O balıklar ki…

loading
27 Eylül, Pazar
£

9.77

8.92

$

7.66

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

O balıklar ki…

Sabah gazetesi köşe yazarlarından Meliha Okur, anlaşılan bu aralar Kıbrıs'ta. Çarşamba günkü köşe yazısında, ekonomik durumumuzu ele alarak, yazı konusu olarak bunu seçmiş. Aşağıda bir özetini sunduğum yazısında diyor ki:
" Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türk Ekonomi Bankası'nın (TEB) ortak hazırladığı rapor, hem sorunu hem de çözüm yollarını gösteriyor. Kuzey Kıbırıs'a ekonomik dönüşüm yaptırmayı öngören rapora KKTC İş Konseyi ile Kıbrıs Türk Ticaret Odası destek verdi. İşte "Kıbrıs'ta Gelecek Stratejileri" başlığı altında yayımlanan rapordan soruna ve çözüme yönelik önemli kesitler:
SORUN:
Kuzey Kıbrıs'ta ulaşım, telekomünikasyon, su ve elektrikte altyapı yok. Üstelik bunların planlaması yapılmamış
Enerji ve işgücü maliyetleri çok yüksek.
Dış finansmana ulaşmak mümkün değil. O yüzden finansman maliyetleri baş ağrıtıyor.
Kamu, verimsiz ve hantal.
Kıbrıs'ta ara eleman sıkıntısı tavan yapmış. Eleman sıkıntısı sistemi tıkıyor.
***
ÇÖZÜM:
Turizm, ada için büyük bir potansiyel.
Etkin bir biçimde değerlendirilmeli. Acilen "Stratejik Plan" hazırlanmalı. Nitelikli eleman ihtiyacının karşılanması için Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı ile üniversiteler işbirliği yapmalı.
Turizmde önce bölgesel, arkasından küresel tanıtım ve pazarlamaya yönelmek şart.
KKTC'nin coğrafi özelliklerini dikkate alan yatırım ve teşvik sistemine ihtiyaç var. Eko turizm, su altı arkeolojisi, marina ve yat turizmi gelecek vaad ediyor.
7 üniversitede 55 bin öğrenci okuyor, üniversitelerin nitelik düzeyini daha da geliştirecek bir "Master Plan" oluşturulmalı.
Adada girişimci yok. Kamu, girişimciye ekonomik destek vermeli.
İhracata teşvik politikası gerekiyor. Bu, ekonomik büyümeyi destekler. Yeni iş olanaklarının doğmasına olanak sağlar.
İzolasyonlar ve yüksek işgücü maliyetleri ekonomik gelişimi engelliyor. Bunlara hassas olmayan sektörlerde yatırım yapılmalı. "

Elbette ne raporun sahipleri ve ne de sayın yazar, "ulaşım, telekomünikasyon, su ve elektrik altyapısının nasıl iyileştirileceğini, dış finansmana nasıl ulaşılacağını, enerji ve "işgücü" maliyetlerinin nasıl düşürüleceğini, belirtmemişler. Bizim iş dünyamızın da desteğini sunduğu raporda benim gördüğüm, bazı sektörlerin "teşvik"e ihtiyaç duyduğunun ilânı ile, yatırımcıya devlet desteği talebi! "Yatırımcıyı destekleyin, ücretleri düşürün!" Talep bu… Bu son derecede doğal… Ama acaba, yeter mi? Dünya ticaret sisteminin, finanas sisteminin, iletişim sisteminin, ulaşım sisteminin, bilişim sisteminin, entelektüel sisteminin dışında, küçük bir adanın yarısına sıkışmış, ikiyüz bin kişilik bir ekonomi, salt ücretleri düşürüp, "yatırımcıyı desteklemek"le, yürütülebilir mi?
Yatırımcıyı devlet güvencesine alıp, işgücünün ellerini bağlayarak, hatta daha da ileri gidip, sanki de bizim geçen gün ileri sürdüğümüz iddiayı doğrulayıp, "üçüncü ülkelerden gelenlere, farklı asgari ücret" uygulayıp dünyadan daha da kopup içe kapanarak, böyle küçük bir ekonomi ayaklarının üstüne doğrulabilir mi? Ve hatta artık İkinci Dünya Savaşı günlerini yaşamadığımızı sarfı nazar ederek, içe kapanmayı şanssız bir biçimde, Taiwan ile özdeşleştirerek, içte de tek kutuplu, demokrasiyi rafa kaldırmış bir sistem önererek, böyle bir ekonomi varlığını sürdürebilir mi?
Okur da olamayacağının farkında ki yazısını şöyle bitiriyor:

"Diyeceğimiz şu:
Kıbrıs'ın Kuzeyindeki yatırımcı çözüm bekliyor.
Çözümün adresi: Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB).
Bu sebeple vatandaşlar, "Kesinlikle çözüm, çözüm, çözüm" diyor.
Başka çıkış yolu yok...
Çözüm, tarafların karşılıklı el sıkışması.
Mülkiyet sorunu çözülürse Kıbrıs sorunu da çözülür!..
Bizden aktarması."
Her ne halse, biz burada deniz içinde yüzüp de denizin varlığının farkında olmayan balıklar gibi yaşıyoruz.
İçimizden biri bize denizi anımsattığında da canımız sıkılıyor. Dışarıdan bakan birinin görüşlerini aktarayım dedim bugün… Belki işe yarar!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.