KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI

NATO’ya üye olmak

Yayın Tarihi: 19/05/22 07:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Finlandiya Çarlık zamanı Rus işgali altında idi... Rus sömürgesi idi yani…Lenin geldi, bunların bağımsızlığını tanıdı... Hala bağımsızlık günlerinde Lenin'i de anarlar... Ama sanırım o konuda Rus komünistleri değil, çarcılar haklı çıkıyorlar. Neden?

2. Dünya Savaş öncesi bunlar “ Olmaya da Stalin vaz geçer da bizi gene işgal eder” iddiasıyla gene bir güvenlik mugalatası çıkarıp, Hitler'e yanaştılar. Ruslar da Polonya’yı işgal ederken, bunların da üstüne saldırdı. Saldırıyı püskürttüler, Hitler ile bir olup, dönüp gelip Leningrad'ı kuşattılar. Şimdiki Petersburg... Rusya’nın en modern kenti, ikinci başşehri… Kuzey’den Finliler, güneyden Almanlar saldırıp kuşattılar… Kuşatma 872 gün sürdü… Isınma dahil, elektrik dahil, beslenme dahil, bütün hizmetler durdu. Çoluk çocuk, ihtiyar, her gün 7 bin dolayında inan, sokaklarda açlıktan yere düşüp öldü. Günde 125 gr. Talaştan yapılmış ekmekten başka gıda bulunamayan Petersburg’da sadece 500 bin sivil öldü. Ruslar da bunu hatırlatırsa, "bize ne? Biz sizi sevmeyik!" demek, yetecek mi?

Öte yandan bir de Kaliningrad var… Denizin karşısındadır, Finlandiya ile Polonya arasında ama Rus şehridir, Rusya'nın şehridir... Kaliningrad ne olacak  Onu da NATO mu fethedecek? Yoksa Ruslar Leningrad örneğini göstererek kendi şehirlerine bir karayolu açacak kadar Fin toprağına el mi koyacaklar...

İsveç ya da Finlandiya babamızın oğlu mu? Rusya'nın milli güvenliği ne olacak? Bir de bu yandan bakalım, bakalım ne görünüyor?

Şimdi, kim, kimin güvenliğini tehdit ediyor bir de böyle bakınca? Odesa'yı Kırım'ı alıp Karadeniz’e çıkışını önleyeceksin? Yukarıdan, Baltık denizine çıkışını önleyip, senden askeri olarak çok daha güçlü olan bir devleti, Vladivostok'tan başka bir yerden denize çıkamaz hale getirecek, tarih boyunca Almanya ile komşu bir devleti, bir Pasifik devleti haline getirmeye kalkacaksın ve o da sineye çekecek? Oynanan reel politik oyun, budur...

Ve bu itişme yüzünden size ne da tepenizde bir nükleer bombanın patlatıp, çoluğunuzun çocuğunuzun kâğıt gibi yanması riskine böyle hevesle taraf oluyorsunuz? Size ne? Sizin önce evlatlarınızın torunlarınızın yaşama hakkını savunmanız icap etmez mi? Torununuzun saçlarının tutuştuğu, gözlerinin eriyip aktığı  anı önce bir düşünün de Finlandiya başbakanının güzelliği ondan sonraki meseledir.

Nükleer savaş çıkar mı?

Ruslar Hitler zamanı gibi 20-30 milyon Rus ölecekse, 100 milyon Avrupalı'nın daha evvel ölmesinden hiç hicap duymayacaklardır. Emin olun… Hele bugünün koşullarında, Rusya'nın onların attığı füzeleri önceden öngörüp önleme gücü var; ama onların Ruslar'ın atacağu süpersonik füzeyi önceden algılayıp, önleyecek zamanı yok iken...

Buna rağmen dönüyor bu dolap...

 "Kadın eli değsin" dedik ama Finlandiya'nın güzel başbakanı, İsveç'in "mevzun" başbakanı ve Almanya'nın "hanım" dışişleri bakanı bir oldular, Hillary Clinton teorileri ile dünya savaşı çıkarmaya uğraşıyorlar. Hani yahu da dünyayı kadınlar kurtaracaktı?

Demek ki sadece "kadın" olmak siyasi bir nitelik değildir... Sadece "erkek" olmanın olmadığı gibi... Yoksa kadın eli değsin elbette... Toplumun yarısını dışlayan bir yaklaşım ne demokratik olabilir ne de adil...

Yani yönetici seçerken, insanlar seçeceklerinin belinin altına değil, üstüne bakmalıdırlar.

Yoksa Çariçe Katerina ile 1. Elizabet ve Kraliçe Viktorya'nın, Karya Kraliçesi Artemisia’nın yaptıklarını değme herifler yapmadı.

Hele Artemisia!!!

Pers İmparatoru Xerkes, Yunanistan'a savaş açtı. Büyük bir deniz savaşı oldu, Salamis Deniz Savaşı... Kıbrıs donanması, Persler'in tarafında savaştı... Halikarnas donanması da... Karya Kraliçesinin yönetiminde...  Savaşı Yunanlılar kazandı... O akşam Xerkes'in söyledikleri, tarihe geçti! "Bugün" dedi, "erkekler kadınlar gibi savaştı ama bir kadın erkeklerden iyi savaştı!"

Yani mesele cinsiyet değil, zihniyettir. İşte Artemisia…  Ve lâkin sevgilisi ve kocası, erkek kardeşi Mozaleum idi... Ona yaptırdığı anıt yüzünden anıt mezarlara  her dilde mozole diyoruz... Telâkkler ve hatta aşklar ve cinsel alışkanlıklar ile davranışlar zamandan zamana, mekandan mekana değişiyor... Siyasette başka nitelikler önemlidir.

GG maç yapmıyor… İnsanlığın varlığı konu ediliyor…

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Doç. Dr. N. BERATLI yazıları