KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI

Tekkeye mürid yazılmak

Yayın Tarihi: 26/06/22 12:00
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

2019 yılbaşı günü bir yazı yayınladıydım. Bu yangın şamatasını takip edince bir daha yayınlama gereği duydum. Yazı şuydu:

Tekke deyince, sadece dinsel olanlarından bahsettiğimi sanmayın! Bizde ne tekkeler var? Politiği de var, STÖ'sü de, "devrimci"si, solcusu da.

Aralarında yarım asır geçirdim, ciğerlerini bilirim. Bu yeni tip müridlerin özellikleri var. Yazayım da millet her defasında şaşkınlığa uğramasın.

1. Tekkenin kayıt defterine adının yazıldığı andan itibaren, hiç başka bir gayrete gerek yok, artık kendini mutlak gerçeğin sahibi ve temsilcisi sayabilirsin.

2. O andan itibaren artık mahalle kahvesinde, kulüpte ve son zamanlarda da sosyal medyada, bilir bilmez her konuda iddiada bulunup, hükümler vermeye yetkilisindir. Bu "ideolojik mücadele" sanılıyor.

3. Ağzını açtıktan sonra artık bir şeyi bilmediğinin ortaya çıkması tekkenin ve senin de itibarına gölge düşürür sandığından, özellikle de bilmediğin bir konu konuşuluyorsa, meseleyi senin bildiğini sandığın bir çerçeveye çekmek üzere "damda gezer takyanoz" usulü ilgisiz lâflar edip, konunun cılkını çıkarmak hürriyeti, sana aittir.
Bu yetkiyi ve "entelektüel" pozunu, bitirdiğin okullara, yazdığın dünyada da değer bulmuş makalelere, kitaplara, ürettiğin sanat ürünlerine değil, tekkenin üyelik kaydına borçlusundur.

4. Fikirsel yapın ve bilgi birikimin, gençliğinde öğrendiğin 15 sloganı aşarsa, racona aykırıdır! Çünkü sana öğretilen o 15 sloganın yetmediğini düşünmekle, imanının da sakat olduğuna işarettir. Ne demek "daha bilgi"? Söylenenlerin doğruluğundan kuşkun mu var?

5. Bu bakımdan "daha bilgi" arayıp söyleyenler, "imanı sakat olan" döneklerdir, sanmaktasındır.

6. Bu özgüven ve fikirsizlikle, herkese ve her koşulda üstten bakan bir üslupla konuşmalı, müftüye din, profesöre akıl, beyin cerrahına ameliyatın nasıl yapılacağını, uzay aracı astronotuna ay yolunun güzergâhı hakkında fetvalar vermelisin! Muhtaç olduğun kudret, senin tekkenin üye kayıt defterinde vardır.

7. Bu yetkiyle, dinen yılbaşı kutlanmasını ayetler ve hadislerden örnekler vererek doğru bulmayan bir hocaya ile ona "Bunun din ile ilgisi yok! Bu bir takvim meselesidir"diyerek, ilkel Roma takviminden başlayarak, Hicri, Jülien ve Gregoryen Takvimleri anlatmakta olan birine "çok aklınız varsa, Suudilere verin" diyebilme yetki ve cüretini de bulabilirsin. Dedik ya: "Muhtaç olduğun kudret" Tekkeye mensup oldun olalı, senden akıllısı yok, bundan da eminsin…

8. Bu dam üstünde saksağan akla eğer hakaret ettiğini sandıklarından birisi de hakkettiğin cevabı verir "Hasss Ulan! Aklın kadar konuş!" derse, iki matbu reaksiyon geliştirirsin.

9. Tekkenin bir diğer müridi "seviye düştü" der… Böylece hiç kitap okumadan edindiği üst düzey felsefi seviyeyi reklam etmiş olur. Ve aklına bile gelmez ki: "Seviyeniz neyse, o seviyede cevap alacaksınız evlâdım! Kenar mahalle uyanıklığı seviyesi de Harvard'da bildiri ciddiyetiyle cevaplanmaz ki" diyecek biri ve tam maskara olunacak…

10. Siz de gıybet ederek, "Ben sana demediydim!" diye çark ederek, bir de hakkı yenmiş yetim rolü oynayacaksınız. Öyle de haklı, böyle de… Çünkü ilk şart, haklı çıkmaktır! O yoldan olmadı, bu yoldan olsun…

11. Memlekette sol, bunlar yüzünden hayır etmiyor çünkü bu tavrı birinin beğenip, benimsemesi ve desteklemesi mümkün değildir ama kendileri memnun. Çünkü başkalarının çırpınmasıyla her seçim kazanıldığında, bakan/müsteşar/ müdür bunlar oluyor, halka inat… Kendileri de meyhane muhabbetine devam ederek her defasında ilk seçimde partiye kaybettiriyorlar. Sonra da dönüp, durduğu yerde taş atıp kolu yorulmadan makam sahibi olmasına sebep olanları "yerler"!

12. Yaşım 65'i buldu… Elli senedir bunları görür, duyar, "bizim arkadaşlardır" deyip sineye çekerim. Kaç yılım kaldı bilmem. Artık çekmeyeceğim…

Tekkenin müridlerine, şıhlarına ve tekke sosyetesine, duyururum. İster beğenin, isterseniz de beğenmeyin Arif Hoca'ya rahmet okutmayın bana şimdi.

Yeni yılda aldığım karar, budur… Demişim o zaman… Devamı da gelecek yazıda…

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Doç. Dr. N. BERATLI yazıları