Sakine derler bir garip hatun…

loading
25 Kasım, Çarşamba
£

10.66

9.51

$

7.99

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Sakine derler bir garip hatun…

"Zina" eden kadını taşlayarak öldürmek, bildiğim kadarıyla sadece İslâm'a ait bir cezalandırma yöntemi değildir. Kadim dinlerde de böyle bir ceza vardır. Asıl mesele, "nesep tayini"dir. " Çocuğun babası kimdir?" Kimin mirası, kime kalacaktır… Anaerkil toplumdan ataerkil topluma geçerken, bu ciddi bir sorun olarak ortaya çıkmıştır. Analık hukuku yürürlükteyken, kimin kimden doğduğu aşikâr! Ama Babalık Hukuku'na geçince, son yıllarda bu DNA teknolojisi ortaya çıkana kadar, kimin kimden olduğunu kesin olarak bilmek, anneden başka kimsenin haddi değil! İlkel miras hukuku bunda dolayı, zina eylemi ile darmadağın olabileceği için, tek eşlilik hukuksal olmaktan çıkıp, toplumların zihninde bir ahlâk sorunu haline getirilmiştir ki, insanlar kendi yasaklarını kendileri koyabilsinler… Bütün dinler, zina'yı yasaklar! En büyük günahlardan biri olarak kabul eder…

Öyledir ama Hz. İsa'nın hikâyesi ünlüdür. Hani bir gün zina etmiş bir kadını taşlayarak öldürmeye kalkışmışlar da peygamber, "ilk taşı hiç günahı olmayan atsın" demiş, kadını kurtarmış. Sevgilisi olduğu ileri sürülen Maria Magdalena'nın mesleği hakkında da çeşitli söylentiler mevcut!

Türkler'i Müslüman etmek üzere Maveraün nehir'e misyoner olarak giden İbn-i Fadlan, bir gün bir çadırda konuk olarak otururken, evin kadınının onların gözü önünde edep yerini açarak kaşıdığını, kendilerinin yüzlerini kapatmaları karşısında da ev sahibi erkeğin gülerek, "Kadının niyeti varsa , gizlemekle onu koruyamazsınız" dediğini anlatır.Şamanizm'de, dolayısıyla eski Türkler'de, zinaya daha da korkunç bir ceza vardı. Ancak, çiftin ikisine de eşit olarak uygulanırdı. Yalnız kadına değil. Zina edenlerin gövdesi, eğilen iki ağaç arasında gerilir, sonra da ipler kesilerek, savrulan ağaçların onları parçalaması sağlanırdı. Bunu da İbn-Fadlan'ın yazdıklarından öğreniyoruz. Homoseksüellik'i de bilmiyorlarmış…

Kur'anı Kerim uzmanı değilim… Ama aklımda yanlış kalmadıysa, erken ayetlerde bu recm cezası varken, geç gelen ayetlerde ise ceza hafifletilmekte, "yatağınızı ayırın, ağır olmamak şartıyla dövün, gene düzelmezse boşayın" denmektedir. Yoksa bunlar hadis miydi? İşin doğrusu çok iyi bildiğimi söyleyemem. Ayet veya hadis, böyle bir şey olduğunu biliyorum, ama...

Elbette lâfı son günlerde dünyaya mal olan Sakine olayına getireceğimin farkındasınız. Ayrıntıları ile ilgilenebildiğimi söyleyemem. İran yönetiminin, zina yaptığı gerekçesiyle, bu kadını recm cezasına mahkûm ettiğini duymayan kalmadı. Ta ölsün taşlayacaklar yani… Her şeyden önce püriten islâm iddiası ile böyle kararlar verebilmenin, çok da samimi olmadığını söyleyelim. İslâm'da "muta nikâhı" diye bir şey var, biliyor musunuz? Kısa vadeli nikâh demektir. Akşam nikâhlanır, sabah boşanabilirsiniz. Neden bunu hatırlatıyorum? Söylentilere göre, İran'da genelev de vardır. Akşam gider, seçtiğiniz veya anlaştığınız hatunla nikâh olur, yapacağınızı yapar, parasını da öder, sabah da "boşol" dersiniz, sen sağ ben selâmet!

"Zina ettin.."

" Yoo… Nikâhlı karımdı! Sabah boşadım…"

"Para verdin ama…"

" E o da mihr-i müeccel'i idi…"

Bitti… Kimse kılınıza dokunamaz… İş ki bir gecelik nikâhı kıyacak, işin erbabı bir imam bulun… Şimdi bu ülkede, "püriten İslam" yürürlüktedir ve en temel islâm yasaları dolayısıyla bu kadıncağızın kafasına taş vura vura öldürülmekten başka bir şansı yoktur denmesin, en azından ben inanmam. Genelev'e "hile-i şeriye" bulacak kadar işlek olan zekâ, istese Sakine'yi de kurtarır.

Yoksa acaba diyorum bu da bizim eski söylemle "sınıfsal" bir durum mudur? Malûm bir yerlerde Marx da bu "fuhuş" işinden bahseder ve derdi ki "Kadın üst sınıflara mensupsa, çapkınlık etmiş olur. Ama alt sınıflardansa, fahişelik'tir yaptığının adı…"

Bu mudur?

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.