Sormak lazım...

loading
4 Haziran, Perşembe
£

8.47

7.57

$

6.75

A- A A+

Sormak lazım...

Rum tarafında gazeteci olmak galiba daha kolay.

İki nedeni olabilir. Ya bilgiye ve belgeye daha kolay ulaşım. Ya da masa başı da kafadan atarak yapılan haberlerin itibar görmesi.

Downer Belgesi'nin masada olması ile ilgili haberden bahsediyorum.

Yani Mehmet Ali Talat zamanında uzlaşıya varılan ve de varılamayan konuların toplandığı ve eğer gerçekse Kıbrıs sorununun ne aşamada olduğunu içinde barındıran kutsal belge.

Ya gerçekten bazı kaynaklar böyle bir belgenin güncel olduğu ve masada olduğunu Rum meslektaşlarımıza sızdırdılar, ya da çok defa karşılaştığımız, "Masa başı gazeteciliğinin" bir ürünü olan haberlerin böylesine bir belgeyi bir mit haline getirdiği vakası ile karşı karşıyayız.

Gerçi yapılan haberler ilginç ve kendini okutuyor. Ama ne kadar gerçek be kadar uydurma olduğu ile ilgili ne ufak soru işareti bile Kıbrıs sorunu ile ilgili Rum basınında çıkan haberlerin, ki buna gerçek olanlar da dahil, kredibilitesini düşürmekten hatta ortadan kaldırmaktan başka bir işe yaramıyor.

Tabi böyle bir yazı kaleme almışken "neden biz her şeyi Rum basınından öğrenmek zorundayız?" şeklinde ünlü Kıbrıs Türk basını sorusunu yinelememek olmaz.

Sahi neden biz her şeyi, doğru ya da yalan, Rum basınından öğrenmek zorunda kalıyoruz.

Öğrenmek istemediğimiz için de olabilir mi? Yoksa okuyucumuz artık Kıbrıs meslenesini okumak istemiyor mu? O yüzden biz de o tür işlerin üzerine gitmekten, bizdeki kaynak olan Cumhurbaşkanlığı'na karşı ısrarcı olmaktan vazgeçtik mi?

Bana göre bütün bu sorular sormaya ve alınan cevaplar üzerinde Kıbrıs türk basının harekete geçmesine değer sorulardır.

Bildiğim kadarıyla Cumhurbaşkanlığı'nda Osman Ertuğ Özel Temsilci olduktan sonra Sözcülük müessesesi boş kaldı. Ya da Ertuğ iki işi birden yapmaya çalışıyor.

Gerçi soran olmazsa sözcüye de pek gerek yok.

Sanırım sormak gerekecek. Ne olup bittiğini özellikle Kıbrıs sorunu noktasında bıkkın olan Kıbrıs türk halkına aktarmak gerekecek.

Kişisel hatırlatma: Yarından itibaren Cumhurbaşkanlığı kaynaklarını canlandır. Özünümzdeki günlerde lazım olacak.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.