KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI

Aşı var, aşıcık da var mı?

Yayın Tarihi: 16/01/21 07:00
okuma süresi: 3 dak.
A- A A+

Bugün dünya ekonomisinde "sağlık sektörü", enerji sektöründen büyüktür. Silah sektöründen sonra, ikinci sıradadır... Silah satma, ilaç sat! Daha kârlıdır… Şimdi bu aşı üretimi de milyar kere milyar dolar kâr getirecektir. İlaç firmaları, ötekinin ürünü hakkında, aslında genel doğruları söylüyorlar. Ama konuyu bilmeyen insanların kafasını karıştırıp, rakiplerine çamur atmak amacıyla… Ki kendi mamulleri satılsın! Kapitalizmin ruhu budur…

"Vücudunuza ölü virüs mü vereceksiniz?"... Sanki de aşı denilen şeyin başka türlüsü varmış gibi... Çiçek, suçiçeği, kızamık, çocuk felci, kuduz, tetanoz’dan tutun da vücudunuzda yüzlerce hastalık etkeninin, patojenitesi azaltılmış sebebi zaten dolaşmıyor mu? Nasıl kurtul-dunuz o illetlerden sanıyorsunuz?  "Ölü virüsmüş" diyor! Aşı zaten o demek!

Ya da tam tersi, "Henüz ilk defa denenen bir teknikle üretilmiş etkinliği ve komplikasyonları bilinmeyen bir ilaç, aşı bile değil; onu mu yaptıracaksınız?" (ABD kendi şirketi de ortak olana kadar, onaylamadı onu da...) Beriki "vücudumuza parçacık şeklinde chip sokacak emperyalizm de bizi izlesin" diyor! Yahu sen hayatta ne yaptın da CIA milyonlarca dolar masraf edip seni izleyecek? 007 misin mübarek?

Bir satır istatistik bilmeden diyor ki "Ama bunun etkinliği %79 muş!" Sanıyor ki o lâf aşıyı yaptıran 100 kişiden 21'i ölecek demektir! O, o demek değil yavrum…

Rusya kendi yaptığını, Çin kendininkini, ABD + Almanya kendilerininkini, İngiltere Oxford'unkini satmak için bilinçle ve “ödemeli” ötekiler hakkında çamur atan yazılar yazdırıyorlar. Son yıllarda hekimler arasında da Hipokrat’I falan sittir edip, ilaç firmaları ile çalışan tipler çıktı. Düzen, bu! Para guzzum… Herif açıkça söyledi, “50 bin dolar aldım, Lancet’te adamların ilacını öven makale yayınladım”! Dünyanın en saygın tıp dergisidir, Lancet… Serbest Pazar Ekonomisi, ya da Neo Liberalizm dediğiniz illetin, ahlâkla, namusla işi yoktur! Kazan parayı da nasıl istersen düzeni…

Bilgisiz ama canından haliyle korkan insanları korkutup, kendi ürününü satmak, o kafaya etik geliyor… Bu ilk değil... Her yeni ilaç ve tedavide bu rekabet yaşanıyor. Konuyu hiç bilmeyen bir hayli insan da korkup, paniğe kapılıyor.

Hâsılı kelam, ben anlatmaktan usandım... Ailemi ve kendimi koruyup, dalgamı geçmez de her söylenene doğrusunu anlatmaya kalkışırsam, kafayı sıyıracağım... Şimdi artık dalga geçiyorum.

Aşımı oldum… Buyurun… 

Yarın devam edeceğim…

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Mete Atamel 16/01/21 11:13
Hocam, makalenizi, bu "istatistikten anlamayan", "hayatta hicbir basarisi olmamis", "bilgisiz" insanlari asagilamak yerine, bu asi konusunda dogru bilgileri aktarmak icin kullansaydiniz keske, daha faydali olurdu.

Diğer Doç. Dr. N. BERATLI yazıları