Sola gerek var mı?

loading
29 Eylül, Salı
£

10.00

9.09

$

7.79

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Sola gerek var mı?

Ekonominin Yasaları, insan iradesinden bağımsızdırlar ama dünyada sol hareketler, çalışan sınıflar lehine, stratejik müdahalelerde bulunmayı da bir görev olarak algılıyorlar. Nasıl ABD'de inşaat sektörü batınca, devlet müdahale edip kurtarıyorsa finans sektörünü, onlar da çalışanlarımın lehine müdahale etmek gerektiğini savunuyorum. Onun tercihi finans sektörü; bunlarınki ise çalışan sınıflar!

Bu memlekette Pazar Ekonomisi olur mu?

Bir adım daha ileriye gidip, soracağım: Bu ülkenin kuzeyinde, batıdaki anlamında burjuvazi diyebileceğimiz bir sınıf var mıdır? Kimse kusuruma bakmasın! Türkten Türke kampanyası ile doğmuş; elli yıldır koruma duvarları arkasında yaşayan, bir türlü sermaye birikimini tamamlayıp burjuvalaşmamış, ekonomik anlamda küçük dükkân sahipliğini, burjuvazi sanmak, bir gaflet değil midir? Acenteliği mesleğinin doruğu sanan burjuva mı olur? Kullandığı iş gücü kaçak olan bir burjuvazi mi olur? Vergi vermeyi zul addeden bir burjuvazi mi olur?

İş sahibi olmak başka, burjuva olmaksa bambaşka şeylerdir. Sürekli devlet koruması talep eden bir "burjuvazi" ile, neyin "Pazar ekonomisi" allahınızı severseniz? Hangi Pazar? Hani "Pazar"? Yok ki serbest Pazar, ekonomisi olsun. İlk karşı çıkan da devlet yardımı talebini hiç ağzından düşürmeyen, iş dünyası!

İnsan iradesinin ekonomiye hiç karışmadığı ve ekonominin doğal yasalarının kendi haline bırakıldığı bir ekonomik sistem, bu ülkede uygulanabilir mi? Hadi biz karışmayalım, bırakalım kendi haline… Cemil Çiçek ne olacak? Daha iki gün önce neyin toplantısıydı o yapılan? Kendi merkez bankası olmayan, para birimi kendi yönetiminde olmayan, serbest ticaret yapamayan, serbest ulaşımın olmadığı bir ülkede, Pazar Ekonomisi! Buna fiziksel şartlar izin vermiyor bir yandan! Obür yandan sermaye sınıfımızın böyle bir talebi yok!

Adam Smith'den başlayarak, takipçilerinin de bütün o tahlilleri, serbest bir pazarın zaten kendiliğinden oluştuğu ekonomileri tarif eder. Uygulanmasını temsilcilerine, çıkarlarını da "burjuvazi"ye verir. Bizde ne serbest Pazar var, ne onun sahibi! Serbest Pazar'ın ilk karşıtı, onun sahibi olması lâzım gelen, "iş dünyası"! Çünkü, bu memlekette gerçekten de "Pazar"ı kendi haline bıraksanız, gerçek bir serbest pazarda, güney ve kuzey rekabetinde iş dünyamız ayakta kalamaz! Korumaya alsanız "serbest" falan diye bir şey kalmaz, almasanız iflas eder… Kitaplarda yazılı teorileri uygulamak adına, ülkeyi çökertmek de herhalde ekonomiyi yönetmek değildir. Peki bu koşullarda,"Sermaye" korunmalı, emek salmalık," bir düzen mi savunulacak? Sermaye yardım istediğinde devletçi, emek yardım istediğinde "liberal" mi olacağız?

Bu söylemden murat edilen, hantal KİT'ler, sürekli bütçe açığına neden olan devlet işletmeleri, gerekli gereksiz, ulufe gibi dağıtılan subvansiyonlar, verimlilikten nasibini almamış kamu sektörü çalışanlarını verimli hale getirmek ve benzeri şeylerse, çare ülkenin kendi koşulları içinde aranmalıdır. Bir ekonomi kitabının, satırları arasında değil. Daha doğrusu, ekonominin kurallarını kendi ülkenize nasıl tatbik edeceğinizi bilmelisiniz. Moda lâflar edeceğinize…

Kapitalizm koşullarında, ekonominin yasalarına insan iradesi ile müdahale etmek, evet doğru değildir ama değil sadece böyle bir memlekette, dünyada da sosyal duyarlılıkları terk ederek, ekonomiyi, güçlünün zayıfı ekarte edeceği biçimde düzenlemek, ya da öyle algılamak, büyük mutsuzluklar getirecek bir yanlıştır. Kanıtı da sistemin merkezinde, ABD'de devletin finans sektörüne müdahale ederek, kurtarmasıdır.

Sol olabilmek için, yer çekimi yasasını bilip, ona rağmen aya da gidebilmeniz gerekir! Newton'u getirip, burada Yer Çekimi Yasası'nı anlattırıp ona sığınmanız, herkes aya giderken sizin yürüyor olmanızı ne temize çıkarır, ne de haklı... Yer Çekimi Yasası vardır ama onu doğru kullanarak, ona rağmen uçmak mümkündür…

İnsanlar zaten biz olmadan da yürüyorlar… Bize ne gerek var o zaman?

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.