Yere bat sefil kolay… (1)

loading
15 Ağustos, Cumartesi
£

9.64

8.73

$

7.37

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Yere bat sefil kolay… (1)

17 Mart 2017 tarihinde bu köşede yayınlanan yazımda “… Zulme karşı olmak, adalet talep etmek, fabrika işçisi olmak, savaşı istememek, baş kaldırmış olmak ya da herhangi bir tekkeye asker yazılmış olmak, düşünsel anlamda "sol" diye tanımlanmanıza yetmez …! Eğer o farklı düşünce sistematiğini öğrenip, benimsememişseniz! Sağın "namütenahi" renklerinden bir olursunuz; gene başkaldırır, gene adaletsizliğe isyan eder, gene hiçbir şeyi beğenmez, gene haktan hukuktan dem vurur, kafanıza gene çaput bağlar, zeytin dalı sararsınız ama sol değilsinizdir. Sol olmanızı belirleyen, talepleriniz değil; "müesses" düşünce biçiminden çok farklı bir düşünce sistematiğini benimsemiş olmanızdır. .. Siyasi talep değildir, sol ile sağı ayıran; felsefesidir… Yoksa Bolşevik Partisi MK üyesi Sultan Galiev, Ziya Gökalp'ten daha kapsamlı bir Turan fikriyatı geliştirmiştir. Fark ne? Felsefe!

Şimdi dönelim gene barış meselesine:…Lenin, İki Taktik'te anlatır ki aslında komünistlerin, iki mesele ile hiç ilgileri "yoktur"! Birincisi, demokrasi… İkincisi, ulusal sorun……Demokrasi ile ilgisi yoktur, çünkü hin-i hacette devlete karşıdır.…Ulusal Sorun'la da ilgisi yoktur; çünkü insanların çıkarlarının ulusal kimliklerine göre değil; sınıflarına göre biçimlendiğini düşünür!

… ancak bu iki mesele nerde ise toplumun bütününün ilgili olduğu, taraf olduğu, kafasını yorduğu meseleler olduğunda bunlara karşı bigâne kalırsanız, toplumun dışına düşmüş olursunuz ki o zaman siyasi bir anlamınız kalmaz! Onun için her ikisinde de siz kendi "sol" önerinizi geliştirip, savunmak zorundasınızdır. Konumuz Ulusal Sorun olduğuna göre, o konuda da yaptığı öneri, " Çoğunluk, azınlık ilişkisinden bağımsız, eşitliğe dayalı; gönüllü birlik"tir. Birincil görev birliği sağlamaktır ama eşitlik bir türlü sağlanamazsa ve gündelik hayat bir ezgiye dönerse, azınlığın ayrılıp kendi devletini kurmak hakkını savunmayan çoğunluk devrimcisine de en aşağılık emperyalizm ajanı muamelesi yapmak, hakkımızdır" der. (O hale gelindiği durumda bile birlik savunan azınlık devrimcisine “ Bu kadar acınacak halde olmasaydınız, çok gülünç olacaktınız” der)! Kıbrıs Türk Solu'nun "Barış politikasının" temelini, zivaniyaya aşık olmak, Rum kızı sevmek, korkak olmak, Urumsever olmak değil, bu ilkeler oluşturmaktaydı ama "One way ticket" şeklinde… "Ama"dan sonraki kısmı, mümkünse hatırlatmamaya çalışarak.

…   Annan Planı günlerinde yapılan yığınsal mitinglerden sonra, memlekette sol da anlamını yitirdi! Kafaya zeytin dalı sarıp, birkaç keskin lâf ediyor olmak, oldu size solcu olmak! Oysa yukarıdan beri anlatıyorum: Talepleriniz keskin olabilir ama o farklı sistematik ile düşünemiyorsanız, sadece sağın farklı bir kesimisinizdir, o kadar……

Şimdi bu "düşüncesiz" sözde "sol"da, yeni bir çözüm konsepti ortaya çıktı: Anastas ne istersa verelim da anlaşalım… Yoksa, Türkiye bizi asimile edecek!

Anastas'ın en son istediği senin bu adadan defolup gitmendir ve bunu hiç de gizlememiştir! Asimile olmayalım derken, toplu mezara gireceksin ey geri zekâlı… Örneği de gani! Kaç defa tehdit etti de yap(a)madı Makarios, Yorgacis, Samson ve Papadopulos? " Türkiye gelirse, 45 dakikada burada kurtaracak Türk bulamayacak" diye? ABD Dışişleri Bakanı Dean Rusk'a Yorgacis söyledi, büyükelçisine de Makarios.… Üç farklı zamanda……

Bunu söyleyenler, ( 5.Kol mensuplarını bir tarafa bırakıyorum; aşikar CIA sözcüleri falan da var çünkü) genellikle 1992'ye kadar sağ çevreler içinde olup da şimdi olanlar kanlarına dokunduğu için göya "barışçı" kesilenlerdir, dikkat edin… Sol felsefe olmadan kendi milliyetçiliğine karşı çıkmak, Helen milliyetçiliğinin tezlerini savunur hale getirmiştir böylelerini, dikkat buyurun” demişim ta o zaman…  İki sene once…Çünkü ansızın karşı çıktığı şeyin tam karşıtı, karşıt milliyetçilik!

Anlamak zor mu? Necip Fazıl Kısakürek de der ki:

Kolay mı Kafdağı'nı çevirmek dolay dolay?

Var ol ey ulvi zorluk, yere bat sefil kolay!"

Sağ ağızla söyleyelim belki anlarlar… Çünkü solcu değiller, hiç olmadılar…

(Devam edeceğim...)

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.