KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI

Gökten iki zar düştü

Yayın Tarihi: 15/03/21 07:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Dünkü yazıda sosyal medya muhabbetinden bahsettik ya?

Sayın dostum Osman Şan Bey de bir soru sordu. “Hocam şimdi ben de iki defa aşı oldum. Ben de yaptırsam böyle mi çıkar? Yoksa insandan insana değişebilir mi?” Güzel soru! Yanıtladım:

“Osman Bey, insan vücudu fabrikasyon değildir. Onun için tıp fakültesinde bize ilk öğrettikleri ve bazılarımızın da hiç öğrenemediği şey, "Hastalık yoktur, hasta vardır" ilkesidir. Tıp matematik değildir. 20 tane mühendise ‘şu binaya ne kadar demir gerekir?’ deseniz, aşağı yukarı aynı miktarı söylerler ama ayni öksürükle 5 doktora gitseniz, 5 farklı izah dinleyebilirsiniz.

Şimdi bende 159 çıktı, ki 50 yeterlidir; birinde 200 bir başkasında da 70 çıkabilir, meselâ...Ama benim de bile bile denek olarak katıldığım bu çalışmada (ki DSÖ için yapılıyor) aşılanmış 528 kişinin sadece 2 tanesinde yetersiz sonuç alındı. Bilimsel bir araştırmada, bunu çıplak olarak dile getirmenin de bir anlamı yoktur. Elde ettiğiniz rakamları, istatistik biliminin "Manalılık Testleri"ne sokar, bulduğunuz sonucun, tesadüf mü anlamlı mı olduğuna öyle karar verirsiniz. Bu ekipte bir de matematik profesörü vardır. Bu sonuç, “İleri Derecede Anlamlı"dır...

Ha şimdi bir kısmı sırf Türkiye'ye sövsün diye, bazısı meşhur olsun da muayenehanenin hastası artsın diye, bazısı sosyopat'tır, toplum düşmanı olduğundan her iyi şeye düşmandır diye, kimisi gece yaptığı hanımdan gizli dolambaçlı işleri yapamıyor ve kızgındır diye bazısı da ot olsun tabağa girsin diye üniversitede bir tıp fakültesinde böyle kurallara uyarak yapılan bilimsel açıklamalar hakkında ileri geri, cahilce, ahmakça, saçma lâkırdılar edip, kendilerine "haddini bil" diyen yasal meslek örgütlerine "fikir özgürlüğüm var" deme hakları var sanmalarına kimse ses çıkarmıyor! Adını andığım profesörün başka bir makalesi, DSÖ tarafından, "Covid Hakkında 2020 yılında yazılmış en değerli on makaleden biri olarak" ilan edildi ve yayınlandı.... "Co-author"de yukarıya mesaj attı...

Oysa burada söz konusu olan fikir değil, bilgidir. Bilgisi olmayanın fikri de davulcunun hava kaçırması mesabesindedir. Ve ayrıca bu vahim durumda halkın aklını karıştırarak, önlenebilir ölümlere sebep de olabileceğinden, tehlikelidir ve hem tıp bilimi ve hem de yasalar, bunu yapmayı yasaklar.”

Osman bey, sordu: “Yani şimdi biz de gidip buna mı baktıralım?”

“Hayır... Herkesin yaptırması şart değil... Bilimsel bir örnekleme ile çalışılır (ki çalışıldı, işte!) ve sonuç açıklanır. Bu bilimsel araştırma... Aşılanmış sağlık personeli üzerine yapıldı... Her gün virüs ile karşı karşıyalar, bakalım aşı ne kadar koruyor? İki de hekim kaybettik, biliyorsunuz...” 527 aşılanmış sağlık personeli üzerinde yapıldı ve 525 “ileri derece bağışık” bulundu. (Ben gönüllü katılan 528.inciyim)

Sohbete Necati Ahmet Özkan da katıldı ve dedi ki:

“Tam da ekipte matematikçi de var mı diye düşünüyordum ki olduğunu azdınız! Ona da şöyle dedim:

“Necati Ahmet Özkan sen zanneden senin zannettiğini biz zannetmeyik? Bilimsel metod şimdi icat edilmedi ya! Bize tıp fakültesinde 4 sömestr da istatistik okuturlar, nasıl yayın yapacağımızı bilelim diye... Da gene da "ben bilirim" demez, ekibimize bir da meslekten istatistikçi alırız... Her şeyi bilemeyeceğimizi biliriz çünkü...”

Tam burada, gökyüzünden iki zar düştü: 7/7

Muhabbete Prof. Tamer Şanlıdağ da katıldı:

“Nazım hocam, izninle konunun daha iyi anlaşılabilmesi için yapmış olduğumuz araştırmanın haberini alttaki linkte paylaşıyorum. “

neu.edu.tr/yakin-dogu-universitesi-desam

Hadi iyi okumalar… Anlayamayacağınız ayrıntıları sorun söyleyelim…

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Doç. Dr. N. BERATLI yazıları