Emir Kusturica ve yurtseverlik!

loading
26 Eylül, Cumartesi
£

9.77

8.92

$

7.66

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Emir Kusturica ve yurtseverlik!

Antalya Film Festivali jürisinden ayrılmak zorunda kalan, yönetmen Emir Kusturica'yı tanır mısınız? Türkiye'de demokratlar, sosyalistler, islâmcılar Kusturica'ya dillerine geleni söylerken, Kemalist ve kendini Marxist sanan sol da sahip çıkıyor!

Kusturica, aslında bir Boşnak! Ama ayni zamanda, derin bir Yugoslavya yurtseveri! Ülkesinin, dine, dile, etnisiteye göre bölünmesine de karşı! Bu bakımdan, bölünmeyi talep eden Boşnak milliyetçiliğine karşı çıkmış! Buraya kadar, normal! İlginç olan, "Biz hepimiz aslında Sırp'ız (doğru) ama biz, Türkler'den korkup, Müslüman olduğumuz için, şimdi ülkemizi mi böleceğiz? Ben eski dinimize ve Sırp'lığa geri dönüyorum" deyip, vaftiz olması! Anormal olan ise çok daha ilgi çekici: Gidip Sırp milliyetçisi, Miloseviç ile Çetnik'lere yamalanması! Şimdi, Sırplar'ın Boşnak'lara uyguladığı her türlü zulmü, temize çıkarmaya çalışıyor. "Savaş'ta 250 bin kişi öldü" derseniz örneğin, Kusturica kızıyor! "Hadi canım" diyor "abartmayın…120 bin kişicik öldü!"

" Sırplar" diyorsunuz, " örneğin 100bin Boşnak kadının ırzına geçti!" Kusturica gene halleniyor: "Başını siz mi tuttunuz? Donunu siz mi çıkardınız? Bir bir saydınız mı? Ne biliyorsunuz? Taş çatlasa 20 bin kadıncığın ırzına geçilmiştir! Abartmayın, çok ayıp…"

Uluslar arası hukuk tarafından savaş suçlusu olarak mahkûm edilmiş olan Miloseviç'e, Kusturica sahip çıkıp, savunuyor. Argümanı, ülkenin bölünmemesi, Yugoslavya milliyetçiliği… Elbette ki bu, sonuçta Kusturica'da somut olarak görüldüğü gibi, Sırp milliyetçiliği… Büyük yönetmen, yurtseverlik ettiğini sanırken, aslında Lenin'in deyişi ile "ezen ulus şovenizmi'ne" teslim olmuş, farkında değil.

Bilindiği gibi, ulusal sorunla ilgili olarak yapılmış önemli tahlillerden birisi, Lenin'e aittir. Bugün ulusal haklarla ilgili olarak, BM kararı halini almış pek çok ilke, Lenin tarafından ortaya sürülmüştür. Öyle olmasa bile, gerek Emir Kusturica, gerekse Miloseviç, sol tandanslı olduğunu ileri süren adamlar olduğu için, meseleyi o açıdan ele almazsanız, anlamsız olur.

Ulusların Kaderlerini Tayin Hakkı isimli çalışmasında Lenin der ki:" Bazan yerel şovenizmle uğraşmak o kadar gözerlini karartır ki, ezilen bir halkın ilericileri, ezen ulus şovenizmini gözden kaçırırlar."

Siz ülkenizi çok seviyor, bölünmesini istemiyorsunuz! Mensubu bulunduğunuz halkın şovenistleri de bölmek, parçalamak, bir yere bağlamak istiyorlar! Onlara karşı çıkacaksınız, mücadele edeceksiniz, elbette… Ama kendi şovenizminizin moda mod, tam karşıtı olmak, zannedildiği gibi sol olmayıp, karşı taraf şovenizmi de olabilir. Çünkü sizin şovenizminizin en büyük karşıtı, karşı taraf şovenizmidir…

Onun için "medon avradini" deyip, din değiştirmek, milliyetinizi inkâr etmek, ülkenin bütünlüğüne yaramaz! Ezen ulusun hakimiyetçiliği ele almasına yarar… Büyük ulus milliyetçiliğini küçümsemek, suçlarını görmezden gelmek, hoş görmeye çalışmak veya ufaltmak da ülkenin birliğine yaramaz… Tam tersine, ayrılığa giden en önemli yol, ezen ulusun şovenizminin ön almasıdır.

Kusturica gibi, "Türkler"e kızıp vaftiz olmakla da ne ülkenizi parçalanmaktan koruyabilirsiniz, ne de ezen ulus şovenizmini dizginleyebilirsiniz. Ezen ulus milliyetçiliğine yani ayrılığa hizmet edersiniz, o kadar. Lenin o kitabında, "işin içine iyice girmemiş olanlar"dan söz eder… Asıl ayrılığa neden olanlar da bunlardır. Kitap nette de var, kitapçı raflarında da…

Emir Kusturica, büyük bir sanatçı… Çingeneler Zamanı gibi, muhteşem filmleri var… Miloseviç gibi o da kendini komünist falan sanıyor ama değil! Politikacı bile değil… Bir sanatçı olarak, aklına esen her türlü acaipliği yapması, normal! Kendi halkını satıp, halkının katilleriyle bir olması, bu tür bir deliliğe verilebilir. Ama… Herkes de Çingeneler Zamanı çekmiyor ki, "Boş ver yahu, delidir, ne yapsa yeridir" diyelim!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.