Cuma akşamı Lârnaka

loading
1 Aralık, Salı
£

10.46

9.39

$

7.85

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Cuma akşamı Lârnaka

Cuma akşamı Lârnaka'da gerçekleşen faşist Rumlar'ın, ırkçılık karşıtlarına yönelik saldırıları, ve olaya gösterilen tepkiler, Filelefteros gazetesinde işlenmiş.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun, geçtiğimiz Cuma günü Larnaka sahil yolunda ırkçılar ve ırkçılık aleyhtarları arasında yaşanan olaylarıyla ilgili Rum polisinin tavrı konusunda; Rum Adalet Bakanı Lukas Luka'ya "meydan okuduğunu" yazan Fileleftheros, Kiprianu'nun Adalet Bakanı'ndan muhacirlerin sorunlarıyla ilgili net bir açıklama beklediğini haber verdi.

Habere göre Kiprianu, Rum polisinden, "yapılan etkinliğin güya yasal olduğunun arkasına saklanmayıp; bu sorunları kararlı bir şekilde ele almalarını" da istemiş.

Kiprianu'nun, konuyla ilgili olarak Rum polisinin tavrını eleştirdiğini kaydeden gazete, AKEL Genel Sekratari'nin yaptığı açıklamada, "Faşist içeriğe sahip etkinliklerin yapılmasına ve yapılan etkinlikler yasaldır diyerek bunları izlemeye müsaade edemeyiz" dediğini kaydetti.

"Çağdaş bir toplumda, katılımcıların ellerinde sopalar taşıdıkları etkinliklere müsaade edemeyiz diyen" Kiprianu, devamla, "Tanrı aşkına, Kıbrıs toplumu nereye doğru gidiyor?" diye sormuş.

Ekonomik muhacirler meselesinde, ele alınması gereken biçimin, bu kişilerin Rum toplumuna dâhil edilmeleri ve Rum çalışanlarla aynı çalışma şartlarına sahip olmaları olduğunu dile getiren Kiprianu, kendi yaklaşımlarının net olduğunu; birtakım aşırı uçların Rum toplumunda böyle sorunlar yaratmalarına müsaade edilmemesi gerektiğini söylemiş.

Geçtiğimiz Cuma akşamı Larnaka'da yaşanan olaylarla ilgili olarak üzüntüsünü de dile getiren Kiprianu, bu tarz eylemlerin uluslararası ve Avrupa Birliği karşısında bir kez daha Rum tarafının imajını zedelediğini kaydetmiş.

Rum İçişleri Bakanı Silikotis ise kendine bağlı olan polisi eleştirerek, "bu yürüyüşle ilgili olarak, yasaların dışında bulunan konular olduğu ortadadır" demiş.

Yasalar temel alındığında, ırkçı sloganlar atılmasının yasak olduğunu kaydeden Silikiotis, yasadışı muhacirler aleyhinde konuşmanın başka şey; ülkedeki yabancılar aleyhinde sloganlar atmanın ise başka şey olduğunu dile getirmiş.

Rum Adalet Bakanı Lukas Luka'nın, konuyla ilgili sorulara, "bu olanlara alkış tutan biri var mı?" sorusuyla yanıt verdiğini belirten Filelefteros, Luka'nın; yasadışı muhacirlerin alışılmış suçlular olarak görülmemesi gerektiğini söylediğini yazıyor.

Rum Adalet Bakanı Lukas Luka ise açıklamasında, yaşanan olaylarla ilgili konuyu Rum Polis Müdürü'yle görüştüğünü ve Rum polisinin etkinliklerde meydana gelen olaylarla ilgili raporunun bugüne kadar hazır olmasını beklediğini kaydetmiş. (Filelefteros'tan aktaran: Kıbrıs Postası 8.11.2010)

Ana muhalefetteki DİSİ'nin önemli isimlerinden, eski başkan Kliridis'in kızı Kety Kliridis de yaralıları ziyaret edip, ırkçı saldırıyı kınamış.

Eh…

Şimdilik elverir.

Önemli olan, bu ırkçılara ne gibi bir müeyyide uygulanacağının, beklenip görülmesi…

Biz henüz farkında değiliz ama bugün AB bünyesinde, ırkçılık ve ırkçı söylem, suçtur.

Değil ırkçı saldırı…

Rum polisinin Yorgacis'ten kaynaklanan yapısını bilmiyor değiliz.

Polis, ırkçılara hoşgörü gösterip, olayı kapatma yönüne mi gidecek?

Yoksa tabi oldukları yasaları uygulayıp, suçluları mahkemeye çıkarmanın, yollarını mı açacak?

Ve daha önemlisi, hükümette bulunan çoğunluk partisi ve öteki sol partilerin bu olaya yaklaşımı nasıl olacak?

Polis'in meseleyi örtbas etmesine izin verecekler mi?

Unutulmamalıdır ki EOKA terörü de önceleri küçük bir azınlığın marifetiydi.

Birkaç yüz faşist genç, Albay Grivas'ın peşine takılarak, önce İngiliz askerlerine saldırmaya başladığında, bunun "koloni" yönetimine karşı "haklı" bir saldırı olduğunu düşünmeseydi Rum kamu vicdanı, onlara suçlu muamelesi yapsaydı yöntemlerinden dolayı, namlu önce kendilerine, sonra da Kıbrıslı Türkler'e dönemezdi…

1963-74 arasında yollardan kaybedilen Türkleri öldürenleri, Rum halkı biliyor, ama karşı çıkamıyordu…

Şimdi koşullar çok değişik, ancak suçu işleyenlerin başında, koalisyon ortağı bir partinin milletvekili de varsa, bu dikkate alınamayacak önemsiz bir olay değildir.

Göreceğiz...

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.