KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI

Deli öpmüş gibi

Yayın Tarihi: 28/11/20 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Üç haftadır kendi kendime izin verdim… Köşe yazısı yazmadım, yazamadım…

İlan ettik neredeyse… Üniversiteyi değiştirdim. Kıbrıs İlim Üniversitesi’ne geçtim. Yeni bir derse başladım. Kıbrıs’ta Tıp Tarihi! Yeni dersin hazırlıkları, yeni program ayarlama, yeni net programları yükleyip, online dersi öğrenme, uygulama… Öğrencilere ders notlarını paylaşma vs. az zaman istemiyor! Dünya kadar iş…

Yeni bir kitap hazırladım bu arada… On yıldan beri Kıbrıs Postası’nda yayınlanmış, Kıbrıs Sorunu, görüşmeler, belgeleri ve Kıbrıs’ta sol ile ilgili köşe yazılarını, bir araya topladım, kadim dostum Prof. Ata Atun da bir önsöz yazdı… Gazete arşivlerinde duracağına, el altında olsun o yazılar da! Şimdi “referance” oldular. Hala bir “edit” çalışmasına ihtiyaç var netten indirirken bazı noktalama işaretleri siliniveriyor. Ama yayınevine gönderecek duruma geldi, gönderdim.

Bunların yanında, söz verdiğim bir akademik, birkaç da sosyal yazı var…

Dolayısıyla, gazeteden bir süre sesimizi kesmek, bir zorunluluk haline geldi! İstesen de yapamıyorsun…

Oysa yığınla konu var… Örneğin şu Joe Biden meselesi…

Sosyal medyaya zaman zaman çok kızarım, bilir bilmez önüne gelen klâvye başına geçiyor, diye… Ama bazen da o olmasaydı, hiç duymayacağımız garabetleri işitmemize vesile oluyor diyerekten, hoşuma gidiyor.

Amerikan başkanlık seçimi ile ilgili olarak yazılıp çizilenlerden de bir şeyi fark ettim: Bazılarının, ABD’nin dünya içinde ayrı bir dünya olduğundan ve ölçülerinin olduğu gibi siyasi geleneklerinin de hiçbir yere benzemez, kendi ölçekleri içinde olduğundan haberleri yokmuş! Sanıyorlar ki Avrupa’da olduğu gibi, iki büyük partiden biri geleneksel sağ değerleri, öteki de hiç değilse, meselâ sosyal demokrat değerleri temsil ediyorlar! Örneğin, Konservativ Parti ile İşçi Partisi gibi… Ya da UBP ile TDP!

Biden kazanınca, bunlarda bir sevinç, bir keyif; sormayın gitsin…

Oysa değildir… Orada ölçek başka! Kendisi bizatihi sömürünün, emperyalizmin kendisi olan bir düzende, sanıyor musunuz ki Cumhuriyetçi Parti merkez sağ; Demokrat Parti de merkez sol olabilir? Dahası o düzende sol olabilir mi? Nere seviniyorsunuz? Yapılmış olanlar, yapılacak olanların teminatı olduğuna göre Biden geldi de önceki Demokrat başkanlar, Kennedy gibi, Küba Domuzlar Körfezi çıkartaması yapacak, Afrika’da Lumumba’nın öldürülmesine çanak tutacak, Johnson gibi Vietnam’a savaş ilan edecek, Bolivya’da Che Guavera’yı kurşuna dizidirip, kafasını ve ellerini kestirtecek diye mi mest oldunuz? Sürdürülmüş ve devam etmekte olan kavga, “bütün dünyayı biz idare edelim” diyen Neoconlar ile, “dünyayı idare ederken ülkeyi ihmal ettiniz, güçten düştük” diyen Trump arasındadır.

Almanya ve hatta İngiltere dahil kimseye bir nema yoktur, boşuna hallenip gülünç olmayın.

Kıbrıs Sorunu’nu, çözer mi? Çözer… Ya 1958’de Guadaluppe Görüşmesi’nde Eisenhaver’in dediğini der: “Verin hepsini Yunanistan’a”, ya 1965-67 arası Demokrat Johnson’un dediğini: “Verin hepsini Yunanistan’a, Türkleri de Meis adasına sürün; orayı da Türkiye’ye verelim” veya 1974’te Kissinger’in dediğini: “Çıkın yarısını alın! Bitsin gitsin… Bunları mı çekecek bütün dünya?”

Etekleriniz zil çaldı ama seçenekler, bunlardır…  Gücü yete bile, ki yetmedi şimdiye kadar, “Birleşik, sosyalist ve de üslerden arınmış Kıbrıs” seçeneği, yoktur… Deli öpmüş gibi zil takıp oynamayın…

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Doç. Dr. N. BERATLI yazıları