Profesyonel futbol ya da bağdattan dönen hesap...

loading
7 Temmuz, Salı
£

8.56

7.73

$

6.87

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Profesyonel futbol ya da bağdattan dönen hesap...

On yıl kadar önceydi. Bir futbol kulübünün başkanı olan yakın bir arkadaşım, bana "devlet futbolculara para versin" deyip, fesin başımdan sıçramasına neden olmuştu.
" Niçin?"
" E futbolumuz ölecek…" Ben de sormuştum:

" Son yıllarda kaç tane Galliga, Zihni, Erbay, Ayhan, Orhan, Özer Komando, Baba Fevzi, Derviş Doğa, Şükrü, Yaşar, Üstün, Enis çapında futbolcu yetiştirdiniz? Hani nerde Sevim Ebeoğlu'nuz, Önder Natık'ınız, Üner'iniz? Ne parası yahu?"

O ara şimdi kimse kusura kalmasın ama basında spor yazıları yazan arkadaşların da doldurmasıyla, durduğumuz yerde, profesyonel futbol meraklısı oluverdiydik. Tabii sağdan soldan para edinip de toplumda yer de arayan nevzuhur iş adamlarımızın, ortaya saçtığı paranın da önemli rolü vardı, bu anormal talepte… Adam top oynayacak, maaşını devlet ödeyecek! Niçin?

FİFA, profesyonel olmak için bazı koşullar ileri sürer, yerine getiremeyeni, amatör liglere geri gönderir, dünyada… Dünya standardında stadın, antreman tesisin, sağlık ve kamp tesislerin, salonun, sağlık ekibin olacak! Bunlar yetmez… Her sene bilançon dengeli olacak! Yoktur öyle kaynağı belirsiz para ile aklına geleni transfer etmek, devletten yardım alıp, tesis yapacağına, futbolcu maaşı ödemek… Teşvik primlerini, şikeyi, beti bir kenara bırakıyorum.

İtalya gibi memlekette Fiorentina gibi takımın, mali nedenlerle nerelere gönderildiğini unutmadık. O günlerde, bunları söylediğim kulüp başkanı arkadaşım, belli etmemiş ama sanırım bana kızmıştı.

Profesyonel futbol, bir sanayidir. Şirketleşen futbol kulüpleri, tv hakları, reklam gelirleri, promosyon satışı gelirleri, stad gelirleri, çeşitli şirketlerdeki iştirak paylarının gelirleri ve başarılarına göre UEFA; FİFA gibi dünya kurumlarından aldıkları primlerle, bir bütçe oluşturur, o bütçeyi denk tutarak, transfer v.s. yapar, profesyonel liglerde tutunurlar. Ayakları kaydığı anda da "profesyonelliğin gereğini yerine getirmeye gücü yok" diye, alt liglere, amatör liglere gönderilirler. Manchester United, en güçlü profesyonel futbol kulübü diye bilinir, çünkü her maçını en az 66bin seyirci ile oynar. Devletten yardım isteyecek hale düşse, hemen o saat amatör lige postalanır…

Kıbrıs'ın kuzeyinde, böyle bir faaliyeti sürdürecek bir yapı, yoktur. Ne seyirci sayısı, ne reklam pastası, ne tv gelirleri buna uygun değildir. Profesyonelleşme diye diye, üst liglerimizi yabancı doldurup, gençlerimizin önünü tıkadık. Bu yetmedi, köylere hatta mahallelere kadar birer futbol kulübü uydurup, her köye bir, bazılarına daha çok çim saha doldurup, devletin başına sardık. Böylece, üst liglerin yerli futbolcu kaynaklarını da öldürdük. Adı duyulsun için, her kulübün başına da hasbelkader biraz para kazanmış her kim varsa getirdik… Ne oluyordu? Alıkoyun da profesyonel futbol oynayacaktık." Ambargolar kalksın"ıdı da Arsenal'la, United'la, Real Madrit'le, görülecek hesabımız vardı…

Barselona'ya haddini bildirecektik, tutmasınlardı bizi… Oysa en popüler futbolcularımız, Avrupa liglerinin en dibinde yer alan Rum takımlarına giremiyor, yedek kalıyorlardı. Zihni'nin, Derviş'in, Sevim'in, Oğuz'un kulakları çınlasın… Son ikisi Premier lig'de de oynadı aklımda yanlış kalmadıysa…
O sıralarda, "yahu etmeyin, eylemeyin böyle memlekette profesyonel futbol olur mu? Hangi kaynakla olur? Deli mi oldunuz? Varsa o değerde adamımız, gitsin Chealse'de oynasın, milyon dolar kazansın… Aha Mustafa İzzet oynar, Colin Kâzım oynar… Hepsini batıracaksınız" mealinde bir yazı yazdıydım… Bir spor yazarı, "Be doktor, destek ol dedik, köstek olun be gardaş" dedi… Bir milletvekili de gülümseyerek, "istemen galiba bir daha seçilesin" dediydi, mecliste…

Akılsız baş ile ilgili bir darb-ı mesel var ama şimdi yazsam, ayıp kaçacak…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.