KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI

Yeni helikopter alımına gerek yoktur

Yayın Tarihi: 07/08/21 09:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Dün sosyal medyada hesabıma bir not düştü. Bunu kendime saklarsam millete haksızlık olacağını düşündüğümden, paylaşıyorum. Dikkatinize:

25 YIL ÖNCE KALEME ALDIĞIM ve GEÇEN YIL KALKANLI YANGININDAN SONRA YAYINLADIĞIM YAZIMDIR...

Az önce televizyonun alt haber bandında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğanin açıklamasını görünce aklıma geldi.

Ve yetkililere bir kez daha sesleniyorum henüz geç değil. Yeni helikopter alımına gerek yoktur.

Ben Pile Köyünden Sonbil Çelebi, 35 yıl İngiliz Kraliyet Ordusunda itfaiyeci olarak çalıştım. 1995'deki Girne yangını dahil sayısız yangına katıldım. Helikopter konusu uzun yıllardır memlekette yangın çıkınca çok sağlıksız bir şekilde tartışılır sonra unutulur! Bu işi gözünüzde çok büyütüyorsunuz! Sebebi, kimse alınmasın ama cehalete varan bilgisizliktir. Malum biz KIBRISLILAR her konuda uzmanız.

Her neyse daha fazla uzatmadan yapılması gerekenler:

Herbir helikopter 2. pilot ister. Bir helikopter kullanan diğeri bucketi idare eden... Bunlara ek olarak birde yer pilotuna ihtiyaç var ki koordinatları verir. (Dolayısıyla, alacağınız her bir helikopter için, senede her biri bir ya da iki gün çalışacak, ama tüm sene enyüksek baremden pilot maaşı alacak, en az üç pilot ve yer personelini de hesap ederseniz on kişiye ihtiyaç vardır. Helikopteri alıp da park edince, mesele bitmiyormuş. NB) Bütün bu saydığım personel barış kuvvetlerinin elinde var. İngiliz üslerindeki uygulama da aynıdır. Yalnızca yangın için helikopter bulundurma çok yüksek maliyetlidir. helikopterler çok amaca hizmet verebilecek araçlardır. Dolayısı ile bu yöntemle; Maliyet ultra rakamlar değil basit ve etkili, ülke ekonomisinin kaldırabileceği limitlerdedir.

2. Barış Kuvvetlerinin elindeki helikopterlerin alt kısmına RAINER VEYA RAIN BUCKS denilen 1 ton kapasiteli Kovalar alınıp monte edilebilir. (Türkiye de bu yola gidileceğini açıkladı. NB) Dört bir tarafı deniz olan ülkemizde şu tedariki (water supply) ekstra sorun değil.

3. Adanın uç noktalarındaki yangınlarda zamandan kazanmak için yakın ve uygun futbol sahalarına yakıt tankerleri eğitimli personel ile konuşlandırılır ve Helikopterlerin yakıt ihtiyacı karşılanır.
Bu hazırlıklar eğitimleri ile beraber önceden yapılır KARPAZ'IN UCUNDAKİ yangın için havalanan helikopteri ikmal için Ercana yollarsaniz havada kalma süresi çok azalır yani verimliliği azalır.

Yetkililer şimdiden bunun altyapısı için kolları sıvamalı Karpaz ve Lefke de hatta Kormacit bölgesinde uygun futbol sahalarını tesbit edip ilgili birimlerle KOORDINELİ sürekli egitim yapmalıdır.
Yeterki niyet olsun

4. Bu gibi yangınlarda en önemli konu seri ve süratli bir sekilde yangının büyüklüğüne küçüklüğüne bakılmaksızın oluşturulacak Kriz yönetim merkezidir ki helikopter yönetimi dahil her türlü ihtiyacı anında karşılayabilsin bu personel eğitim ister bugunkü yangın dahil bu gibi olagan üstü durumlarda en önemli halka krizi doğru şekilde sevk ve idare edebilecek eğitimli personeldir, bu merkez TEK olmalıdır.

UNUTMAYINIZ: MORE TRAINING MORE LEARNING!

1995 yılındaki Girne yangınından sonra yetkililerin benden istedikleri rapordan alıntılardır bu yazdıklarım. Üzülerek görüyorum ki geçen koskoca 25 yılda gerekenler yapılmamış veya yeteri kadar yapılmamış, memleketimiz ihmal ve tembellik yüzünden yanmaktadır.

BİR İŞE YARAYACAKSA BEN BURADAYIM BİLGİ VE BİRİKİMLERİMLE. Saygılarımla… Sonbil Çelebi/ Pile…

Bizim bilene değil, bilmeyenin lâfazanlık etmesine ihtiyacımız olduğundan, isteyen dinlesin, isteyen dinlemesin…

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Doç. Dr. N. BERATLI yazıları