem neye sarılması gibi “Açılalım annem da saçılalım aha vaka yok… Bizim patron batıyor… Sokağa çıkma yasağı koydunuz, vakitten sonra kimseyi da ziyaret edemez olduk, söyleyemeyik da… Alevkaya’sında mangal yakacayık be sör, goyverin bizi…” diye çığrışmak için da bir niteliğe gerek yok! Ağzınız varsa, tamamdır…

Salgının çaresi izolasyondur… Ebedi mi? Elbette hayır… Bilim diyor ki: Matematiksel Yayılma Hızı 1’in altına düşene kadar… Bizde kaç? İki…  Bu halde açarsan ne olur? Buyurun:

Koronavirüs salgınının ilk dalgasını başarıyla atlattığı için model olarak gösterilen Asya ülkesi Singapur'u ikinci dalga çok ağır vurdu. Ülkede bir günde 1426 yeni vaka tespit edilmesiyle, toplam sayı 8 bin 14'e yükseldi... İlk dalgayı okulları bile kapatmadan bastıran Singapur’da ikinci dalganın, tedbirlerin erken gevşetilmesi ve ülkenin göçmen işçi nüfusuna yeterince test yapılamaması nedeniyle patlak verdiği belirtiliyor.” (Türkiye basınından)

“Washington Post gazetesinden Lena H. Sun'a konuşan CDC Direktörü Robert Redfield, "Virüsün gelecek kış milletimize saldırısının, şimdi geçtiğimiz döneme kıyasla çok daha zorlu olacağı ihtimali var. Bunu diğerlerine de söyledim, kafalarını arkalarına yaslayıp ne demek istediğimi anlamıyorlar" dedi. Washington Post'a konuşan CDC Direktörü virolog Redfield, sokağa çıkma kısıtlamalarının kaldırılması durumunda da yetkililerin sosyal mesafe uygulamanın önemini yeterince anlatmaları gerektiğini söyledi.” ( BBC Türkçe 23.04.2020)

 “İngiliz Lancet Public Health tıp dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, (dünyanın en saygın akademik tıp dergisidir NB) virüsün çıkış merkezi olan Vuhan'da uygulanan izolasyon ve sıkı tedbirlere nisan ayında devam edilmemesi durumda, ağustos ayında olası ikinci bir Covid-19 salgını gelecek. Bilim insanlarının analizine göre, nisanda kısıtlamalara devam edilirse ikinci dalga, ekim ayına kadar gecikebilir. Bu durum da sağlık çalışanlarına daha iyi hazırlanma vakti sunar. Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu'nda uzman olan ve araştırmayı yürüten Kiesha Prem, "Vuhan kentinde sosyal mesafe gibi alınan önemlere devam edilmezse, beklediğimizden daha hızlı bir şekilde ikinci salgınla karşılaşabiliriz. Kısıtlamalar kademeli olarak kaldırılırsa, ikinci dalga hem daha geç gelir hem daha az şiddetli olur" ifadelerini kullandı.” (Euronews)

Dinlemez iseniz ne olur? Şu:

Koronavirüs salgınının yeni merkez üssü olan ABD'de salgından en çok etkilenen bölge olan New York'ta ölenlerin sayısındaki ani artış morgları doldurdu. Kentin dışındaki Hart Adası'na buldozer ve özel araçlarla "toplu mezarlık" yapıldı.”(Sözcü gazetesi 10.04.2020)

Bizde adacık da yok! Ekvador’daki gibi yakarık…

Kimin hangi lâfı hangi hesapla söylediğine dikkat edin bence…

Aranmayın…

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Doç. Dr. N. BERATLI yazıları