Allah müstehakını vere

loading
25 Eylül, Cuma
£

9.72

8.90

$

7.63

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Allah müstehakını vere

Teknolojinin yarattığı bir aletin yaratılmasında kullanılan bilgi birikimi ve o aletin üretilmesinde kullanılan toplumsal emekte payınız yoksa, o aleti amacına uygun kullanamıyorsunuz. Adam yol yaparken kayaları kolay parçalayın diye dinamit yapıyor; siz tutup dinamiti insanları öldürmek için kullanıyorsunuz, örneğin!

Cep telefonu denilen püsküllü belâ da bana göre böyle üretilme amacına ters insanlara rahat değil, rahatsızlık verecek biçimde kullanılan, nalet bir alettir. Biliyorsunuz ki bu aleti Finliler, ülkelerinde bulunan üçbinden çok gölden dolayı, her yere hat çekemedikleri için ürettiler. Böylece uzak çiftliklerdeki insanların, telefon şebekesi içinde, ihtiyaçlarını gidermesini sağlayacaklardı.

Vay keşke kalsaydı! Birkaç yüzbin Finli de dünyadan kopuk yaşasaydı.

Bu avuç içi kadar meymenetsiz şey insanlarda rahat huzur bırakmadı... İnsan ilişkileri artık bu rezil üzerinden kurulu hale geldi!

İki kişinin, bir masanın etrafına kurulup da ağızlı yüzlü bir sohbet etmesi, imkânsız!

"Merhaba, hoşgeldin" falan demeye kalmaz, muhatabınızın cep telefonu çalar! O eski deyimle "mükaleme"sini bitirir, "ne var ne yok?" dersiniz, sizinki ötmeye başlar. Siz telefondaki sesle konuşmaya devam ederken, onunki bir daha öter! O telefondaki sesle "Eylik sağlık be gardaş" diye muhabbeti koyulturken, siz mezelerden çimlenmeye başlarsınız... Biraz sonra, siz kendi "cırıldayan canavarınız" ile hasbihal ederken, o da ilk yudumunu kendi kendine alacaktır. Artık insanlar birbirleri ile değil, ceplerindeki bir belâyı muazzama ile sohbet etmektedirler.

Numaranızı bir biçimde bilen herkes, hayattaki ilk ve en önemli muhatabımızın, canı istediği an kendisi olması lâzım geldiğinden, emindir.

- Seni cepten aradım, çaldı çaldı cevap vermedin!

Bu, sizin ne kadar büyük bir ayıp yapmış olduğunuzun suratınıza çarpılmasıdır. Adam sizi aramış, çalmış, çalmış, cevap vermemişsiniz! Olur mu?

- Ameliyat yapıyordum...

- Çok önemli bir toplantıdaydım...

- Tuvalette oturmuş, bir elimde sigara ötekinde gazete def-i hacet ediyordum...

Hayır... Yok efendi, böyle bir hakkın... Telefon çaldı! Neden cevap vermedin? Uterin arteri kanayan, kanamasını durdurmazsan on dakikada ölecek olan hasta mı önemli, cep telefonu mu? Öttürmüş işte adam! Nasıl cevaplamazsın?

Kapatamazsın da... O da suç!

İnsanlar yüzüne, birini öldürmüşsün gibi baka baka:

- Seni aradık, telefonun kapalıydı! derler...

Aavvvvvvvvvv... Ne büyük suç!

Geçenlerde, Türkiye'de yapılmış bir ankete gözüm takıldı. İnsanlara soruyorlar:

- Sevişirken cep telefonun çalarsa n'aparsın?

Cevaptır, dikkat isterim... %70 dolayındaki yanıt:

- Cevap veririm...

Hay allah müstehakınızı versin! Hay allah sizinle o haltı işlemeye kalkanın da bin türlü belâsını versin! Ulan, çocuklarınız antenli doğacak... Yabancılaşmanın bu kadarı da olur mu? Dilimin ucuna başka sorular da geliyor ama bu sütun onları sormaya, müsait değil...

"İnsanlar rahat etsin diye üretilen bir alet, rahatsızlığın büyüğü haline nasıl gelir?" sorusunun, en güzel yanıtıdır bu cep telefonu denilen belâ!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.