KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI

Peki yapalım da...

Yayın Tarihi: 10/08/10 08:30
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Dün de bahsettiğim gibi, hemşerimiz Milliyet Gazetesi köşe yazarı Metin Münir, Kuzey Kıbrıs'la ilgili bir dizi yazdı. Birçok doğru tespitin yanında, cumartesi günü yayınlanan yazısında, sevgili Münir, bir de önlemler paketi sundu. Alınmasını önerdiği önlemler, şunlar:

1) Ülkenin iki ana siyasi partisi, yani Ulusal Birlik Partisi ve Cumhuriyetçi Türk Partisi bir koalisyon kurmalı, bir reform programı üzerinde anlaşmalıdır. ( Peki diyelim…)

2) Anaysa değiştirilmeli, başkanlık sistemi getirilmelidir. ( Prensip olarak doğru ama Partiler Yasası değişmeden bu olamaz. )

3) Başbakanlık kaldırılmalı, bakanlık sayısı azaltılmalı, üst düzey siyasi atamalardan vazgeçilmeli, memur sayısı tedricen indirilmelidir. (Evet)

4) Küçük partilerin çoğu UBP'den kopmadır. Bunlar UBP'ye geri dönmeli, sistemi güçlendiren değil zayıflatan bir unsur olan çok partililik sona ermelidir. (Evet)

5) Bu olduktan sonra seçim sistemi değiştirilerek Meclis'e iki partinin egemen olması sağlanmalıdır. (Nasıl? )

6) Köhnemiş yasalar yenilenmeli, vergi reformu yapılmalı, yatırım ortamı iyileştirilmeli, adanın sahip olduğu mukayeseli avantajlara dayalı öncelikler belirlenmelidir.(Ayrıca değineceğim…)

7) Kamu maliyesi dengeye oturtulmalıdır. (Evet)

8) KKTC süratle kendine yeter bir hale gelmelidir. (Nasıl)

9) Kıbrıs mallarının TC'ye gümrüksüz girmesi sağlanmalıdır. (Zurnanın zırt dediği yer )

Bütün bu önlemler, dünya ile ticaret yapabilen, normal koşullarda bir ülke için çaredir, aynen katılırım ama burası öyle bir yer değil ki! KTHY battı, ulaşım maliyetleri dörde katlandı (Rum kesiminin 8 katı ), zaman açısından da en azından üç katı, örneğin! Nasıl turizm yapacaksınız? Türkiye dahil, hiçbir ülkeye, ürettiğiniz hiçbir sanayi ürününü satamıyorsunuz, meselâ!

İmalât sektörünüz nasıl gelişecek? "IMF'in Türkiye'ye yaptığını, Ankara da yapmalıdır" diyor sevgili Münir! Dünya finans sektörünün dışında, nasıl ticaret yapacaksınız? Kendiniz sektörün dışındayken, burayı nasıl Off Shore finans merkezi haline getireceksiniz? Adanın internet bağlantısı, bir tek fiber optik kabloya bağlı, yol kazısında bile net bağlantınız kopuyor! Nasıl bilişim sektörüne gireceksiniz?

Dış ticaret açığımızın %80'ini karşıladığımız üniversite sektörü, bilinçli olarak Bologna Süreci'nin dışında bırakılmış durumda örneğin! Nasıl rekabet edeceksiniz? Brezilya'nın portakal konsantresi Avrupa'da tonu 600 dolara satılırken, bizimkinin Güzelyurt'taki maliyeti 2000 dolar örneğin… Nil nehrinden, Amazon'dan sulanan bahçelerde yetişen narenciye ile yeraltından çok pahalıya çekilen suyla yetiştirilen meyveyi, nasıl rekabete sokacaksınız?

Burada ithalat yapmak çok kolay ama ihracat yapmak nerede ise olanaksız.Çünkü siyasal durum nedeniyle bir TC limanından çıkış almadan, hiçbir şey satamıyorsunuz, o da maliyeti artırıyor, rekabet koşullarınızı ortadan kaldırıyor. Bu denklemle nasıl ekonomi yönetimi sağlayacaksınız? Doğal sebepler ve siyasi durumun sonucunda, sürdürülebilir olmayan bu çok pahalı enerji politikası ile nasıl rekabet edebilir bir üretim süreci yaratacaksınız?

Bu halde nasıl istikrarlı vergi toplar, kamu maliyesini nasıl düzenlersiniz?
Sevgili Münir, asıl bunların çarelerini yazmalı! Çünkü bizim derdimiz ekonomik değil, siyasidir. Başkanlık sistemine geçsek, dünya artık bizi tanıyacak, malımızı alacak mı? Şimdi "KKTC mallarına gümrük kalksın" diyor sevgili Münir! TC, AB ile Gümrük Birliği esnasında, KKTC ile de Gümrük Birliği anlaşması yapmamış mıydı? AB; "bu AB mevzuatına aykırıdır" denilince, anlaşma uygulanamadı, rafta kaldı, unutmadık… Anlaşma orada rafta duruyor, uygulansın… Uygulanabilirse… Şimdi ne değişti?

"Kusursuz bir çıkmaz. Bırakamazsınız, ilhak edemezsiniz, anlaşmasına izin veremezsiniz, tanıtamazsınız da…"

Siyasetiniz "kusursuz bir çıkmaz"sa, ekonominiz nasıl olabilir? Bu "çıkmaz"a varan siyaset oluşturulurken, bu halkın görüşleri soruldu mu ki şimdi bedelini onun ödemesi isteniyor?

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Doç. Dr. N. BERATLI yazıları