KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI

Çinli öğretmen

Yayın Tarihi: 23/03/22 12:30
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Hüsnü Mahalli’den okuduğumuza göre,  Pekin’de bir lise öğrencisi öğretmenine sormuş: “Rusya neden Ukrayna ile savaşıyor?”

Öğretmen, bakmış mesele zor;  bir  örnekle  anlatmaya başlamış :

“20 yıl önce genç, güzel ve hovarda bir kadın anlaşamadığı zengin kocasından ayrılmış. Karısını seven adam, kadının var olan bütün borcunu ödedikten sonra, ona büyük bir servet ve üç çocuğunun velâyetini de bırakmış. Bu kadar parayla şımaran kadın kocasının iş rakibi ile ilişki kurmuş ve gününü gün etmeye başlamış.  Yeni sevgili ile yetinmeyen kadın kısa bir süre sonra kasabanın serseri gençlerine takılmaya başlamış.  Onlar da eski kocadan para sızdırmak için adamın evinin önünden geçerek, “hanımın marifetlerini anlatırız ha!” diyerek rahatsız etmeye başlamışlar. Ayrıldığı karısı ve onun arkadaşlarına kızan adam, intikam almak için çocukların birisini kendi yanına almış. Bu duruma öfkelenen kadın, “çocuğumu geri vermezsen ben de gider başka bir adamla evlenir ve çocuklarına kötü davranırım” demiş. Öte yandan, zaten kadınla evlenmek istemeyen yeni sevgili, rakibini rahatsız etmek için kadınla gönül eğlendirmeyi sürdürerek, evlenme vaadi ile kadının, rakibinden elde ettiği servete el koymayı planlamaktaymış. Vaadlerden cesaret alan kadın,  bir yandan kasabanın serserilerini eski kocasına saldırtmaya, öte yandan da yanındaki çocuklara kötü davranmaya başlamış. Durumdan haberdar olan koca uyarılarına rağmen çocuklarına kötü davranmayı sürdüren kadının evini basarak iki çocuğunu alıp götürmüş. Kadınla eski kocası arasındaki kavgayı fırsat bilen kadının takıldığı adam “Sen merak etme. Ben ve kasabanın tüm erkekleri senden yanayız. Sakın korkma” diyerek kadını kışkırtıp durmaya devam etmekteymiş. Bu kışkırtmalardan cesaret alan kadın çocuklarını geri almak ve eski kocasından intikam almak için eski kocasının kardeşine da sataşır olmuş.

İşin tehlikeli bir hal aldığını göre eski koca eski karısının daha çirkin oyunlara kalkışmasını önlemek için evini basmış, neyi var neyi yok her şeyini almış sonra da kasabadan kovmuş. Eski kocanın bu davranışından işin ciddi olduğunu anlayan kadının sevgilisi ve kasabanın serserileri kadını yalnız bırakarak ortalıktan kaybolmuş ama arada bir kadına haber göndererek “merak etme arkandayız” diyorlarmış.  Çıkmayan candan ümit kesilmez…

Her şeyi elinden alınan kadın şimdi kara kara düşünüyormuş: “Acaba eski kocama dönsem mi” diye!..

Öğrencisine dönen öğretmen: “Söyle bakayım anladın mı şimdi?”

Öğrenci “Evet” öğretmenim demiş ve eklemiş: Koca Rusya, karısı Ukrayna, kadının gönül eğlendirdiği kişi Amerika, kasabanın serserileri NATO ülkeleri ve çocuklar Kırım, Donetsk ve Luhansk. Öğretmen: Peki kocanın kardeşi kim? Öğrenci: Belarus…  Öğretmen: Peki sen kimden yanasın? Öğrenci: Elbette kocadan yanayım. Öğretmen: Erkek olduğun için mi? Öğrenci: Hayır! Büyük Önder Mao bize erkeklerle kadınların eşit olduğunu öğretmişti. Öğretmen: Peki neden kocadan yanasın? Öğrenci: Çünkü kadını kandıran, gönül eğlendiren, servetine el koymak isteyen sonradan da yarı yolda bırakarak kaçan sevgiliye (Amerika) karşıyım.

Hikâyeyi bana Yusuf Gönenoğlu gönderdi… Mesele tam da budur…

Siz de anladınız mı?

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Ahmet Fuat25/03/22 20:25
Hoca sen artık bir görünsen acaba yahu? Ne den? Bir düşün bu işi.

Diğer Doç. Dr. N. BERATLI yazıları